Atonik (stimulator de crestere)

cataliny

Member
Ideea este ca stropesc in balcon care e inchis partial si ma intrebam daca ramane toxicitatea in zona , pe flacon nu arata ca ar fi toxic sau ca trebuiesc luate masuri speciale , dar in fisa tehnica a produsului se spune ca: masca protectie , manusi etc. Nu de alta dar i-mi ajunge cat am crescut :rofl: .
 

oana_oana

Member
Wow pai si acum spuneti ca-i bun la crescut. Eu chiar am nevoie sa mai cresc macar 5-7 cm daca nu chiar 10. Ma duc sa-mi fac un dusulet cu Atonik poate poate mai cresc. :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Palmieri n-am, dar la cycas am pus recent atonik în apa de udare. Reacţii adverse până în prezent (la cca o săptămână) nu am observat. O să anunţ ulterior despre reacţiile pe termen lung!
 

schiopugabi

New Member
Ma tot chinui sa inradacinez un butas de gardenie, are cineva vreo experienta in acest domeniu? oare functioneaza si la gardenie?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Daca nu ma insel, Atonik-ul este un stimulator organic pe baza de alge? Voi cauta prin insemnarile mele de atunci (acum vreo 5 ani). L-am folosit doi ani la rand, mi-a fost prezentat cu mare pompa si alai dar n-am vazut nici un rezultat, nici pozitiv, nici negativ, si l-am folosit in concentratie mai mare de 1 la 1000. Insa nu tin minte sa ma fi uitat pe eticheta sa nu fie expirat!
Scuze, l-am confundat cu Kelpak-u;l!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
cataliny a spus:
A incercat cineva Atonik la Palmieri sau Cycas? Daca da, cum au evoluat?
Adina-Ioana Posted: Sat May 30, 2009 3:36 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Palmieri n-am, dar la cycas am pus recent atonik în apa de udare. Reacţii adverse până în prezent (la cca o săptămână) nu am observat. O să anunţ ulterior despre reacţiile pe termen lung!
Revin cu nişte completări. Cum spuneam am udat o dată cycas-ul cu atonik. În răstimpul de când îl am (vreo 4 luni) a suferit acestă udare cu îngrăşământ şi 2 transplantări (nu m-a mulţumit drenajul primului substrat folosit). Între timp o frunză bazală s-a cam îngălbenit (dar am înţeles că îşi pierde în timp unele frunze, cu atât mai mult cu cât a schimbat mediul şi probabil condiţiile cu care se obişnuise), iar recent a dat 3 frunze noi. Prin urmare, rău nu i-a făcut. Ba chiar consider că a stimulat apariţia frunzelor.
 

Dea

Active Member
azi am stropit cu atonik toate plantele din casa :D
rezultatele le astept cu nerabdare, sper sa fie doar pozitive!
 

claudya

Member
si eu tot caut atonik dar nu gasesc niciunde. :( tot mi-a zis la o florarie ca aduce,aduce,aduce si :barfa: si nu stiu de unde sa imi iau.poate ma ajuta cineva.
 

melu

Member
claudya a spus:
si eu tot caut atonik dar nu gasesc niciunde. :( tot mi-a zis la o florarie ca aduce,aduce,aduce si :barfa: si nu stiu de unde sa imi iau.poate ma ajuta cineva.
Parerea mea este ca ar trebui sa cauti pe la magazinele fitosanitare nu la florarii ca nu prea sunt sanse sa gasesti acolo, sau mai incearca si la supermarketuri la raioane specializate de gradinarit Brico, Horn, Metro etc....s-ar putea sa gasesti doar la Metro
 

mena

Member
La hipermarketuri sunt slabe sanse sa gasesti, iti spun din proprie experienta. Cele mai multe sanse le ai daca te duci la magazine fitosanitare(Fermierul de ex.)
Daca nu reusesti sa gasesti te pot ajuta eu sa-ti iau din Targoviste si sa-ti trimit cu posta. Imi dai MP daca ai nevoie de ajutorul meu :wink:
 

claudya

Member
mena iti multumesc.dar azi am strabatut Timisoara in lung si in lat si am gasit minunea de Atonik :roll: mi-a spus fdana unde il gasesc exact.am dat 22 ron pe el ,si mi-a spus ca un dop la 10 l.oare e bine? asa am facut si le-am udat cu solutia facuta.am udat toate plantele ce le am si boungainvillele si lendrii,muscate si cele de camera.acum astept rezultatele :) :mrgreen:
 
Sus