Bellis (paralute)

cristinaf

Well-Known Member
Mi-au inflorit din comanda cu seminte de la polonezi niste banutei supraponderali. Cand se opreste ploaia am sa le fac poze. Sunt dubli fata de cei autohtoni.
Astept in continuare sa infloreasca delphinium, maci, campanule... la phisostegia am vazut cateva floricele, iar urechile de iepure mi-au umplut un colt de gradina.
Multumesc inca o data Caramell si Maria! :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumosi asa mari!
Eu am luat din piata cu cateva rasaduri.
Dar nu am timp si rabdare su semintele.
As fi multumita daca s-ar inmulti din seminte si ar rasari asa mici la anul, dar cred ca astia mari nu mai fac seminte.
 

elianna

Well-Known Member
Aveam si eu dintr-astia mici, acum au ramas mai putini. Am cumparat din piata, infloriti deja si sunt uriasi. Oare astia uriasi sunt pereni sau o fi doar un hibrid cu viata scurta?
 

cristinaf

Well-Known Member
Toti sunt bianuali, si cei mari si cei mici. Daca au conditii bune, umiditate , pamant bun, se reinsamanteaza, altfel dispar.
Mie-mi plac pentru ca infloresc mai tot timpul. De sub zapada mi-au iesit anul asta infloriti, si o tin asa pana toamna, dar e rau ca nu-s pereni.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine sunt flori de primavara, cum se pune caldura si nu mai au suficienta umezeala, cum dispar! :(
 

belisima

Well-Known Member
Roxana,nu stiu daca ies aceiasi la anul dar se autoinsamanteaza intr-o veselie :idea: am sute pe o alee,dar sunt tare simpatici acum cand nu prea mai sunt nici lalele etc............
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am unii salbatici in iarba care raman de la un an la altul si infloresc aceeasi. Sper anul acesta sa faca si ei seminte (anul trecut au tot fost mutati) si sa mi se inmulteasca :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu mi-am luat rosu si alb rasad anul asta. Pana acum, aveam din cei obisnuiti, rosii cu putin alb si se autoinsamantau an de an :D
 
Sus