Amenajare gradina

Amatorul

New Member
Salutare tuturor! De la inceput mentionez ca nu ma pricep la gradinarit, insa m-am hotarat sa amenajez mica gradina din fata casei cu posibilitati proprii. Cu ajutorul vostru sper sa reusesc :D
In primul rand, gardul curtii nu este foarte inalt si vreau sa plantez in paralel cu el un soi de gard viu, care sa se inalte pana la 2m. Problema apare ca vreau sa fie verde tot timpul anului si sa creasca repede, nu pot astepta 4-5 ani ca sa obtin intimitatea in curte. Am cautat tot felul de plante si arbusti dar ce am gasit ori nu creste repede, ori ce creste repede dar nu e verde si iarna (Ulmul din Turkestan-Ulmus pumila celer). Ideea de a planta Thuja de exemplu, inalt de 2m, pe 13 metri latimea curtii e foarte costisitoare. Poate aveti ceva sugestii pentru care va multumesc anticipat.
In curte sunt niste trandafiri, netaiati care ating chiar si 2m, dintre care unul chiar a inflorit E bine sa-i tai acum, in perioada asta a anului? Stiu ca e tarziu, operatiunile trebuiau incepute de mult, din toamna dar poate se mai poate face ceva in ceasul al 12-lea.
Gradina a fost relativ neingrijita pana acum, vreau sa schimb lucrul asta si in 2-3 ani sa arate asa cum trebuie. Am curatat-o de plante ofilite, frunze si altele, ce mai pot face acum?
Mai am multe intrebari si daca aveti amabilitatea de a-mi da sfaturi o sa le postez pe toate.
Multumiti anticipate!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu sa te sfatuiesc in privinta gardului insa ma gandeam ca frunzele pot servi ca strat protector pentru plantele din gradina. Nu stiu daca e chiar momentul potrivit pentru indepartarea lor.
 

Amatorul

New Member
Multumesc pentru raspuns, in cateva zile frunzele care mai sunt in copaci vor cadea si vor acoperi iar gradina. Nu stiu ce sa fac cu trandafirii, sa-i tai, sa nu-i tai.... :roll: Mi-e sa nu le fac mai mult rau acum....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In privinta tunderilor la trandafiri o sa te sfatuiasca Einstenitza.

Parerea mea este sa le aplici totusi tunderi corectoare abia in primavara. E posibil sa urmeze o iarna cu temperaturi scazute si tunderile facute acum sa expuna trandafirul mai mult decat e necesar.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am taiat trandafirii din curte simbata trecuta, si ei se afla linga Cimpina deci si tu poti sa-i tai caci la Buc e mai cald ca la Cimpina.
mai trebuie sa-i musuroiesti la baza, adica sa faci un musuroi din pamint (eu am amestecat pamntul si cu putin ingrasamint de grajd). trandafirii se taie pina aproape de baza si daca iarna va fi geroasa te sfatuiesc sa-i protejezi si cu paie si hirtie mai groasa (de la ambalaje) si legati cu sfoara (sa nu ia vintul paiele si hirtia).
 

Amatorul

New Member
Multumesc pentru sfaturi, cred ca sambata ma voi ocupa de taiere si pregatirea pentru iarna. Sper sa-mi iasa pentru ca este pentru prima data cand fac asta... :oops:
 

zamfira

Member
:oops:
Eu ma refeream strict la trandafiri, de aia am dat link-ul
Am cautat si pe forum, pt ca stiu ca s-a abordat subiectul asta , dar n-am gasit ceea ce cautam.
 

zamfira

Member
Corect .
Insa daca treaba nu-i clara, degeaba ai informatia .ca mai mult incurci decat descurci :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
OK Gabi, sunt rezonabila. Totusi, atentia trebuie directionata catre noi si ce facem noi (chestie de constructia grupului, stii tu).
 

Amatorul

New Member
Dupa cum am zis vreau sa fac un gard viu spre strada. Gardul meu masoara doar aprox 1,20 inaltime. Imi trebuie ceva sa creasca la 2m relativ repede si sa fie mereu verde ca sa pastrez o oarecare intimitate. Are cam 13 m latime. Gradina nu e mare dar a fost neingrijita o perioada si asi scoate la primavara plantele care sunt acum si le-asi muta in alta parte, urmand sa pun gazon si sa ramana buxus si trandafirii. Poate si niste pietre, butuci de copaci gauriti in care sa plantez flori sau alte aranjamente. Mai am in curte niste portiuni de pamant care trebuie aranjate dar ma limitez doar la partea din fata pentru moment fiindca nu am pregatirea sau cunostintele sa fac totul odata :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
gazon + buxus + trandafiri = gradina formala

Trebuie sa ai grija cum amplasezi celelalte plante asa incat sa nu para rupte de context.
 

carmenn

Member
ziceai ca ai vrea sa fie si ieftin...ia niste pui de mesteacan de prin padure, pe ici pe colo arata foarte bine si da un contrast placut .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, contrasteaza frumos insa exista riscul sa umbreasca trandafirii si sa ajunga sa nu mai faca flori frumoase.
 
Sus