Bellis (paralute)

aleynad

Active Member
Moderator
si mie imi plac, sunt total nepretentiosi! :D
am luat anul trecut cateva tufe cu flori roz deschis si acum am vreo 15 bucati :)
ii ador ca se inmultesc singuri, dar tufele raman foarte compacte!
cei roz sunt inca imbobociti, o sa-i pozez in curand!

anul acesta am primit cadou de 8 martie si varianta cu flori ciclam!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine n-au rezistat iarna asta la tonele de zaada de peste ei, zona lor a fost loc de depozitat zapada, cred ca apa in exces de la topire i-a terminat :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
scrie ca sunt "perene" pentru ca se inmultesc singure :) Asa s-a intamplat la mine, dar nu ma deranjeaza pentru ca ies tufe bogate si compacte, pe care le pot muta unde vreau fara sa se supere :D
 

irina_81

Member
aleynad a spus:
scrie ca sunt "perene" pentru ca se inmultesc singure :) Asa s-a intamplat la mine, dar nu ma deranjeaza pentru ca ies tufe bogate si compacte, pe care le pot muta unde vreau fara sa se supere :D
Nu e rau nici asa,pana la urma e important ca nu sunt pretentioase si rezista la ger :D
 

Roxana Peled

Active Member
Mie paraluta de cultura nu prea imi place in schimb sunt inebunita dupa asta

http://oregonstate.edu/dept/nursery-wee ... _3_750.jpg

Asta e perena, creste in iarba si-ti umple iarba de flori. O au in parc in Herastrau, in Bucuresti si cand infloreste e o nebunie. Singura problema e ca e acolo de zeci de ani si eu nu am mai vazut nicaieri altundeva si in mod clar nu de vanzare. Cred ca e o varianta salbatica.
 

sicora fabian

Active Member
Toate paralutele sunt perene!
Cui ii plac, poate arunca seminte in gazon si rezulta o peluza inflorita de toata frumusetea! :D
 

Roxana Peled

Active Member
Roxana Peled a spus:
Mie paraluta de cultura nu prea imi place in schimb sunt inebunita dupa asta

http://oregonstate.edu/dept/nursery-wee ... _3_750.jpg

Asta e perena, creste in iarba si-ti umple iarba de flori. O au in parc in Herastrau, in Bucuresti si cand infloreste e o nebunie. Singura problema e ca e acolo de zeci de ani si eu nu am mai vazut nicaieri altundeva si in mod clar nu de vanzare. Cred ca e o varianta salbatica.
Tineti minte ce ziceam de paralutzele din Herastrau?
Ei bine, 2-0 pentru mine :)

 
Sus