bonsai

TatianaD

New Member
Buna ziua, am un bonsai din ianuarie si i-a mers foarte bine, chiar a si inflorit. Am fost plecati doua saptamani si a ramas in grija unei rude sa-l ude. cand am venit am constatat ca i-au picat jumatate din frunze si cracutele ramase sunt moarte. cum il mai pot salva?
 

Atașamente

crysty

Active Member
Periodic apar astfel de topicuri pentru ca nu se pot adapta plantele . Nu dati vina pe ingrijitor sau gradinar, practic plantele din comert sunt crescute ani de zile in sere cu mediu controlat, hranite/udate probabil automat la anumite ore si cu anumiti stimulenti de crestere, plantele se invata cu acel mediu ani de zile si odata ce planta nu mai are parte de aceeasi ingrijire si conditii ea nu se poate adapta, apare reactie de stres care duce la caderea frunzelor si cel mai probabil la moartea plantei. Sunt sigur ca bonsaiul a fost cumparat recent, sa zic cu vreo 2-3 luni in urma.
Eu am mai cumparat cate o planta din comert si tot asa le-am pierdut chiar daca am incercat si le-am stropit si cu anti-stres pentru plante care se cheama Amalgerol. O singura planta, de fapt arbust, se chinuie sa se adapteze si il am de vreo 3 ani, este schefflera, care mai face cate un lastar nou periodic. Adaptarea plantelor din comert ar putea dura ani de zile pentru ca ele trebuie sa treaca prin mai multe cicluri vara-iarna in acea casa.
Ele cand sunt luate din sere si aduse la supermarket sau la florarii sunt tinute in frig si practic sunt adormite pana se vand. Totul se rezuma la facut bani cu ele, de asta intotdeauna am facut recomandari la cunoscuti sa nu cumpere din comert decat de la oameni care au avut plantele macar 2 ani acasa chiar daca nu mai au acel aspect de revista ca alea din comert.
Cele mai bune plante pentru crescut la interior sunt cele populare, trandafirul chinezesc, dieffenbachia, amaryllis, si mai sunt cateva care imi scapa acum dar daca sunt cumparate de la cineva care le-a crescut in casa, de pe olx sau din piata de la taraba.
Vad ca il aveti in vas de plastic , daca nu are gauri de scurgere atunci e rau , mai ales cand vine frigul nu o sa mai poata evapora apa in timp scurt si duce la aparitia mucegaiului in sol. Eu v-as recomanda sa il scoateti si sa dati gauri la vas cu ceva daca nu sunt gauri date.
Si acum cat e vara puternica, nu il lasati in plin soare la amiaza, ii prieste soarele dar la amiaza vreo 3-4 ore sa nu stea in soare. Si stropiti cu apa pe frunze mai des inclusiv pe crengi. Crengile daca se usuca prea tare nu or sa mai dea lastari.
Bonsaii sunt draguti pe raft dar daca eram cu dumneavoastra acolo va spuneam sa nu cumparati pentru ca nu reuseste sa se adapteze.
Dar poate aveti noroc sa se refaca/stabilizeze pana da frigul.
O sticluta de amalgerol costa cam 12 lei sau una de cropmax vreo 15 lei, inainte sa cumparati una din ele , intrebati la fitofarmacie daca il ajuta ca sa fiti sigura.
 
Sus