Aristolochia

D

dyayzh

Guest
Lili draga....ma bucura si pe mine soarta cu seminte si lastari. Citii ca ai avut noroc cu incoltitul. Cum ai procedat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Metoda servetel se pare ca este cea mai eficienta :D Eu nu am aplicat-o dar am auzit de la altii ca au avut succes cu ea in proportie destul de mare .
 
D

dyayzh

Guest
Incercam amandoua atunci Iudit...poate asta aduce mai mult noroc :D
 

Floria

Active Member
George, cand am citit mai bine am aflat si eu ce floare ai pe avatar. La prima vedere cand am intrat in forum, chioara cum sunt, eu vedeam ca e o smochina (guava ta creste frumos, este inca mica dar te asteapta).
 

lili

Member
dyayzh a spus:
Lili draga....ma bucura si pe mine soarta cu seminte si lastari. Citii ca ai avut noroc cu incoltitul. Cum ai procedat?
Fetele!!!! ....ale mele sunt plante mari. :rofl: Eu le-am obtinut din seminte , acum 2 ani. Seminte nu mai am....cu lastarii sa vedem, sa incercam :wink:
Semintele le-am pus direct in pamant, fara alte preambuluri :) ....doar ca am folosit o cutie de plastic cu capac. Au rasarit in 2-3 saptamani :D
 
D

dyayzh

Guest
Lili... sa recapitulam. Pun semintele intr-o cutiuta de plastic si pun capacul. Ud un pic pamantul? Fac gauri in capac? Sau cum e cel mai bine sa fac? :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din seminte nu am incercat dar din lastari.......ehhhhh.....da!!!Si s-a prins!A avut George mina si inima buna :)
Iar dupa ce ma necajise ca nu crestea acum da lastari noi :D
 

lili

Member
dyayzh a spus:
Lili... sa recapitulam. Pun semintele intr-o cutiuta de plastic si pun capacul. Ud un pic pamantul? Fac gauri in capac? Sau cum e cel mai bine sa fac? :oops:
- cutie de plastic transparent cu capac sau orice alt recipient care intruneste aceste conditii;
- substrat aerisit :
- substratul se pulverizeaza cu apa....cat sa se umezeasca usor; :wink:
- in capac nu se fac gauri....nu s-ar mai puetea creea efectul de sera. Capacul se ridica zilnic ( nu mai mult de 5 minte )...pentru aerisire ....abia dupa ce vor rasari se poate prelungi durata timpului pentru aerisire.
Succes!!!!
 

albela

Active Member
Ce va mai fac aristolochiile? A mea cumparata in aprilie creste ca disperata. Am pus ghiveciul afara langa un gard si am lasat-o sa se catere in voie, dar deja nu prea ii mai ajunge, si gardul are 1.5m. Cand ar trebui sa infloreasca?
 

albela

Active Member
Totusi, a vazut cineva vreo floare la aristolochia anul asta? Pe mine ma dispera cu ritmul ei de crestere si cu incapatanarea de a nu inflori :x .
 

albela

Active Member
A mea are niste lastari de 2-3 metri bucata si creste pe la toate incheieturile. Adica ii dau permanent lastari noi la subtioara fiecarei frunze. Dar flori nimic :( .
 

Tina

Active Member
A lui George sigur are/a avut flori..
Eu am una din lastari de anul asta(multumesc, George) si tot asa, creste.. are vreo 20 cm... cam in cit timp sa ma astept sa infloreasca ? :)
 

albela

Active Member
A mea e afara, ploua pe ea intr-o veselie, dar se pare ca ii prieste. In schimb nu are mult soare, doar vreo 3 ore dup ora 14 -15. Poate de asta nu infloreste :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Parca a mai crescut si a mea un pic. Si chiar cand a inceput sa se catere pe .... mirt au inceput si daunatorii. Nu stiu de unde au venit niste blestemati de paianjeni rosii. Am stropit insistent azi dimineata si stau cu ochii pe coltul ala de balcon sa vad daca mai cade vreo frunza. :eek:
 
Sus