Amaranthus tricolor

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Foarte decorativa, arata minunat in gradina!
Si langa ea, in gradina Floriei, am remarcat o tufa superba, decorativa tot prin frunzele deosebite, alb cu verde. Cum se numeste? si rezista peste iarna in gradina?
Mădălina, cred că te referi la euphorbia marginata cunoscută şi sub denumirea populară de flori de gheaţă. Se înmulţeeşte foarte uşor prin seminţe plantate direct afară. E nepretenţioasă, rezistentă şi foarte decorativă:

Iar amaranthus-ul e superb! :D
 

ghia_don

Active Member
numauita a spus:
Arata cam asa: http://www.dkimages.com/discover/previe ... 901208.JPG

Am luat azi seminte de la Brico si vreau sa plantez. A mai plantat cineva sau are asa ceva?
Cum ii merge? Este pretentioasa?
mymo a spus:
E foarte frumos,nu stiu multe despre el decat ca-i place soarele.
Gabiuta a spus:
Se inmulteste singura de la an la an.Este decorativa dind culoare gradinii.
mirela06 a spus:
Ferelor eu nu stiam ca are asa frunzele!.Oricim sunt minunate, Numauita. Eu am cumparat seminte, iar pe plic erau mai multe culori , florile. Mi-au rasarit. Acum astept sa creasca si sa faca flori. Oare dureaza mult :? Cam In ce luna trebuie sa infloreasca :?
mirela06 a spus:
Draga Numauita , apoi a durat ceva . Cred ca la 3 saptamini. Am crezut ca nu mai vor iesi. Acum sunt de 10 cm. O sa le fac poze si daca da Dumnezeu am sa pastrez seminte, iar daca nu gasesti sa-ti trimit. Numai sa se faca mari, sanatoase si sa fie multe culori cum erau pozate pe plic. Am vrut sa le fac poze, dar am zis ca sunt prea mici. :)
 
Sus