Azaleea

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Adina, e intr-adevar spectaculoasa! am admirat-o si in pozele din album.
Sa te bucuri de ea! :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc din suflet! Voiam s-o laud pentru ca si-a deschis toti bobocii. Din punctul asta de vedere, pana aici e cu succes. Sper sa reusesc mai bine cu ea, decat cu precedenta, ca din greseli invata omul!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor!
Liliput, nu e niciun secret. Planta e noutate, asa ca nu am nicio contributie la inflorirea ei. Ma voi mandri cu adevarat daca o voi face in continuare sa mearga bine si sa reinfloreasca la mine.

Ma bucur insa ca se simte bine deocamdata si dovada e faptul ca a deschis toti bobocii. In ce conditii o tin? Deocamdata e intr-un hol mai rece, adica sta la vreo 15 grade, plus minus cateva. Am pus-o momentan in fereastra sa se bucure de lumina din plin. Inca soarele e foarte zgarcit si cand vine vorba de aparitie si cand e vorba de stralucire. Ulterior o voi muta in loc luminos dar ferit de soare direct. In plus ii mentin solul umed. E destul de "betiva". Daca intarzii cu udarea imi da singura de stire.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Minunatia de care m-am indragostit iremediabil pare a inflori incontinuu. La baza florilor ofilite noi boboci isi fac loc sa-si etaleze imaculata splendoare ... Asa se prezinta acum si pur si simplu lumineaza ultimele zile mohorate.
 

Nicola

Member
Nu ma pot abtine sa nu va admir frumoasele azalee.. Nu ma pot abtine nici ca in fiecare an sa mi cumpar una, care din nefericire are o viata cam de 2 luni☺
Ultima, alba, superba e afara déjà,am transplantat- o dupa inflorire, pierde din frunze ca de obicei, iar eu topai in jurul ei incercand sa o salvez...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A mea nu pierde frunze deocamdata. Oricum are atatea flori de abia mai vad frunzele. Dupa inflorire vor da muguri noi de frunze si ma astept sa se mai scuture din cele vechi.
 

adrianam

Well-Known Member
Am primit si eu una de 8 martie.
O tin afara pe balconul deschis si ii umplu farfuria cu apa cam la 2 zile, sau atunci cand vad ca se goleste.
Este intr-adevar cam betiva. Afara au fost noaptea si 1-2 grade, ziua urca pana la 7-14 gr, dar soarele o vede doar dimineata cel mult o ora.
In prima saptamana am udat-o mai rar si i se palisera toate florile. Am crezut ca pierde bobocii, dar vad ca nu s-a suparat. Incet-incet s-au deschis alti boboci si acum este iar plina de flori.
Voi incerca sa aplic alta metoda cu ea, decat cu precedentele.
Ii voi schimba ghiveciul dupa ce trec florile si o voi tine afara pana se anunta temperaturi negative.
Atunci o voi duce ori pe casa scarii- unde este cam cald 12-15 grC, sau in boxa unde este mai racoare dar si lumina mai putina.
Clar nu o mai tin in casa ca va suferi si o voi pierde.
 

gabrielais

Active Member
Eu capitulasem in ceea ce le priveste, am pierdut atatea incat am jurat cu nu mai vreau; dar floarea Adinei mi-a redeschis apetitul ...cred ca voi mai incerca o data..:rolleyes:
 

Nicola

Member
Astazi am verificat azaleea pierzatoare de frunze. Au inceput sa dea frunzute noi, verde deschis si nu mai cad din cele vechi( asta de cand am ,, aruncat- o " in frig si ploaie). Pedepsita poate se cuminteste.:)
 
Sus