Bonsai slabit

Dani_4la0

New Member
Buna ziua,

am cumparat un bonsai acum 2saptamani si de atunci ii tot cad frunzele...este udata nu l am replantat l am lasat in ghiveciul lui si acela l am pus in altu, locu este destul de luminat si de udat l am tot udat.
 

AnDu

Active Member
Salut. Sa nu cumva sa primeasca multă apă....sau poate că l.ai pus la lumina prea puternică. In cazut asta... Ii cad frunzele si apar altele sanatoase.
 

crysty

Active Member
Recomandarea mea e ca trebuie scoasa masca de ghiveci si lasat ghiveciul plantei fara alt ghiveci , asta in cazul in care ghiveciul este unul vertical/normal , pentru ca pamantul sa aiba o oarecare viteza de zvantare si daca aveti balcon scoateti ghiveciul in balcon sa se bucure planta de aer proaspat in permanenta. Doar sa urmariti meteo sa nu fie foarte frig noaptea .
Asa cum a spus @AnDu sa nu puneti prea multa apa ca sa nu se ajunga la putrezirea radacinilor, dar daca ghiveciul e unul special de bonsai atunci nu o sa se ajunga la asta deoarece ghivecele de bonsai asigura o aerisire rapida a radacinilor.
Si intr-un colt scobiti un pic si scoateti amestecul , cam cat de o lingura, si puneti un pic de pamant normal daca aveti de unde , astfel se aduce un pic de aport de minerale asta in loc de un pic de asa ceva https://www.dedeman.ro/ro/tratament-fertilizant-pentru-plante-dr-soil-100-natural-40-ml/p/7036316 si cum acum mai bine stati acasa si nu umblati pe drumuri, o lingura de pamant pentru testat puteti lua de la alt ghiveci sau de afara din gradina cand duceti gunoiul. Dar nu este asta important cat aerul proaspat. Daca nu aveti balcon deschideti mai des geamul ca sa intre aer curat la planta .
 

Roxana C

New Member
Buna si bine v-am regasit :)

De curand am primit si eu un bonsai Zanthoxylum caruia au inceput sa i se usuce crengutele si frunzele dupa 2 sapt. L.am udat cam o data pe saptamana, iar acum arata ca in poze. Il mai pot salva?

Multumesc!
 

Atașamente

Ultima editare:
Sus