Bonsai (ficus ginseng microcarpa) bolnav?

Bi_bi_89

New Member
Buna seara, am si eu o mare problema tot cu un ficus ginseng de la Ikea. Pe pamant s-a format ca o mazga alba ce arata ca mucegaiul. Ce pot sa fac ca sa scap de ea? Imi este tare teama sa nu moara. Am citit in comentarii ca nu este foarte indicat sa luam florile din comert, insa mi-am dorit de foarte mult timp unul si nu as vrea sa renunt la el. Mentionez ca este prima floare de care am grija si sunt total depasita. L-am luat tocmai pentru ca peste tot scrie ca este usor de intretinut. Nu cred ca are o luna si jumatate de cand l-am cumparat si i-au cazut ceva frunzulite, insa pamantul ma ingrijoreaza cel mai tare.
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
Asa din poza imi pare un mucegai. din prea multa umezeala. o pulverizare cu dithane sau score, sau chiar cu ceai de musetel concentrat poate ajuta.
 

Bi_bi_89

New Member
Da, este posibil pentru ca asta a aparut a doua zi dupa ce l-am udat. Am bagat dezumidificatorul in camera unde sta, poate mai ajuta putin sa se usuce pamantul.
Si cum se dilueaza mai exact aceste solutii? Pulverizarea sa o fac doar pe sol sau si pe frunze? Multumesc
 

gomez99

Well-Known Member
pulverizare si pe sol si pe frunze. mucegaiurile migreaza usor si sporii plutesc in aerul din camera cu zilele.
ca sa scap de gijganii in camera unde tin ghivecele peste iarna, trebuie sa zugravesc la fiecare 2 ani. la desinfectarea de primavara, in unii ani am mai gasit depozite si intre geam si garnitura de cauciuc de la termopane.
scrie pe ambalaj dozajul. la dithane eu folosesc 4g la 1L, la score .5g la 1L. orice alt fungicid cu spectru larg e util. cele sistemice patrund in planta, unelke fiind active acolo si o luna de zile.
pe niste forumuri din usa si uk am gasit ca ei presara fungicidul praf pe sol si uneori si pe planta fara sa il faca solutie, in ideea de a nu adauga umezeala peste cea existenta. eu n-am incercat asta cu plantele din ghiveci, ma gindesc sa nu gresesc dozajul si sa intoxic planta.
 
Sus