Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff

Se coloreaza primul boboc la Lady Jane. Ceilalti sunt dolofani dar inca verzi. Nici un semn deocamdata de la Papilllio Buterfly.
 

IULIA

Active Member
Dorina, tu te impaci bine cu cei de la Eutopia?
ca mie mii cam frica cu ei si modalitatea lor de comanda si expeditie, mai ales dupa ce am citit cam toate alea pe acolo, ca ei nu ar avea vreo raspundere pt onorarea comenzii.
si eu facusem comanda dar am anulat-o....si parca imi pare rau...aveau niste amarillysi asa frumosi...la inceput.
IULIA :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am descoperit cu bucurie ca Lady Jane desi are 3 flori deschise mai are inca 2 boboci pe aceeasi tija. Si mai are si a doua tija florala. E prima oara cand vad un exemplar cu 5 flori pe o tija. De obicei sunt maxim 3. O sa fac maine poze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
As zice chiar ca e obez. Adica era pentru ca pe masura ce apar flori peste flori dimensiunea bulbului scade. Deocamdata nu le pun ingrasamant. Va trebui s-o fac.
 

Dani

Member
Cornelia sunt superbi!Am si eu doi si tot astept sa infloreasca dar nu vad nici un semn,nici macar tija florala nu se zareste,crezi ca mai am vreo sansa sa infloreasca acum?Anul trecut unul dintre ei a inflorit , acum bulbul este sanatos ,nu-mi pot explica motivul pt care nu vrea sa infloreasca! :shock:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iulia pai nu e nimic complicat si nici secret: sunt comandati de aici - www.royalcolors.com

Dani si eu am un bulb care inca n-a zis nimic. Banuiesc ca daca e suficient de mare infloreste el anul asta mai prin vara.
 

marean

Active Member
felicitari Cornelia!!!!!superbi!am si eu 3 crini intr-un singur ghiveci:un Amarillys portocaliu,un Hipeastrum rosu si ...inca o specie(poate ma ajutati voi:face o tija florala subtirica,in varful careia face un bulgare mare compus din mai multe flori simple,micute,ca niste stelute,de culoare albastra).dar nu mi-au inflorit niciodata :roll: nu stiu de ce...macar cei ce mi i-au dat mi-au spus ce culoare au...ca altfel... :| !am pastrat perioada de repaos,nu i-am udat inainte sa le apara tija(asa am citit ca s-ar proceda),dar in loc de tija florala,ai mei incep sa faca frunze...oare cu ce gresesc?pe cel portocaliu il am de 4 ani,pe ceilalti doi de doi ani...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cel albastru poate sa fie agapantus. Sincera sa fiu mie mi-a reusit treaba cu hippeastrumii doar partial. Acum sunt la a doua incercare dar experimentul nu s-a incheiat. Insa, am invatat ca bulbii trebuie indopati bine cu ingrasaminte. Simplu fapt ca li se respecta perioada de repaus nu este de ajuns.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus