Bacopa

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

merita de achizitionat seminte,lastari,orice din care sa puneti in ghivece suspendate.
Daca gasiti seminte dati alarma :rofl: desi eu personal nu am vazut la noi.Pe afara poate cine stie?
Elful nostru zicea de inmultit prin iunie.Incercam :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si eu am aceasta planta!Imi place mult de aceea o cumpar an de an in primavara.
 

adrianam

Well-Known Member
Si mie mi-a placut aceasta planta foarte mult, motiv pentru care am achizitionat-o in doua primaveri.
Din pacate fara balcon inchis este cam greu sa o treci peste iarna, perioada in care la mine s-a umplut de paduchi testosi pentru ca am tinut-o in casa la caldura. Anul urmator nu a mai fost asa frumoasa ca in primul.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, dar pretul a fost o planta plina de paduchi testosi. Iar la cat sunt de mici frunzele si tulpinile ei, este cam greu sa o scapi de acesti paraziti. Si nu s-a mai dezvoltat la fel de frumos ca in primul an.

Cred ca cine are balcon inchis, adica temperaturi intre 0-15 gr.C peste iarna si lumina suficienta, va avea rezultate mult mai bune.


Am cautat poze cu ea in al doilea an, dar cred ca la cat de rau a aratat nici nu i-am facut poza! :?
 

Fleur

Active Member
Iudit, cata apa ii place mai multa sau mai putina? Am avut si eu intr-un an si cand am venit din concediu am gasit-o moarta si eu cred ca a murit de prea multa apa, ca toate le-am gasit ude fleasca :roll:
 

isabella

Active Member
Foarte frumoasa planta , infloreste toata perioada cat e cald , la fel ca muscata ? Are si miros?
Felicitari fetelor, sunt superbe :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu miroase dar e infloricioasa tare.De la o zi la alta parca se imbraca mai bine.Sa vedem cum evolueaza pina in toamna.
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta a spus:
Nu miroase dar e infloricioasa tare.De la o zi la alta parca se imbraca mai bine.Sa vedem cum evolueaza pina in toamna.
e foarte frumoasa,io am vazut-o si la olimp si la brashov
e drept ca in ardeal am vazut-o mai mult si chiar in jardiniere,,,era ca un nor alb
cand e planta mare sau mai multe plante la un loc se simte un miros suav,deci s-ar putea sa aiba si ceva miros
io am de gand sa io asociez cu lobelii albe si bleu in jardiniere
sper s-o pot pastra pana la anu
oare daca o bag in pivnitza e bine?
cei de la serele din brasov mi-au zis ca-i anuala,dar n-au vrut sa-mi zica daca o pastreaza prin butashi sau o fac din seminte
ceva semintze minuscule am vazut io,dar nu m-ash incumeta sa incerc sa prind din ele
am io nebuniile mele,dar cica au si ele o limita
prind catalpe,paulownii ,glicine din semintze dar chiar bakope..........?
cine stie .daca am incrrcat si mimulis....cred ca ma indrept clar si precis spre ........inmultzirea prin semintze a bakopelor! :twisted:
 

Fleur

Active Member
Mi-am luat si eu bacopa :marfa: As vrea s-o pun intr-un ghiveci cu o muscata din aceea cu flori mici. Sper sa convietuiasca in armonie amandoua :wink: Din ce scrieti voi pe aici ar avea cam acelasi nevoi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fleur vrea multa,foarte multa apa........
Muscatele acelea nu sunt atit de setoase.Asa ca mai bine nu le alatura :!:
 

sorina

Active Member
in general se gasete prin piete , NU :?: :?: Parca am vazut anul trecut . Stiti cit duraza perioada de inflorire ???
 
Sus