Azaleea

angela draganoiu

Active Member
pai cred ca e prea multa apa.
eu le ud cind pamintul de la suprafata incepe sa se usuce la temeperaturile astea le-am mutat intr-o camera unde e soare doar dimineata o ora sau 2 max. si le mai stropesc pe frunze la citeva zile. acum ca nu mai au flori le pun ingrasamint de azalee la 2 saptamini dar doza e mai mica decit scrie pe amabalaj.
 

mae

New Member
azaleele mele sunt toate afara pe un pervaz orientat N-V si le merge grozav acolo desi e destul de cald afara..apa le pun cam o data la 2-3 zile si le las apa in farfurioara sau tavita ca se evapora repede si se pare ca si lor le convine mai multa umezeala si in plus ori dimineata ori seara ma apuc si le dusez zdravan cu puf-puf-ul si le mai racoresc un pic..si nu le-a picat nici o frunza pana acum, mai mult au crescut de aproape s-au dublat..poate o sa am niste copacei de azalee :shock:
 

marean

Active Member
:rofl: foarte frumos spus,mi_bios!
deci,minunata mea azalee pe care probabil s-a dat o caruta de bani s-a uscat complet :evil: !inca o mai ud din cand in cand,am pus-o la umbra,deci nu mi-am pierdut speranta!
in schimb,butasul pe care am reusit sa-l salvez acum 2 saptamani a inceput sa faca frunze si lastari noi :twisted: :wink: :roll: ...pana la urma poate o sa-l pot creste pe el,dar cand ma gandesc la banii si frumusetea care s-au uscat privind cu ochii,parca-parca imi vine sa-mi smulg parul din cap!!!!
si cel mai rau e ca era primita cadou de ziua mea :cry: !
numai bine voua si azaleelor voastre!
 

Angelinna

Member
Mae, am si eu puf-puf si imi pufai mereu ferigile si dracenele. eu stiu ca azaleei ii place umezeala dar mai stiu ca daca o atingi cu apa pe flori acestea se strica. Tu ii dai si pe flori cu puful ? spune-mi si mie, cum procedezi ? ai vazut ce frumusete de azalee am, imi pare tare rau pentru fiecare floricica ce cade :(
 

mae

New Member
adevarul e ca daca ajunge apa pe flori, acestea se ingalbenesc si cad...cat au avut flori le-am udat numai pe deasupra ghiveciului pana iesea apa pe dedesubt si mai lasam un pic de apa in farfurioara.poti aplica si tu cam acelasi tratament dar sa ai grija sa uzi la cateva zile ca risti sa-ti putrezeasca.si sa mai ti cont si de amplasarea ei, daca este afara pamantul ei se va usca mai repede decat daca este in casa.
sa-ti infloreasca mereu macar atat de frumos si bogat!
 

angela draganoiu

Active Member
cam asa Gabi pt ca mai zicea cineva aici ca este greu sa adaptezi azaleele la conditiile noastre de apartament ele fiind plante de munte. eu am avut noroc ca una dintre ele a inflorit foarte bine si al 2 lea an dar la anu' .......... ? am deja probleme cu una ca are frunzele cam decolorate, pare sa-si revina dar ma cam indoiesc ca va supravietui si daca o va face nu cred ca va mai inflori.
Mirela a zis bine astea sint plante de "unica folosinta" iertata-mi fie expresia dar asa se comporta pt ca sint indesate cu tot felul de substante sa poata rezista de la sera pina la cumparator si sa mai si infloreasca si apoi ............ pot fi aruncate ca unele nu rezista. m-am convins de multe ori de asta dar parca ceva ma impinge sa le cumpar acum am 3 sa vedem cite vor mai inflori la anu'.
 

Angelinna

Member
nu stiu ce sa zic cu florile mele moi.
ma gandesc ca poate pur si simplu le-a venit vremea sa se treaca. eu nu stiu, nu am mai avut azalee niciodata asa ca va intreb pe voi: cat tine o floare de azalee ? pt ca unele flori sunt inca tari si nu par afectate. asa ca ma gandesc : poate cele care cad pur si simplu isi urmeaza cursul biologic.
nu stiu ce sa zic, stiu ca azaleele sunt plante dificile si e foarte posibil ca florile sa cada pentru ca nu le convin conditiile oferite d mine. voi ce parere aveti ?

eu tin planta in casa pentru ca nu am dect un balcon care este orientat spre est si e complet descoperit pentru ca stau la ultumul etaj. dimineata de la 9 si pana la pranz dogoreste un soare innebunitor si e exclus sa tin planta afara. poate ca totusi o sa o ud mai putin pt ca intr-adevar apa din ghivechi nu apuca deloc sa se evapore...
 

Angelinna

Member
Vernil, ieri am rupt toate florile moi. erau asa de moi, ca nu trebua decat sa trag foarte usor de ele si se desprindeau. Insa ce vreau sa va intreb: eu raman in mana cu petalele florii iar in locul de unde am rupt floarea ramane pistilul care este lung si cu o mica maciulie in capat. acesta nu se rupe odata cu floarea si nu stiu ce sa fac cu el. trebuie sa il tai? daca da, de unde?

