Amaryllis (Hippeastrum) part III

nick1971

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

nu mai stiu daca dumnealui a inflorit in iarna sau am dublura, in august a inflorit sau reinflorit :D in iarna sigur am avut Jewell inflorit
 
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Mie mi-au inflorit si prin iulie unii care nu au mai inflorit niciodata. Este vorba de un hibrid obtinut din hippeastrum reticulatum striatifolium si o specie de hippeastrum rosu, imi scapa acum numele. Deocamdata nu am pozele in album. Urmeaza. :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Ce sa fac cu hipeastrumii daca mai au frunze?Are ceva daca le tai si bulbii undeva la intuneric?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

daca nu-i mai uzi se vor retrage singuri , dar dilema asta o am an de an , parca imi vine mereu sa i mai las :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Eu ii duc zilele astea in beci asa cu tot cu frunze. Din cind in cind, imi mai fac treaba pe acolo si ii curat de frunzele care se usuca..
 

adite

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Inseamna ca, de acum, nu mai trebuie udati? Eu am doi ale caror frunze au inceput sa se usuce, dar ceilalti nu dau semne ca vor la culcare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

atunci nu i du , cat mai tine vremea cu ceilalti care vor ocupa locul la geam si mai pot sta afara ii voi lasa se ingrase pe toti inainte de culcare :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

eu din pacate nu ii am afara , dar nu mai vad nimic prin geamurile de la apartament :rofl: ..adevarata jungla :tavalit:
 

nick1971

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

adite a spus:
Inseamna ca, de acum, nu mai trebuie udati? Eu am doi ale caror frunze au inceput sa se usuce, dar ceilalti nu dau semne ca vor la culcare.
eu nu i-am mai udat demult, inca mai au frunze...
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

acum patru zile am plantat 3 bulbi de ammarylis. Problema e ca azi aveau niste spori de mucegai vizibili pe pamantul de deasupra. Au stat intr-un balcon inchis, pozitionat vest, dar a plouat in fiecare zi. Bulbii sunt fermi, unuia i-a dat chiar un varf de frunzulita. Sunt plantati doar 1/3 din bulb in pamant.
Ma ingrijoreaza mucegaiul asta. Sa le schimb pamantul sau sa-i bag in casa sa se usuce?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Stropeste cu fungicid si uda mai rar. Temperatura minima este pe la 8 grade.
 

adite

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Ce sa fac cu un bulb mic crescut langa unul mare, pe care nu-l mai ud? Il supun aceluiasi regim sau sa-l plantez separat si sa-l ud in continuare, ca sa creasca? :? Ma gandesc ca nu va rezista prea mult fara apa.
 
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

adite a spus:
Ce sa fac cu un bulb mic crescut langa unul mare, pe care nu-l mai ud? Il supun aceluiasi regim sau sa-l plantez separat si sa-l ud in continuare, ca sa creasca? :? Ma gandesc ca nu va rezista prea mult fara apa.
Parerea mea este :
Daca aveti spatiu si conditii bune de crestere pe timpul iernii (sa stea la un geam cu expunere sudica sau S-V si camera incalzita) si daca doriti sa creasca cat mai repede pt a inflori in aprox 2-3 ani puteti sa-l desprindeti de bulbul mama si sa-l plantati separat. Acum depinde si cat de mic este. Ar fi buna o poza sa vedem.

Rezista si fara apa, nu pateste nimic atat timp cat temperatura unde se afla nu depaseste aprox 11 grade C. Incepand cu aprox 12 grade bulbul intra in vegetatie si daca nu are apa pe o perioada lunga de timp se poate deshidrata.
 

adite

Active Member
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Bulbisorul are o singura frunza si cateva luni. Cred ca a aparut in vara. Nu l-am scos inca din ghiveci, dar nu-l mai las mult. Il voi planta intr-un vas mic si va sta la lumina si caldura, sa creasca mare. :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

multumesc, chiar mi-a dat emotii pentru ca la inceput prinsese mucegai pe pamant si nu stiam ce sa-i fac. I-am schimbat pamantul si nu l-am udat vreo saptamana si apoi l-am udat constant. Acum, ma rasplateste.
 
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Foarte frumos zi_inflorata! Am vazut o capsula cu seminte :D este pe jewel? Cu cine s-a "cuplat" ? :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Re: Amarillys (Hippeastrum) part IV

Singurul deschis in același timp cu el a fost Evergreen. Numai cu el ar fi putut s-o comita. ;-) Dar recunosc sincer ca nu stiu sa recunosc capsula. La ce va referiti, domnule Alexandru?
 
Sus