Aranjamente florale pentru nunta

alfa

Active Member
Aici vom discuta despre aranjamente florale pentru lumanarile de nunta, decorarea salii, a meselor, aranjamente pentru masini, cocarde etc.
 

alfa

Active Member
Ioana, uite o idee pe galben-alb.

, acesta a fost aranjamentul de pe botul masinii, pe care dupa sosirea la restaurant l-am pus pe coltul mesei.

Sala: Lumanarile:
 

Ioana

Member
Foarte frumos cel pentru botul masinii! Imi plac si cele de pe mese, dar sunt uin pic in intuneric si nu se vad bine detaliile: as zice trandafiri cu floareai miresei, nu?
 

alfa

Active Member
Propun sa discutam tot aici:

Ioana a spus:
Dragilor,

Inca un stress: din ce sa fac cocardele pentru nunta? Vreau flori naturale care sa reziste in august.

Ma gandisem la mini-roze (trandafiri mici care cresc mai multi pe o tija) pe care sa ii "pregatesc" chiar in ziua respectiva: pus funditza si taiat de pe tulpina.

Credeti ca rezista?

Alte idei pentru flori rezistente galben sau portocaliu?

Ioana
 

aleynad

Active Member
Moderator
aici aveti o poze cu lumanarile de nunta noastra: trandafiri portocalii si albi, mini roze crem si floarea miresei
 

sorina

Active Member
in august , trandafirii se deschid foarte repede . ai putea pune Dendrobium mov , alb alb cu roz ( in eprubete ) , cupe de Cymbidium Galben si verde ( tot in perubete ) gerbera ce culoare vrei tu Hypericum rosu sau crizanteme Santinni ( fara petale ) sunt foarte frumoase si foarte rezistente . exista verde , roz, alb si galben . Formeaza buchetele foarte atragatoare si interesante .
 

magda

Active Member
Moderator
Am fost la o nunta acum vreo 6 ani si pt. florilele de pus in piept au folosit tronsoane de cate 3 flori din tuberoze.Au rezistat foarte bine pana dimineata fara apa. floricica mea amai trait dupa aceea cateva zile. Din pacate nu imi mai amintesc cu ce au fost combinate - o frunza verde sau floarea miresei; inclin spre o frunza verde totusi.
 

Ioana

Member
@dana1705: da, pentru toata lumea

@sorina: gerbera mi se pare putin cam mare. Exista si mini-gerbera :) Sau pur si simplu caut flori care nu au ajuns la maturitate deplina? O sa ma uit dupa celelalte flori pe care le-ai sugerat.

@alyenad: sunt superbe aranjamentele pentru lumanari!

@magda: si tuberozele arata foarte dragut. Daca zici ca au si rezistat, e bine!

Probabil cu 1 saptamana inainte o sa cumpar diverse flori, le tai si le tin in caldura o noapte sa vad care e cea mai ne-sifonata dimineata :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna seara!
Sotia fiului meu, doreste ca marturii mici buchetele de flori nemuritoare. Acum intervine problema, de unde fac eu rost de flori nemuritoare in diferite culori, pentru 3 iulie? :nu stiu: :gandit: Daca cineva stie de unde pot cumpara, il rog sa-mi raspunda. Multumesc!
 

sonia_i

Active Member
magda a spus:
Am fost la o nunta acum vreo 6 ani si pt. florilele de pus in piept au folosit tronsoane de cate 3 flori din tuberoze.Au rezistat foarte bine pana dimineata fara apa. floricica mea amai trait dupa aceea cateva zile. Din pacate nu imi mai amintesc cu ce au fost combinate - o frunza verde sau floarea miresei; inclin spre o frunza verde totusi.
Si noi vindem sute de flori pentru astfel de ocazii in special pentru Bucuresti si Cluj.
Am vazut in combinatie cu frunze verzi dar si cu fundite portocalii si mov.
Foarte frumoase :marfa: :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tzepisor trebuie sa urmaresti in piete astfel de flori fiindca sigur apar si sa le faci tu.Cred, nu stiu.......imi dau si eu cu parerea........La vreo florarie ai intrebat?Sau la cei care fac aceste marturii??? :?Poate cine stie??
 

paula

Member
am fost sambata seara la o nunta , colorile folosite pentru ornarea salii au fost alb si negru , contarstul dintre alb si negru a dat o eleganta aparte salii de distratie , ca marturii , au fost cutiute si in cutiute cate o iconita foarte frumoasa .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, inca nu am cautat, pentru ca aseara s-a "lansat" ideea! O sa incep saptamana asta. Ma gandesc ca nu e vremea lor, dar nu ma las decat dupa ce-mi epuizez sursele si resursele. Daca vrea copilul, e sfant! :indragostit: :hug: :gandit: Normal ca eu le fac! Pai cea cu aranjamentele vrea altceva, ca doar are interes sa scoata bani multi...... :x si nu prea accepta idei. Daca nu gasesc atunci o sa schimbe. :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
paula a spus:
am fost sambata seara la o nunta , colorile folosite pentru ornarea salii au fost alb si negru , contarstul dintre alb si negru a dat o eleganta aparte salii de distratie , ca marturii , au fost cutiute si in cutiute cate o iconita foarte frumoasa .
Deosebita ideea cu iconitele, dar ce te faci cand invitatii sunt de mai multe religii? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sigur vei gasi.Pe net si tot o sa gasesti .Dar mai mult ca sigur ca vor aparea pe piata.

Mai multe religii?SimpluCarmen: pui o poza cu Mohamed cui trebuie :rofl: :rofl: :rofl: ..........
 

aleynad

Active Member
Moderator
sambata am fost la nunta unor f buni prieteni, iar la plecare...mireasa stiind ca sunt o mare iubitoare de flori, mi-a oferit cadou un aranjament floral pentru masa :D


Aranjamentul e format din miniroze crem si rosi, iar ca umplutura s-au folosit crengute de floarea-miresii si frunze de ferigi.
 
Sus