Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elaelena

Member
si mie imi plac hippe si am spus ca nu imi mai cumpar( am deja 9) dar tot mi-am completat colectia si cu un 'splash'; pt.ca a intrat deja in vegetatie l-am plantat intr-un ghiveci cu pamant si acum sper ca de 'craciun' sa am pervazul inflorit :D
 
D

dyayzh

Guest
O sa fie mai mult ca sigur inflorit. Cei cumpatati in acesta perioada sunt "pregatiti" de inflorire :wink: :D
 
Pot sa-i administrez amarillysului meu o doza de ingrasamat vitaflora pentru plante decorative cu flori( pe cutie asa scrie, pt begonii, primule, violete etc ). Sau e letal pt el, tinand cont ca nu e planta decorativa cu flori. Sau e? :D Mentionez faptul ca tija florala a trecut, am taiat-o, frunzele au inceput sa se dezvolte si acum sunt verde inchis. Sa raresc udarea, ce sa le fac?
 

andreiacamelia

Active Member
Ma puteti ajuta si pe mine un pic? E vorba despre un bulb cu frunze care nu a facut floare deloc. Deci nici nu stiu ce este: Amarylis, Clivia. Mi s-a spus ca este un fel de crin. Atat.
De 2 ani de cand ii are mama, ca sunt vreo 3 bulbi, nu au inflorit deloc. Au fosy tinuti si in ghiveci, apoi mama i-a mutat in gradina. Tot nimic. Am luat unul acasa sa vad dava ii dau de cap! Am citit ca ii trebuie ingrasamant mult.
Iata si poze cu bulbulluat de mine.
Asta este frunza mai de aproape:

 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu nu am experienta cu ei, ca si eu de anul asta ii am. Acum sunt in repaus, la racoare si intuneric, neudati. O sa ii scot in februarie la caldura si o sa incep sa-i ud cate putin, sa vad daca fac ceva.
 

marean

Active Member
Cornelia,asteptam pozele,cred ca o sa fie un spectacol frumos !
Alexandru,normal ca acum,dupa inflorire,ii poti da si ingrasamant . Uzi planta normal,pt ca acum e in vegetatie (eu prefer sa ud mai putin la inceput,pt ca radacinile nu sunt foarte dezvoltate ) .Adauga ingrasamant cam la fiecare a 2a/a 3a udare,bulbul trebuie sa se refaca.
 

marean

Active Member
Multumesc mult,esti draguta !
Eu nu prea m-am lamurit de marimea bulbului tau ... daca inca ii cresc frunzele,atunci l-as lasa sa vegeteze linistit,insa daca nu se vad frunze tiner,taie-le pe cele batrane si pastreaza bulbul la racoare.
 

andreiacamelia

Active Member
E cam cat o ceapa medie, are radacini f dezvoltate ca a fost pus in curte, si are o frunzulita mica care creste. Acum este pus in ghiveci la caldura.
 

marean

Active Member
Daca e in crestere,cu multe radacini si o frunza proaspata,il pastrezi la caldura nu prea mare,udat si la lumina.Nu iti recomand ingrasamantul in perioada aceasta.
Cand va inceta sa se dezvolte,atunci incetezi udarea si il duci la temperaturi scazute . Lumina poat sa existe si in perioada de repaos,nu afecteaza dezvoltarea bulbului, numai racoare sa fie si udare ioc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Inca nu-s plantati toti. :oops: Dar si cand or fi, iar ma impiedic de ghivece cand intind rufele pe sarma in balcon.
 

marean

Active Member
Ioooooooiii,deci acum ai 10 deja :eek: ?
Mai,tu ai rezistat cu stoicism atata timp ca sa cazi acum in pacat cu totul :mrgreen: !
Ce ,de unde,te rugam :oops: ?!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, in curs. De la Bakker + Peticom. Si .. ma mai gandesc daca mai iau si altii. Si in pacat n-am mai cazut din motive de natura practica: spatiu. Ca eu de la mama natura sunt tare pacatoasa. :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus