baltuta mea

lacrimioara

Member
Acesta este locul meu de recreere:

http://lacrimioarao8.sunphoto.ro/baltuta

Are 10 m lungime, 8 m latime si 2.5 m adancime, este populat de carasi si ogramada de broscute. Anul trecut am plantat 2 nuferi ,o salcie creata, doi mesteceni si papura pe dig pentru a apara pestisorii de caldura si pentru a avea un loc unde sa-si depuna icrele. Apa curge de la o fantana arteziana si iasa in santul din spatele gradinii.
In viitor am vrea sa facem o cascada si o ciupercuta unde sa primim musafirii dar deocamdata nu ne lasa vecinii :giggle:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din punctul meu de vedere este o adevarata aventura sa ai o balta / iaz in curte.

Toata admiratia pentru cei care se incumeta.
 

victoria222

Active Member
E foarte frumoasa!!! Si eu imi fac una toamna asta, insa mult mai mica. Poate o sa iti cer niste sfaturi cand ma voi apuca. Felicitari inca o data :clap:
 

laural

Well-Known Member
Ce frumos e la tine :clap: ! Eu stau la bloc :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: Vreau macar o curte de 500 mp , hai 1.000 :oops:
 

lacrimioara

Member
Multumesc ! si eu am stat la bloc si nu mi-a placut deloc, abia asteptam sfarsitul de saptamana sa pot merge la sat.
 

carla

Active Member
Si eu am un pitic pe creier care tot striga: Vreau un lac, vreau un lac :)
Doar ca deocamdata n-am avut curajul sa incep, tot strang date si informatii si mi se pare tare complicat
Al tau arata foarte bine, felicitari :clap:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai aia nu e baltuta.E baltoaie.... :rofl: Poti face citeva "bazine" pe zi si te-ai scos cu miscarea :rofl: :rofl: :rofl:
Este foarte frumos acolo la tine iar poza 2 este minunata .Ati captusit-o cu ceva?
Am vazut ca balta ai si populat-o cu pesti.Bravo!!!Ati mincat peste de acolo?Auziti oracaitul broscutelor seara? :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
foarte frumos! La iarna o sa aveti si pista de patinaj ;-) Si cred ca nici nu ai probleme cu ea, ca vad ca e mare, presupun ca s-a echilibrat singura si s-a format un ecosistem, nu? Ca eu am intentionat sa fac un mini-iaz dar am renuntat tocmai din cauza ca problemele apar cand balta e prea mica si nu se poate auto-regla :D
 

anasstasia

Active Member
Eu nu sint fan balti, poate pentru ca stiu ca nu as avea unde sa am asa ceva, insa mini-lacul tau arata super. Vorba lui Claude, fiind mai mare se autoregleaza si este echilibrat. O balta mica imi pare artificiala, insa lacul tau arata super. Arata a lac, ce mai! :D
 

lacrimioara

Member
Pe fund am pus pietre una langa alta ca sa aiba pestii de lucru cu scormonitul noroiului. De cate ori aveam timp ieseam la balta si urmaream randunele, porumbeii chiar si berzele care veneau la pescuit, iar seara broscutele tineau concerte de zile mari.
Pe un catel l-am invatat sa sara in apa dupa mancare :



Toata vara am fost atrasi de acest loc, lucram ce lucram si iar eram la balta in hamac.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca si eu as fi facut la fel ca tine .....Probabil ca si ceilalti. :D
Avind atita spatiu sigur ca ai realizat ceva aerisit unde poti sa te destinzi si sa....iti faci de cap in hamac :rofl:
E o minune ce ai tu acolo :D
 

Dea

Active Member
ce frumos este!! Arata foarte bine si foarte ingrijit! Trebuie sa fie o adevarata placere sa stai pe langa el. :D Felicitari sincere! :clap:
 

maresmarian

Member
frumos.
poti sa scrii cateva detalii de constructie ?
sapatura, daca ati protejat peretii, poze intermediare :d
banui ca nu are nici o filtrare, apa o mai schimbi sau o lasi asa ?
dupa cat timp ai pus pestii ...

cred ca am un intreg chestionar, dar sa nu exagerez totusi :D

vreau sa fac si eu unul in aceasta toamna, cel putin sapatura, pe weekendul care vine.
e cam tot pe acolo 14m/7-8 dar pe 3m adancime.

ei o ultima intrebare, pestanu ce e ? somn ?
 

lacrimioara

Member
Bebe Iris asa se spune la noi cand nu avem bani :oops:
Marian am sa incerc sa-ti raspund la intrebari:
sapatura am facut-o cu un buldoexcavator , peretii sunt taluzati apoi pusi cu piatra .Apa curge dintr-o fantana arteziana iar prea plinul iasa in sant deci este tot timpul in miscare .Nu are nici o filtrare si nici nu am schimbat apa. Carasii i-am pus dupa ce s-a umplut cu apa. Am pus si trei crapi mari dar neavand loc inca unde sa-si depuna icrele au murit 2,masculul inca traieste. Sfatul meu este sa o faci cat poti de adanca deoarece vara se incalzeste .
Sper sa-ti fiu de ajutor.
 
Sus