banan???

Aura

Member
Salut!
...pt linistea sufletului meu :oops: am nevoie de niste pareri .
Va rog sa va uitati la urmatoarea fotografie si sa imi spuneti daca dumnealui e banan sau ba....

http://libellule.sunphoto.ro/banan2010/19694760

v-ati uitat? :D buuun...si acum sa va povestesc de ce sunt asa cu inima indoita.... :wink:
l-am cumparat asta-seara dintr-un hipermarchet...mai erau vreo 7-8 bucati ca el... ce stateau cam mohorati intr-un raft...eu imediat i-am ochit...uraa...banani...ia sa vad cat costa, cum se prezinta etc etc...si analizand eu asa plantele acestea..vad ca pe ghiveci lor era trecuta o eticheta pe care scria Ficus :!: initial, am crezut ca au gresit doar la un ghiveci....dar stai asa ca nu era asa..toate plantele acestea..cele 7-8 bucati care mie imi pareau banani toata ziua buna ziua....aveau etichete pe care scria Ficus. :? m-am scarpinat putintel dupa ceafa, asa cum face cam tot omul..cand e nedumerit....si mai ca incepusem sa gandesc cu voce tare....ce naiba de ficus ?? astia sigur au gresit, au incurcat etichetele! asta e banan toata ziulica.... :mrgreen: era si o doamna care ingrijea pe acolo florile, cea care raspundea de raionul de flori... merg si o intreb..."auziti, ce floarea e aceasta?stiti, mie asta imi pare banan. Vad ca scrie ficus...nu e posibil sa fii incurcat dvs etichetele?" doamna aceasta ce raspuns credeti ca-mi da...?? raspuns: "banan?! aa, nuuu...pai e un fel de iris".. :rofl: he, he, he....nu stia ce e ....nici macar treaba cu ficusul ...nu a sustinut-o...uda pe acolo plantutele..dar nu stia care ..ce e .... :wink:
..cu toate astea ..eu am luat plantuta....am cumparat-o ... eu cred ca e banan.Mi s-a parut un pret ok pt cam cat era de maricel ( are in jur de 40 cm ) si in ce stare e. A costat in jur 16.00 Ron.Daca ar fi fost ficus nu l-as fi cumparat...nu-mi plac ficusii...cel putin, nu-mi plac ficusii pe care ii stiu eu.....
...voi ce parere aveti? eu zau ca nu stiu niciun ficus care sa semene asa bine cu bananul..si la frunzulite, si la trunchi...si la puisorii aia mici...si totusi...sa nu ma las orbita de dorinta de a avea din nou banan( am mai avut in doua dati)...cer si parerea altora.Eu sper din tot sufletul sa fie banan...n-am cautat banan in ultimul timp..nici nu mi-a trecut prin cap ca se va ivi o asa ocazie...dar daca s-a intamplat...
uitati si eticheta....
http://libellule.sunphoto.ro/banan2010/19694810
Multumesc pt raspunsuri.
Aura
 

Aura

Member
:D :D :D minunat!!! multumesc!
...nu vreau sa fac reclama...dar daca mai sunt doritori din Bucuresti de banani ...va pot spune locul de unde l-am cumparat asta-seara,din Auchan Titan. Sa speram ca nu-si vor da seama ca ficusii lor sunt banani :) si ca vor pastra si pretul..alta data, in alte hipermarcheturi am vazut banani mult mai mici ...la pretul de 20.00-25.00 Ron.Cum va spuneam, acesta mi s-a parut ok si ca pret si era frumusel :D
am din nou banan :dans: de asta -data mi-am invatat lectia..nu-i schimb ghiveciul( bananii se simt bine in ghivece mai micute)...nu multa apa!!! sper sa reziste.
..acum ma gandesc..de care specie o fi?:wink:
Aura
 

Aura

Member
Multam! :D
citeam la linkul , dat de tine, Dan,si mai ca era sa cad de pe scaun.... :oops: :rofl: adica bananul meu va face banane??? si dupa 17 luni....:) serios, intreb....parca nu-mi vine sa cred...trecusem de etapa aceea asa mai naiva cand credeam ca tot ce zboara se mananca....si acum iar sa ma amagesc?? :wink:
sa vedem....vad ca scrie ceva de nutrienti....habar n-am ce nutrienti sa folosesc. Cateva sfaturi va rog? ceilalti banani care i-am avut erau mult mai mari, peste 1m...si ii udam doar cu apa sau cu un ingrasamant pt plante decorative...si mi s-a recomandat si Osmocotte...dar n-am avut timp sa folosesc acest ingrasamant sub forma de granule, sa-i vad rezultatele ...ca bananul.... :( iarna i-am pierdut....ii cumparam in iulie..cresteau asa frumos..si prin decembrie-ianuarie ii pierdeam....sper sa nu se intample la fel si cu acesta.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la orice plante pe care nu le poti intui cu ingrasamintele un osmocote de 6 luni e alegerea perfecta .

