Arborele de cauciuc

Alina L.

Member
Si eu am primit anul trecut prin septembrie doi puiuti de arbore de cauciuc . Au avut lumina si caldura suficienta si nu le-au cazut frunzele deloc ( le-a mai cazut 1-2 insa niciodata toate) . Ii am de la bunica mea iar arborelui ei ii cad mereu frunzele iarna .
Au stat amandoi in acelasi ghiveci si azi l-am scos pe cel mai micut . Cel mai mare are lastari si creste destul de repede , nu le-am pus ingrasamant fiindca evolueaza destul de bine .
 

Roxana

Active Member
le car frunzele iarna? al meu este verde mereu. :D trebuie sa-i acord o perioada de repaus iarna?
ingrasamant nu este musai sa le pui pentru ca este nepretentios si am impresia ca nici nu le face prea bine.
 

Alina L.

Member
Le cad frunzele daca sunt tinuti in frig sau curenti de aer rece .
Si ai mei sunt verzi mereu ( exceptie fac in pozele astea care sunt de o calitate proasta :( ) :
 

Roxana

Active Member
sunt tare dragalasi! sa va bucurati de ei!

parca si al meu incepe sa-si revina.....i-am lasat pamantul sa se usuce si acum am inceput sa-l ud cate putin. :D
 

Roxana

Active Member
foarte frumoasa, sa te bucuri de ea. o sa creasca foarte repede daca ii place locul unde sta si conditiile.
 

danya

Active Member
Hristos a inviat!

As dori un sfat: am un arbore de cauciuc, un singur batz lung de jumatate de m care are frunze doar in varf. Arata ciudat si se tot lungeste, ce sa-i fac?
 

Roxana

Active Member
Poti sa-l tai de la al treilea-patrulea nod si varful cu frunze sa-l pui in apa, la inradacinat. Din tulpina care ramane in ghiveci vor iesi alte plantute.
 
Sus