Bola Tuia

alpinia

New Member
Buna ziua,

Am observat ca tuia mei ( aprox 15 din cei 20 ) se imbolnsavesc.
Au niste pete negre langa tulpina, iar frunzele s-au ingalbenit si uscat.

Cum credeti ca ii pot insanatosii ?
Am pus mai jos niste poze.

Multumesc
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna seara, nu am tuia ca sa fi trecut prin aceasta problema dar macar asa ca fapt divers stiu ca daca apare o innegrire la planta in general atunci nu e de bine si ca ar putea fi rezultatul unui atac de bacterii/fungi.
Cat despre uscare de crengi mai toata lumea se plange mai ales in sezonul de canicula dar totusi un tratament antifungic pe baza de cupru ati incercat ? Chiar zilele trecute a fost un topic creat https://egradini.ro/forum/threads/uscare-thuja.21259/#post-768175 si acolo am recomandat sa se mearga la fitofarmacie si sa se intrebe de tratament antifungic pe baza de cupru cum ar fi Champ 77 , Alcupral sau care or fi ,ca nu le stiu pe toate.
Mergeti la fitofarmacie si intrebati daca se recomanda o stropire cu un antifungic (fungicid) pe baza de cupru si vedeti ce va spune vanzatoarea pentru ca ea trebuie sa fie calificata in tratamentul plantelor sau macar sa aiba habar ce vorbeste.
In linkul dat de la acel topic o sa vedeti si un link catre un forum dedicat arborilor de tuia si poate daca va inscrieti si acolo aveti noroc sa primiti si un raspuns mai bun.
Nu pot sa garantez ca un tratament cu fungicid pe baza de cupru v-ar rezolva problema cu tuia ,mai ales pentru ca in nicio poza nu se vede despre ce pete negre e vorba . Poate sunt paduchi negri de plante pe ei , verificati crengutele cu o lupa. Dar rau nu are ce sa ii faca un tratament cu fungicid pe baza si chiar daca nu scapa de problema macar se considera ca au fost stropiti preventiv si nu costa o caruta de bani .
Tuia in general sunt mofturosi la noi in tara in zona de jos a tarii din cauza caniculei . Totusi sa nu ii udati incat sa balteasca apa .
Si aveti grija sa nu aveti vreun animal de curte care sa urineze la baza lor .
Unii s-ar putea sa spuna, aaa dati-i ingrasamant Sare Amara pe baza de magneziu si isi revin dar eu nu cred , pentru ca frunzele nu sunt ingalbenite ci complet uscate . Mai intai mergeti la fitofarmacie si cereti parerea daca un tratament cu fungicid cu cupru ar ajuta si vedeti ce spune si poate intre timp se mai duc si caldurile mari.
Cand udati gradina NU stropiti si tuia pe frunze cand arde soarele ,de fapt stropitul cu furtunul pe plante, gazon, se recomanda dimineata sau seara.
Si intrebati la fitofarmacie daca stropitul cu Amalgerol pe frunze dimineata sau seara i-ar mai inviora avand in vedere ca amalgerolul este un antistres pentru plante valabil pentru situatii de stres la plante de genul frig , canicula, transplantare, stropit cu substante chimice.
 
Sus