Azaleea

belisima

Well-Known Member
azi mi-am luat 2 azalee la reducere :mrgreen: cu 5 lei,una alba si una rosie,au florile trecute,intrebarea e ce fac le tund?le tin la vreo 15-17 grade...ce mai fac???
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Le tunzi un pic si le tii la racoare.Dar daca le tunzi va dura pina vor inflori iar.Ale mele deja formeaza bobocii.
 

clematite

Well-Known Member
camic a spus:


Asta e azaleea mea primita in primavara, m-am ambitionat sa nu o pierd si am citit topicul....asa ca i-am schimbat ghiveciul. i-am pus crengute de brad in pamant si am lasat-o afara peste vara....deci a fost udata natural :D , de ploaie. Acum de cand am bagat-o in casa ii pun apa de izvor si m-a rasplatit cu o minunatie de floare roz ... eh, flori.
Nu este de gradina?

In Polonia, sunt pline gradinile de azalee, planatate acolo, si stau fara probleme, la temperaturi foarte scazute. Toata primavara trecuta m-am plimbat pe langa niste gradini superbe, si mi s-au scurs ochii dupa ele. Tufe mari, flori duble, mari, toate culorile si nuantele lor, un vis. :visator:
M-am interesat, in pepiniere, si am aflat ca pentru azalele, rododendron si hortensii, este importanta umiditatea din aer, partial umbra, fara vant si sol drenat.
Aciditatea solului se poate rezolva cu niste vin in apa de udat (nu prea mult, un pahar, acolo, din cand in cand).
Umiditatea din aer se poate rezolva si ea, cu udarea prin stropire, cat mai des. In Polonia ploua mult.
Sunt cateva varietati care sfideaza aceste reguli, si rezista foarte bine la seceta, caldura si nu au nevoie de aciditate.
 

camic

Member
Azaleea asta e luata din floraria ca si foare de camera, dar la cate cunostinte au vanzatoarele bonus informatiile eronate de multe ori pe ambalaj....deci orice e posibil. Oricum nu ii place asa de mult temperatura din casa. Sper sa reziste pana in primavara cand o "expediez" iar la aer.
 

Roxana Peled

Active Member
Incearca sa o pui cat mai la racoare, pe un balcon inchis undeva. Chiar nu-i place caldura.
Am avut una alba vreo 5 ani. Se facuse enorma si se transforma in fiecare toamna tarziu si primavara devreme intr-o minge uriasa de flori.
Am pierdut-o in iarna cu constructia :nefericit: , n-am apucat sa o bag la timp in casa si a ajuns la -20 de grade. Culmea e ca in primavara a mai dat niste mugurasi dar nu s-au dezvoltat suficient ca sa poata trece si prin vara :(
Astea albe sunt tot "de camera", adica nu-s azalee de gradina dar se pare ca sunt cele mai rezistente. A mea la -5 grade iarna nu avea absolut nimic.
Pe de alta parte a ta fiind abea luata din florarie s-ar putea sa nu fie chiar calita pentru iarna.
 

daisy111

Active Member
:eek: Nu stiu ce le faci de sunt asa de superbe si pline de flori!!!! :indragostit: :clap: Ca eu nu am sanse sa le trec peste iarna si sa le mai si vad asa bogate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna , am si eu o mica intrebare , am pus anul trecut un pui de azalee in sol sa vad ce se intampla iarna si nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca a dus-o fara probleme.

Acum ce sa zic iarna nu a fost dura dar un -20 tot a trecut peste ea si nu era pozitionata spre soare ci in spatele casei unde nu primeste soare decat cel mult dupa ora 19

Am si 3 maricele cu care ma tot duc in fiecare iarna intr-o camera cu 5C dar parca ma mananca palmele sa le pun si pe ele acum la inceput de primavara sa aiba timp sa se "agate" de sol

Sau....sa iau o crema de scarpinat ?:giggle:
 

doina

Member
Eu am tinut toata iarna cele 2 azalee pe balconul nu foarte bine izolat unde cred ca prin ianuarie au fost sub 0 grade iar acum sunt superbe, sper sa imi amintesc sa iau aparatul maine si sa le fac poze pentru ca acum sunt afara. Pe acelasi balcon a stat si o camelie care este verde inca dar i s-au uscat toate frunzele si bobocii :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca a dus-o fara probleme.
Am si 3 maricele cu care ma tot duc in fiecare iarna intr-o camera cu 5C dar parca ma mananca palmele sa le pun si pe ele acum la inceput de primavara sa aiba timp sa se "agate" de sol

Sau....sa iau o crema de scarpinat ?:giggle:
Sunt si azalee hardy, poate esti norocos si ai nimerit una de-aia :) Nu are niciuna nume, ca sa poti cauta pe net sa vezi ce rezistenta au la frig?
 

lelia

Well-Known Member
Buna ! In general plantele acidofile se uda doar cu apa de ploaie .Daca planta e proaspat achizitionata sau ai schimbat substratul de curand nu are nevoie de suplimente nutritive ,daca o ai mai demult poti sa-i pui ingrasamint pentru acidofile cu masura ,nu-i plac excesele .

Madalina ,doar doua au inflorit la fel de frumos,una are cateva flori ,iar doua au murit .
 

liliput

Member
lelia a spus:
Buna ! In general plantele acidofile se uda doar cu apa de ploaie .Daca planta e proaspat achizitionata sau ai schimbat substratul de curand nu are nevoie de suplimente nutritive ,daca o ai mai demult poti sa-i pui ingrasamint pentru acidofile cu masura ,nu-i plac excesele .

Madalina ,doar doua au inflorit la fel de frumos,una are cateva flori ,iar doua au murit .
Multumesc.
 

liliput

Member
Buna din nou.Am nevoie de ajutor,azaleea mea se usuca desi are o multime de boboci.Ce o determina sa se usuce,ce pot sa-i fac ca s-o pastrez? Multumesc
 
Sus