Din fericire, planta nu are deloc frunzele ingalbenite. Dimpotriva, au un aspect sanatos si in unele locuri pe tulpina lemnoasa sunt muguri si frunzulite verde deschis.

Eu cred ca pana la urma inmuierea a venit de la caldura, dar ce sa fac, ca nu am niciun loc racoros si luminos in casa. Aseara am dat planta afara pe balcon si am lasat-o peste noapte la racoare. dimineata am bagat-o in casa sa nu o vada soarele. mi s-a parut ca parca e mai revigorata, unele flori sunt tari, nu dau semne de molesala. Oare pot sa ii aplic mereu tratamentul asta cu datul afara noaptea sau o stresez prea tare?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Taie tot ce inseamna floare moale....nu numai petalele...
Undeva...... pe balconul tau ...pe jos...exista vreun loc mai racoros si luminos????Las-o acolo daca ai si nu o muta mereu.Gindeste-te ca vor veni perioadele in care si in timpul noptii temperaturile vor fi ridicate.
Daca nu ai pe balcon pune-o in casa.Unde zici ca ai gasit un loc acum.
Cred ca mai mult tu esti stresata de idee.
Daca se simte bine planta va continua sa faca frunze noi si la un moment dat si flori noi.
 

angela draganoiu

Active Member
locul unde au fost flori trebuie taiat chiar de sub floare de acolo,peste un timp, vor iesi lastari noi pe care se vor forma florile in sezonul urmator.
 

Angelinna

Member
le-am rezolvat. de acolo de unde am scos fiecare floare am rupt si pistilul. acum sa vedem ce o sa se mai intample cu ea.

va multumesc tuturor pt sfaturi :)
 

mugurata

New Member
Rododendron

Am si eu o intrebare de care depinde viata unui redodendron.A fost cumparat acum cca 6 luni ,moment in ca era inflorit si frumos. Dupa 5 luni au inceput sa-i cada florile,apoi frunzele,iar acum arata ca o creanga uscata.Ce credeti exista sanse sa il revigorez si daca da cum?
 
A

Anonymous

Guest
vreau si eu sa le tuind pe ale mele. dar nu-mi dau seama de unde sa tai. caci nu se vede unde au fost florile, care s-au trecut de muuult timp......oare sa-i tai toate varfurile noi ale crengutelor?
 

roxy

Member
eu stiam ca se tund pana la sfarsitul lunii mai . poate ma insel dar asa am citit, asa am facut.
eu am tuns-o ca sa ii dau o forma rodunda. acum sa vad daca si-o pastreaza.
 

gildi1

New Member
i

azi am fost extrem de placut surprinsa.azaleea despre care nici acum nu stiu sigur ca rezista la ger sau nu si pe care am plantat-o in gradina intr-un loc umbros la loc cu alte plante iubitoare de umed si umbros ca brugmansia,mi-a facut cel mai frumos cadou posibil,infloreste.are doi boboci albi,nici acum nu-mi vine sa cred.am citit fisa plantei si asa stiam ca doar in martie(ma rog,primavara)infloreste.s-a intimplat si voua?e normal?in orice caz sint f bucuroasa si astfel de bucurii va doresc si voua!
 

Roxana

Active Member
Eu stiam ca Azaleea (Rhododendron-ul) infloreste in august-septembrie, adica acum. sau tu vorbesti de azaleea de gradina?
 

gildi1

New Member
i

pai cind le-am cumparam aratau ca si orice planta de interior, in giveci,infloritoare,superbe.....eu le-am intrebat daca rezista in gradina,mi-au spus ca da,dar asa am pierdut doua azalee roz in februarie.atunci le-am cumparat,infloreau si nu stiu de fapt ce le-a daunat mai mult,caldura din interior sau gerul de afara......le-am tinut doua nopti afara,apoi m-am temut ca le pierd,le-am adus in casa si pe rind si-au pierdut bobocii,frunzele si am ramas cu niste betigase goale care n-am mai dat semn de viata,exceptind una dintre ele(cumparasem 3) care a rezistat print-o minune si uite ca acum infloreste a doua oara....inca nu stiu ce o sa fac cu ea la iarna..........poate imi spune cineva
am citit ca nu le place caldura mare si ca ierneaza in beci sau garaj.din pacate am ramas doar cu una,altfel as incerca sa vad cum rezista mai bine....oricum nu cred sa reziste la -20 nici acoperite cu mulci.
 

angela draganoiu

Active Member
la orgine azaleele sint plante de munte si de aceea le place mai rece si umed. teoretic ar trebui sa reziste iarna afara insa cele pe care le cumparam de la magazine sint plante adaptate si modificate de aceea nu rezista iarna afara. in concluzie azaleele trebuie tinue in casa in spatii racoroase chiar si vara, lucru aproape imposibil in conditiile de bloc, si le trebuie umiditate.
eu le tin intr-o camera la rasarit unde e parca un picut mai racoare decit in restul apartamentului, le ud cu apa de turba cam la 2 zile vara si iarna mar rar, cind vad ca pamintul este uscat la suprafata, le-am pus ingrasamint specific si le-am stropit pe frunze tot cam la 2 zile.
am pierdut si eu una insa mai am 2 care acum sint pline de boboci.
 
Sus