Anemone

mihaelas

Member
bulbii mei au luat apa la bord :cry: am uitat de ei si au stat in apa saracii 4 zile ce ziceti mai vad floricele de la ei? :?
 

fixpix

Active Member
lol... incearca sa-i centrifughezi !!!

:D:D:D:D:D

normal ca poti incerca. pune-i in pamant... si ... roaga-te :)

de regula se specifica min.-ul de tinut in apa...dar nu-ti zice si max.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Astea de primavara zau daca imi plac foarte tare....A inflorit si la mine una .Sper ca de ele vorbiti si nu de japonica :?
 

fixpix

Active Member
mai gabiutza. daca tie nu iti plac.. te usurez eu de ele. la mine inca mai este loc LOL
vezi ca e un ciob langa ea. sa nu te tai!
:rofl:
 

ana500

Member
Buna fetelor. Poate ma ajutati voi care ati mai pus anemone in gradina.
Cum se pune tuberculul de anemone.......cu "motul" , "varful" in sus sau cu "mustatile" , "partea mai rotunda" ?
Nu as vrea sa le pun cum nu trebuie.
Stiu ca este cam tarzior pt a le pune dar am sa incerc. Le-am primit tarziu.
Merci anticipat.
 

ghia_don

Active Member
La primele anemone n-am tinut cont de mot sau altceva, ca n-am stiut care-i treaba cu ele pe vremea aceea. Nu le-am tinut nici in apa, le-am pus direct in pamint, cum s-a nimerit. Le-am plantat toamna, iar primavara au rasarit...nu toate in primul an. Una dintre ele, a iesit in primavara urmatoare :eek: , nu ma mai asteptam sa mai iasa, dar mi-a facut o mare surpriza :D ...e cea mai frumoasa si e rosie :) ...
Am pus si anul asta citeva, ca cele ale Gabiutei...le-am pus asa ca la carte, dar deocamdata nu vad nici o miscare :( ...
 

ghia_don

Active Member
Adica le-am pus intii la umflat, acelasi tratament ca la ranunculus, apoi le-am plantat cu virful ascutit in sus, asa cum am gasit scris pe instructiunile de plantare.
 

mihai63

Member
Multumesc,acum m-am edificat.....nu stiam cum sa le pun in pamant fiindca instructiuni de plantare nu existau pe acea punga.Poate am noroc si se prind desi e cam tarziu.
 

ACHIMENES

Member
Au inceput sa infloreasca si anemonele mele....dar sunt atat de pitici...au max 4 cm inaltime....sunt cam uratele :( :( :eek:f: :nu-mi_place:
 

mihai63

Member
Cum poti sa spui uratele?
Mie imi plac si apoi deabia au rasarit,ce pretentii poti avea momentan?
Felicitari!
 

ghia_don

Active Member
oncilica a spus:
Am cumparat zilele acestea un plic cu "bulbi" de anemone.
Arata ca niste mici prune uscate, nu au forma aceea tipica de bulb. Stie cineva cum se ingrijesc? Cat de mari cresc? Se pot lasa in gradina peste iarna? :?

Intreb deoarece anul trecut am plantat la bunica lui o serie de bulboase care nu au rezistat peste iarna.. :(

Pe plic scrie ca sunt mixte.. la ce culori ma pot astepta ?( in imaginea de pe ambalaj apar doar albe si culori intermediare pana la rosu)
elena_luminita a spus:
Eu am cumparat in toamna bulbi si i-am pus in pamant dupa ce i-am lasat la inmuiat, cum scria pe plic. Au trecut iarna si acum au inflorit.Tot mixt am luat si eu si am rosii si albastre deocamdata, pentru ca mai sunt unele mai mici care nu au inflorit inca :) :)
oncilica a spus:
au supravietuit iernii la voi in gradina?
elena_luminita a spus:
La mine da.Si cred ca ar trebui sa reziste din moment ce sunt planta perene :mrgreen: :mrgreen:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am uitat.. aici e o anemona din anii trecuti...



Da, sint plante perene dar nu toate rezista peste iarna in gradina... mie mi-au cam disparut in iernile mai grele. Probabil ca trebuie macar protejate peste iarna...
 
La noi ienile nu sunt prea grele, dar avem cate o repriza de ger uscat care de multe ori afecteaza plantele. A fost prima iarna care a trecut peste ele la mine in gradina, voi vedea si la anu ce va mai ramane :mrgreen: :mrgreen:
 

mihaelas

Member
mai eu am pus anemonele cu partea ascutita in jos si cu partea rotunda in sus credeti ca este bine :?:
 

pupu

Member
intrebare de nestiutor: toate anemonele au bulb? am primit ieri de la o vecina 2 rasaduri de "anemone" dar nu aveau bulbi, eu le-am pus cuminte in pamant.... "anemone" am primit anemone am pus...
 
Sus