Aristolochia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ce mare a crescut.Eu am esuat cu doua incercari.Noroc cu Georgica saracu' care nu ma lasa la greu :) si mi-a pus el la prins.Poate de data asta voi avea mai mult noroc.
Cresteau fooooooooooooooarte incet si cind ajungeau la o oarecare dimensiune.......pac!se usca :cry:
Acum???Astept noua transa de lastari pusi la inradacinat. :oops:
 

albela

Active Member
Cu cresterea ei a fost cam asa. Vreo 2 luni de la cumparare nu a crescut aproape deloc. Ma si intrebam ce e cu ea :( . Dar, la un moment dat, (cand s-a incalzit bine afara) a inceput sa creasca in asa fel incat a trebuit sa o pun urgent langa acel gard ca nu mai aveam nici o alta posibilitate sa o controlez. Cred ca ii place asa rasfirata :D
 

albela

Active Member
Monica, pe ambalaj scria aristolochia si avea poza acestei plante cu flori cu tot. Daca e asa cum spui tu insemna ca cineva a schimbat planta la magazin. Eu ce spui tu nu am cumparat niciodata (nici nu am auzit de acea planta) si nu aveam cum sa le incurc eu :( .
 

albela

Active Member
Da, am vazut in poze ca e frumoasa, dar ma enerveaza rau situatia. As vrea sa stiu si eu totusi ce cumpar :x . Comertul cu plante din Romania e de toata jena. Informatiile sunt aiurea, denumirile plantelor la fel. Cand la mai si incurca deja nu stii ce sa mai spui :( .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,asa e :oops: ....aristolochia are frunzele mai rotunjite.

Povestea acestor plante cu etichete aiurea se pare ca a fost la toate magazinele din tara care au comercializat-o.Este de la "Patioplant" nu-i asa?Acum chiar nu stiu cine ar putea fi de vina.
:? Dar daca este "Vigna" zilele urmatoare o sa pun o poza cu floarea care sta sa se deschida la a mea si o sa te consolezi ca ai totusi o planta frumoasa :)
 

albela

Active Member
Multumesc, Gabiuta. Da, cred ca e de la patioplant. Cand ajung acasa pun o poza cu ambalajul :x .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Albela si eu am patit tot asa cu astia de la patioplant. Ce a fost la gura mea :oops: de suparare.
 

albela

Active Member
Multumesc de incurajari Violeta. Oricum de acum cand vad patioplant fug cat ma tin picioarele :evil:
 

albela

Active Member
Draguta. Dar as fi vrut sa vad si frunzele, ca parca tot mai am dubii ca ce am eu sa nu fie alta buruiana :? .
 

albela

Active Member
Faina ulcica :) . S-ar putea sa fie asta ca seamana numai ca e mai micuta. Am sa pun si eu niste poze mai detaliate la plante necunoscute.
 

Tina

Active Member
Albela, am patit-o si eu.. aceeasi poveste cu aristolochia si vigna.. tot Metro, tot PatioPlant.. :x :x :x
Intre timp, a inflorit adevarata aristolochia de la George.. multumesc, George !! :)... si mai are un bobocel.. "dusmanul" nu are voie sa se miste in zona, ca sa nu o deranjeze.. :rofl:
 
Sus