Azalee cu probleme

Lorena.Lolo

New Member
Am cumparat o azalee foarte frumoasa din comert, a inflorit, iar dupa nici o saptamana de la aparitia noilor frunze au aparut niste chestii albe pe ele (paduchi lanosi din ce am citit pe internet), apoi niste musculite verzi..tripsi parca. Am tot citit si am gasit insecticidele pe care ar trebui sa le folosesc (actara si karate zeon) problema e ca nu gasesc nicaieri cum sa dozez pentru plantele de apartament. Ma puteti ajuta? Frunzele deja incep sa innegreasca...
P.S.: am incercat si cu alcool sanitar diluat cu apa si stergerea frunzelor, dar reapar.
Multumesc
 

Atașamente

crysty

Active Member
Actara
Conform acestui site https://www.ferma-gradina.ro/insecticid-actara-25-wg-60-g-4015.html concentratia de actara pentru tomate (care se pare ca este si cea mai mare recomandata este de 0,02% adica 0,02 grame de praf la 100 grame de apa (mililitri) . Si atunci adaugam si/sau mutam zerouri :
0,02 g la 100 ml apa
0.2 g la 1000ml apa (1 litru)
2 g la 10 litri de apa
Dar cum plicul cel mai mic are 1,5 grame asta inseamna ca se pune un plic cam la 5-7 litri de apa.
La 5 litri de apa o sa fie un pic cam concentrat iar la 7 litri de apa as zice ca e doza normala.
Ca sa nu stati sa umblati cu solutii prin ligheane sau galeti , mai bine folositi un bidon de 5 litri cu apa. Eventual daca vreti doza normala atunci luati din Actara cam jumate de lingurita si nu o folositi.

Karate Zeon
Conform acestui site https://www.ferma-gradina.ro/insecticid-karate-zeon.html concentratia cea mai uzuala la pomi si arbusti este de 0,015 % adica 0,015 grame(mililitri) la 100 ml apa. La fel facem transformarea cu zerouri :
0,015 g/ml la 100 ml apa.
0,15 g/ml la 1000 ml apa. (1 litru)
1,5 g/ml la 10 litri de apa.
Cum cea mai mica fiola are 2 ml asta ar insemna ca o fiola se pune lavreo 12 litri de apa .
Dar cum tot asa va recomand sa lucrati cu bidon de 5 litri de apa atunci o jumatate de fiola este de ajuns. Iar cealalta jumatate de fiola o aruncati.

Nu stiu daca aceste 2 insecticide sunt compatibile din punct de vedere chimic pentru a fi combinate in acelasi bidon asa ca cel mai sigur faceti solutiile separat si stropiti cu ele separat. Adica in prima saptamana stropiti cu o solutie , in a 2a saptamana cu a 2a solutie si tot asa pana stropiti de 3 ori cu fiecare solutie . Daca dupa 3 saptamani tot mai este vreo ganganie atunci faceti si a 4a stropire.
Daca tot nu dispar ganganiile atunci va recomand ceva mai puternic cum ar fi Calypso cu acelasi dozaj de 1 fiola la 5 litri de apa.

Solutia facuta in bidon nu expira repede deci puteti o luna in liniste din ea sa stropiti planta bine cu un pulverizator. Nu uitati sa stropiti si sub frunze si pe sol.
De regula cantitatile minime de pesticide ambalate se folosesc la, pana la 10 de litri deci orice cumparati de acum incolo , un produs la cea mai mica cantitate ambalata , fiola sau pliculet de praf, o folositi la maxim 10 litri de apa. Poate sa fie si la 5 litri dar sa nu fie sub 5 ca devine prea concentrat si periculos pentru planta.
 

crysty

Active Member
Va multumesc mult de informatii!! Sper da scap de ei!
Cu placere. Am scris ca se foloseste de 3 ori din fiecare si ca tratamentul complet e gata in 3 saptamani dar am gresit la calcul, ca reiese ca in 6 saptamani ar fi gata conform calculelor dar e mult 6 saptamani.
Daca stropiti doar de 2 ori cu fiecare solutie ati termina in 4 saptamani.
Desi normal un singur insecticid daca este eficient pentru acel daunator , un singur insecticid ar fi suficient . Eu nu am folosit astea 2 , eu preferam doar Capypso si probabil ca daca ati stropi de 3 ori doar cu Actara ar dispare daunatorii sa nu mai fie nevoie de folosit si karate zeon pe care il puteti folosi la o gradina .
Faceti cum credeti , ori stropiti doar cu unul de 3 ori, maxim 4 , ori folositi ambele insecticide daca nu aveti gradina unde sa il folositi si pe al 2lea .
De scapat o sa scapati de daunatori daca este bun si Actara pentru ei.
 
Sus