Atonik (stimulator de crestere)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am luat ceva de la Peters(Scotts) si se comporta destul de bine , ori mi se pare mie dar au facut radacini mai repede decat in Radistim

Atonik il luam pentru o inradacinare mai puternica la citrice, dar pana acum nu stiu , si nici toata ziua nu pot ridica vasele sa ma uit dupa radacini
 

pesi

Member
Am folosit Cropmax 1 capacel la 6 litri de apa. luat de la Decoflora, nu stiu cat a fost ca mi l-a luat o colega, Atonik nu a gasit

A fost bun atat la Stephanotis care au dat lastari noi si au acum bobocei - in doar o luna de la administrare, cat si la orhidee - au facut radacinute noi.
Sa vedem daca il aplic la gardenie si la iasomie ce rezultate va da
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pesi a spus:
Am folosit Cropmax 1 capacel la 6 litri de apa. luat de la Decoflora, nu stiu cat a fost ca mi l-a luat o colega, Atonik nu a gasit

A fost bun atat la Stephanotis care au dat lastari noi si au acum bobocei - in doar o luna de la administrare, cat si la orhidee - au facut radacinute noi.
Sa vedem daca il aplic la gardenie si la iasomie ce rezultate va da

Asteptam detalii :wink:
 

poxicuta

Active Member
pesi a spus:
Am folosit Cropmax 1 capacel la 6 litri de apa. luat de la Decoflora, nu stiu cat a fost ca mi l-a luat o colega, Atonik nu a gasit

A fost bun atat la Stephanotis care au dat lastari noi si au acum bobocei - in doar o luna de la administrare, cat si la orhidee - au facut radacinute noi.
Sa vedem daca il aplic la gardenie si la iasomie ce rezultate va da
La farmacia fitosanitara de la Hala Obor este sigur!
 

pesi

Member
La Stephanotis a mers foarte bine, acum am la unul floricele si la altul multi lastari
La gardenie frunzulite noi, dar niciun semn de bobocei, la fel la Jasmin, multe frunzulite noi
A mai mers bine Cropmax si la orhidee - radacinute noi la Vanda.
 

tamara

Member
Fetelor, dragelor, luminati-ma si pe mine, va rog! Cum folositi atonik-ul? La udat, stropit, inradacinat. Ce concentratie, la ce interval de timp udati cu el?
Atat am citit despre el, dar sunt pareri si pareri, ca nu mai stiu ce sa cred :?
 

mihaelk1978

Member
Eu am folosit la toate florile de gradina si ghiveci. O data pe luna stopesc frunzele florilor, dar ud si pamantul, concentratie 1ml/1l apa.Daliile de gradina si ghiveci sunt superbe, la fel muscatele, garofitele, anemonele, petuniile.Am muscate obtinute din seminte, puse tarziu, prin aprilie, iar acum petuniile sunt inflorite si muscatele au boboci. Stiu ca se inmoaie si semintele si bulbii in atonik, dar am sescoperit substanta abia prin mai, deci am rata sezonul asta sa il folosesc in acest sens. Poate pentru semintele care le voi pune in aceasta vara, de flori bienale, il voi utiliza
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mihaela nu e cam concentrat , ei spun 1:4000 sau 1:6000 asta e 1 la 4 l sau 6 l ?

Acum imi dai idei , ceva in plus in zona radiculara ai observat ?
 

mihaelk1978

Member
Se prea poate sa aveti dreptate, cum ca este o solutie prea concentrata, dar eu am urmat intructiunile celui de la care am cumparat produsul. Nu am observat efecte negative, din contra.
 
Sus