Aquilegia spp. (in lucru)

simonag

Member
Aceasta fisa a fost realizata initial de catre
dali_lucas
Trimis: Mar Iul 04, 2006 3:11 pm Titlul subiectului: Aquilegia spp.
______________

Denumire stiinþificã:
Aquilegia spp., (Fam. Ranunculaceae)

Denumire popularã:
Caldaruse

Imagine:
http://images.google.ca/images?hl=en&q= ... a=N&tab=wi




Tipul de planta:
Planta perena de gradina.

Gabarit:
Inãltime: 40-80 cm.

Lumina si temperatura:
Cresc bine si la soare dar cel mai bine in locuri semiumbrite

Flori, frunze, fructe:
Infloresc la inceputul verii. Florile sunt formate din petale terminate in pinteni mai lungi sau mai scurti si au o gama variata de culori de 4-6 cm. marime si stau plecate in jos. Frunzele adanc lobate, trifoliate si usor poroase de un verde-cenusiu.

Solul:
Caldarusele se dezvolta bine in orice pamant bun de gradina. Ele prefera insa solurile argilo-nisipoase, bogate in humus, reavene si usoare.

Udarea:
Nu suporta excesul de umiditate.

Inmultire:
Caldarusele se inmultesc usor atat prin seminte cat si prin despartirea tufelor.
Semanatul se face in martie-aprilie, in rasadnite reci sau direct afara, iar in sere se seamana in ianuarie-aprilie. Au perioada lunga de germinare (30-50 zile, in functie de temperatura si varietate). Rasadurile obtinute se repica o data, iar in iunie-august se planteaza la locul definitiv.
Despartirea tufelor se face in perioada de repaos a plantelor, adica in septembrie-octombrie sau februarie-martie, daca timpul permite lucrarea terenului.
Aceste plante se mai pot inmulti si prin drajoni, pe care ii scoatem din jurul plantelor batrane in august-septembrie sau primavara devreme. Drajonii separati se planteaza in ghivece sau in pepiniera, pe brazde pentru o inradacinare mai puternica, iar apoi se planteaza la locul definitiv.

Boli si dãunãtori:
Caldarusele sunt putin pretentioase astfel ca lucrarile de ingrijire se rezuma la intretinerea solului si tratarea plantelor cand sunt atacate de insecte(in special purici verzi)

Specii ºi varietãti:
Aquilegia vulgaris, Aquilegia coerulea James, Aquilegia chrysantha
 

Roxana

Active Member
Aquilegia

Familia: Ranunculaceae

Aerul: Nu necesita pilverizare.

Ingrasaminte: Fertilizarea se aplica o data pe luna. Fertilizantul trebuie sa fie gunoi de grajd, bine macerat.

Boli si daunatori:
- Afidele, dar se inlatura cu jet de apa si sapun sau insecticid.
- Oidium. Combatere: sulf solubil
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aquilegia alpina merge plantata in gradinile montane.
Varietatile scunde se pot folosi pentru borduri.
Se comporta ca o planta invaziva din cauza capacitatii de autoinsamantare. Ca sa nu se ajunga aici este indicat sa se indeparteze florile trecute.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Flori, frunze fructe:
Florile au o mare diversitate coloristica: albe, galbene, albastre, mov, roz. Pot fi monocrome sau bicolore.

Rezista bine la geruri.

Ingrijire:
Dupa inflorire se taie florile pentru impiedicarea formarii semintelor si inmultirea caldaruselor excesiv. Periodic se inlatura frunzele uscate.

Boli si dăunători:
sunt atacate de purici verzi si de limacsi.

Specii şi varietăti:
Aquilegia Caerulea are inaltimea de 30-50 cm, este originara din America de Nord, avand frunzele lungi si flori cu petale albe cu puf albastrui.
Aquilegia chrysantha are flori aurii, cu pintenasi neosbisnuit de lungi si subtiri, infloreste indelungat, din mai pana in august.
Aquilegia canadensis are flori atarnatoare de culoare galbena si cu puf rosu, iar inaltimea este de 60-90 cm.
Aquilegia formosa are frunze la baza si flori atarnatoare de culoare rosu intens.
Aquilegia sibirica provine din Siberia, are inaltimea de 60 cm, iar florile sunt albastre cu margini albe.
Aquilegia vulgaris este planta salbatica, autohtona la noi, iar in functie de habitat poate avea flori albastru inchis, violete, roz sau albe.
Aquilegia flabellata nu depaseste 25 cm, avand florile abundende, de culoare alb-albastru, cu pintenasi scurti.
 

Edelweiss

Active Member
Dupa germinare, planta este destul de firava, putand fu usor distrusa. Dintr-o tulpina de 1-2 mm apar e cate un petiol lung, la capatul caruia se afla frunza trilobata. La inceput apar 5-7 frunze, apoi planta creste in inaltime, grosimea si inaltimea pastrand proportiile. In primul an, planta nu infloreste ci face numai rozeta de frunze; ea infloreste in anul al doilea de viata, facand mai multe tije florale.
Apreciaza foarte mulr soarele, dar nu apa in exces, care sa balteasca, ei ii trebuie un pamant permeabil.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Se poate cultiva inclusiv in ghivece si jardiniere, este foarte rezistenta la gerul iernii.
 

geodezia

Well-Known Member
na acum ma bag si eu cu o observatie am incercat germinare in februarie- aprilie cu semintele cumparate de afara si am dat gres anul trecut am cumparat seminte la pliculet din comertul nostru si am insamintat prin mai au rasarit puzderie .anul acesta am pus seminte din productie proprie acum o luna si au rasarit mulllte eu cred ca cea mai buna perioada de insamintare este acum in iunie iulie cu sorti de izbinda 100 % le-am pus intr-un pet de 5 kile taiat pe mijloc si au crescut frumos dupa care le-am copilit in vase micute din acelea negrae acum vad ca sunt bine numai pui matusi sa nu imi dea atacul la plantute
tare imi plac florile astea
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Geo, cea mai buna rata de insamantare o au semintele proaspat culese. Cele din afara sunt amestecate, unele fiind ceva mai vechi. Totusi, printre ele exista si soiuri mai pretentioase, care germineaza numai dupa stratificare.
 
Sus