ardei iuti: habanero, fatali, etc

claude

Well-Known Member
Moderator
Doina, nu a stat cumva anul trecut in apropiere de alt ardei? Ca stiu ca ardeii se corcesc usor :oops:
 

ghia_don

Active Member
I-am avut mult mai departe de ceilalti ardei...dar stiu eu ce roi de albine s-o fi invirtit pe la mine prin gradina si au pupat toate florile de ardei? ;-)
 

cataliniv

Member
Mie mi-au cazut foarte multe flori de la habanero, aveam peste 10 flori la un fir si au legat cam 2-3 ardei la o planta, foarte foarte putin.

Am o intrebare pentru cei care cultiva cayenne de obicei, daca isi innegreste nodurile, de unde pleaca crengutele si ardeii, este cayenne sau vreo corcitura de ardei?
 
ghia_don a spus:
Nu stiu ce s-a intimplat cu ardeii mei iuti, care trebuiau sa iasa ciorhine in virful fiecarei crengute...anul asta sint cu totul altfel, oare ce-or fi patit? E de mirare, pentru ca am soiul asta de vreo trei ani si din semintele culese au iesit la fel, doar anul asta nu :cry: ..
Ce mi-e mai ciuda, e ca am mai dat si la altii :( .

Cum adica ALTFEL ?
 

cataliniv

Member
shanzha a spus:
La mine habaneroi merge chiar bine. Inca nu s-a colorat niciunul, toti sunt verzi, dar sunt destui, si multe flori. E adevarat ca unele se ingalbenesc si cad, dar din multimea de flori care sunt pe planta nici nu ma mira, probabil nici planta nu ar putea duce atata rod.

http://habanero.sunphoto.ro/2012/78879318
http://habanero.sunphoto.ro/2012/78879320
http://habanero.sunphoto.ro/2012/78879323
si ai mei sunt tot verzi si cam tot la aceeasi marime, dar am foarte putini, spre exemplu la o planta mi-au cazut toate florile si abia acum dupa o saptamana si ceva au dat alti boboci

este posibil sa fie din cauza ca ii ud prea mult? adica eu le pun dimineata la pranz si seara apa, ca ii tin la bloc pe balcon deschis si stau tot timpul in soarele asta puternic

ma gandesc ca ar mai fi timp pana la toamna sa mai scoata un rand de flori si sa faca ardei, ca nu imi place de loc din 4 fire nu am decat 5 ardei si abia au mai legat 2 saptamana trecuta.

Eu pe langa astia mai am si alti ardei pe care ii ud la fel de putenic, si nu au nici o problema, am 3 fire de ardei clopotel si asta a facut foarte muti si infloreste mereu, chiar nu pot sa inteleg care sa fie problema, sa ii pun putin azot?
 

anknic

Active Member
catalinv cat de ma e ghiveciul in care sunt?

ai mei sunt in ghiveci cat o galetusa mare de smantana, stau pe balconul cu soare toata ziua, ii ud o data pe zi si am cule deja cate 20 de ardei de la fiecare.
 

cataliniv

Member
i-am pus in peturi mari de 5l cu pamant pana sus

o sa incerc sa ii ud mai rar, poate de la prea multa apa le cad florile
 

anknic

Active Member
cand e mai mult pamant uzi mai rar si cu mai multa apa. anul trecut am avut in pet de 5 l pe balcon ardei si ii udam o data la 2 zile pana iesea pe jos apa.
 

shanzha

Member
Nu mai am rabdare, si am luat un habanero asa cum e, mare, dar inca verde la culoare, parca vag incepe sa-si schimbe culoarea. Dar iuteala e acolo, chiar daca nici ea nu e in toata puterea ei, dar e acolo! Si "parfumul" specific de habanero!
 

cataliniv

Member
prima mea recolta de la tara:) pe aproape toti ii voi pune la uscat pentru la iarna, pe urmatorii ii voi pune la borcan in otet






 

cataliniv

Member
La alti ardei am noroc, numai la habanero nu. Nici nu stiu ce sa mai fac, din patru fire am doar 4 ardei marisori verzi.
Au boboci infloresc mereu dar le cad florile, nu stiu unde gresesc, ii feresc de soarele direct, ii tin numai la umbra ii ud doar daca este uscat pamantul fara sa balteasca apa.
E ceva ce ma depaseste:(
 

shanzha

Member
cataliniv a spus:
La alti ardei am noroc, numai la habanero nu. Nici nu stiu ce sa mai fac, din patru fire am doar 4 ardei marisori verzi.
Au boboci infloresc mereu dar le cad florile, nu stiu unde gresesc, ii feresc de soarele direct, ii tin numai la umbra ii ud doar daca este uscat pamantul fara sa balteasca apa.
E ceva ce ma depaseste:(
Poate ar trebui sa nu-i mai feresti de soare. In Mexic nu cred ca sunt crescuti la umbra...
Semintele de unde le ai?
 

cataliniv

Member
in zona unde stau eu soarele este atat de puternic ca usuca pamantul in cateva ore, practitc frunzele se fierb si de asta ii mai feresc de soarele direct

semintele le-am luat de pe net de la banca de seminte, totusi cred ca sunt bune, doar ca eu nu fac ce trebuie, poate ca dupa ce va trece si valul asta de caldura vor lega mai multe flori.
 

shanzha

Member
Pai si la mine soarele e foarte puternic, chiar acum cateva zile am pus in pamant cateva plantute de ardei, niste pitice ramase in pahare, le-am pus undeva unde am avut altceva si acum a ramas locul gol, si nu le-am adaptat treptat (ele erau tinute afara, dar undeva unde doar seara batea soarele), si vreo 2 parca pur si simplu s-au topit. Dar habanero sunt la soare, chiar daca de cand au crescut rosiile nu mai au soare chiar intreaga zi.
 
Sus