Legat de specie , am cateva suspiciuni legate de musa cocinea dar cu varsta iti va spune singur
succes
 

Aura

Member
nu inteleg... :? in fine,intrebarea mea ar mai fi urmatoarea...sa pun acum osmocotte sau sa astept pana in primavara?si daca da...cum sa -l pun ? :) asta nu am inteles citind de n ori ambalajul....si pe diverse site-uri...amestecat cu substratul sau cateva bobite la suprafata pamantului??ma intereseaza pt banan...nu pt celelalte plante. Eu am pus Osmocotte la o la o Craciunita acum cateva luni...si tot am udat Craciunita si bilutele de Osmocotte nu s-au dizolvat....nu chiar toate...apoi, am pus si in pamant...si tot asa...nici acolo nu s-au dizolvat bine...
asa osmocotte am cumparat
http://www.megam.ro/img/uploads/produse/9000004003.jpg
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
osmocote se elibereaza doar la temp in sol de peste 25 grade deci este varatec de felul lui , si se imprastie sau se incorporeaza in primii 2-3 cm de pamant de deasupra vasului

ca sa se dizolve cel de sase luni , are nevoie de temp de 25 grade in sol timp de 6 luni , altfel se prelungeste timpul , si bineinteles optezi ptr varianta in sol unde sunt supuse procesului de descompunere mult mai usor

succes
 

Aura

Member
ok. Am inteles. Multumesc. Un amic , bun cunoscator in ale plantelor, imi recomanda primavara.. :| de aceea , sunt putin cam incurcata...asa zic si eu ...sa pun acum in august cat mai sunt caldurile si cat e in plina stare de vegetatie.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
logic ca primavara se pun ca pe timpul verii sa activeze , eu zic sa pui ca osmocote nu raneste plantele , de altfel niciunul de la Peter's

Dar la banan nu as exagera cu ingrasamintele , la urma urmei daca nu stiai e ruda cu "iarba" asa ca necesitatile nu sunt f mari dar excesul duce la frunze care nu pot fi sustinute in forma lor frumoasa si cad greu iar planta nu arata spectaculos
 

Aura

Member
ok. Intelsai :D
Multam de sfaturi. O sa presar o lingurita. Dar sa vad cum fac..sa nu -i ating radacinutele...ca ghiveciul e tare mic.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu presari ci iei 1cm-2 de pamant ras de la suprafata ghiveciului si amesteci cu 1/2 lingurita de osmo si apoi il pui la loc


succes
 

Aura

Member
razi tu Cami, dar sa fii vazut cum ma privea doamna de la raion cand i-am zis ca e banan.. :) fizionomia ei exprima ceva de genul:" stii tu mai bine ca noi? ia uite desteapta unde era..."
deh, lasa ca atunci cand o sa faca" ficusul"meu banane...sa vezi ce smochine le prezint... :rofl:
Aura
 

MARYADY

New Member
buna

am un banan cumparat din carrefour anul trecut ,era mic ,peste iarna am crezut ca il pierd dar cum sa incalzit si l-am dat afara sa facut foarte frumos
are si 2 puishori :)
ce sa fac sa ii las puishori in ghiveci? va face banane? pe cutie cand l-am luat arata banane :)
cum se numeste bananul meu?

http://img836.imageshack.us/i/banany.jpg/
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Parerea mea , putin afectata de ghiveci care la banan il tine pe loc in inaltime e ca ai un Musa Basjoo

Nu se inlatura puii decat cand au un bulb al lor altfel vor muri , iti zic din proprie experienta

Nu vei manca banane de la ei ptr ca au nevoie de un ciclu mare de caldura si asta doar in cazul ca sunt fructiferi normali si nu basjoo care le face doar decorative
succes
 

MARYADY

New Member
multumesc pentru raspuns

pe cutia in care l-am cumparat arata bananul cu banane :)
asta mia atras atentia la el ,era ambalat in cutie dar aratau tare frumos bananele :D pe cutie :)
 

fixpix

Active Member
si tu, cu pofta de banane, in loc sa mergi la supermarket, ti-ai luat un banan.
:rofl:
atunci... pofta buna!
:mrgreen:

la noi la baile felix, de ex, in incinta strandului sunt grupuri si grupuletze de banani, unii inalti cat o casa ... si au facut flori. dar banane, nu prea am vazut.
 
Sus