brassia

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult!
:oops:
Vad ca e foarte harnicuta.Restul cresc si oar cresc pe cand ea mai face si flori.
 

anyny

Member
Arselia e absolut superba brassia ta :)
a mea a facut un pui in primavara si tot creste (dar f incet), dar nu se vede nici o tija florala :cry:
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
Arselia e absolut superba brassia ta :)
a mea a facut un pui in primavara si tot creste (dar f incet), dar nu se vede nici o tija florala :cry:
Brassia nu este o planta care creste vazand cu ochii...Sunt specii destul de dificil de crescut in casa....Se adapteaza mult mai usor in sera...Am vazut brassia in Viena la Gradina Botanica....Asta spune ceva! :|
 

ira

Member
Am si eu brassia, cumparata de la red.Bulbii sunt deshidratati , radacini deloc ,are un pui si acesta are cateva radacinute.O am din primavara si nu am vazut nici o schimbare .Ce trebuie sa fac ca sa creasca puiutul?Trebuie sa-l despart de planta mama?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In nici un caz. Lasa-l pe planta mama ca sa aiba energie sa creasca. Pune ghiveciul pe un pervaz racoros unde nu ajunge mult soare. Uda-l o data la 2 saptamani prin scufundare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ira lasa puiutul langa mama lui pentru ca inca se hraneste de la ea.
Nu trebuie despartiti pentru ca asa ii va fi mai greu cu acomodarea si va creste si mai incet.Trebuie doar rabdare si se va face el mare!
Legat de cel ce a inflorit la mine,este unul cumparat in primavara.Era si pe atunci plin de flori si vad ca i-a placut la mine.
Am mai avut un puiut de la Cornelia pe care l-am pierdut si un alt puiut de la bebeiris care e momentan in crestere.
Cresc lent dar si cand infloresc ....sa te tii pentru ca de regula sunt plini de flori.
Bafta mare!
 

ira

Member
Va multumesc pt sfaturi :* nu mai am rabdare ,vreau sa vad ca misca ceva la ea.... :rugaciune:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Te cred Ira...Eu primisem un puiut de la bebeiris(multumesc tare mult) care abia de vreo luna incoace vad ca incepe sa creasca.Cred ca am primit-o prin mai sau aprilie.Deci din pacate dureaza cam mult....
Ce sa facem?La orhidee trebuie sa avem rabdare...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arselia, este frumoasa si deosebita brassia ta. Neaparat sa ne mai arati poze cand se va deschide complet. :D

Iata si poze cu frumoasa mea la a 3 inflorire:
.

Mie imi pare o planta nepretentioasa, care se dezvolta si infloreste foarte usor, mai usor decat phalaenopsis. Doar ca florile tin mult mai putin. Au in schimb un parfum superb.
 

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
Am si eu brassia, cumparata de la red.Bulbii sunt deshidratati , radacini deloc ,are un pui si acesta are cateva radacinute.O am din primavara si nu am vazut nici o schimbare .Ce trebuie sa fac ca sa creasca puiutul?Trebuie sa-l despart de planta mama?
Nasol moment....Imi pare rau pentru planta! Nu trebuie sa desparti puiul de mama....Risti sa pierzi puiutul. Fiind mic, are nevoie sa suga seva de la mama sa, pana cand aceasta moare...Imi pare rau, insa Brassia nu este o orhidee care se preteaza foarte bine sa fie crescuta in casa.... :(
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
In nici un caz. Lasa-l pe planta mama ca sa aiba energie sa creasca. Pune ghiveciul pe un pervaz racoros unde nu ajunge mult soare. Uda-l o data la 2 saptamani prin scufundare.
Ce sa il mai ude din doua in doua saptamani...Planta nu mai are nici radacini!!!!! O sa compromita planta definitiv....
 

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
Pana acum eu am mentinut substratul umed, nu l-am lasat sa se usuce complect. :?
Lasa-l usor umed substratul ca sa nu moara si puiutul lipit de planta mama...Pulverizeaza zilnic substratul de la suprafata pentru ca puiutului sa ii creasca radacinile.....Atmosfera saraca in umiditate ii poate usca si radacinile pe care le are.... :( Trebuie sa recunoastem ca este o planta suferinda.....
 
Sus