Brugmansia

bibacj

Member
Ce pamant prefera? Cel de gradina sau cel de cumparat? Eu am 2 in ghiveci una cu pamant de cumparat si alta cu pamant de gradina. Mi se pare ca cea de-a doua se dezvolta mai bine. Pot sa o schimb direct intr-un ghiveci cu diametrul mare sau pe parcurs schimb ghivecele pana ajung la unul mare?
 

zamfira

Member
Eu am pus-o direct in ghiveci mare si i-a mers bine
Dar la cele puse direct in gradina le merge si ma ibine
 

schlucky

Member
eu am primit anul trecut de la atiila, seminte de "trompeta ingerului" dar cred ca s-a incurcat, caci dupa frunze seamana cu ceea ce aveti voi
anul trecut nestiind am pus semintele direct in gradina, si in toamana am zmuls planta si aruncat-o daor ca acolo unde a fost s-au spart capsulele cu seminte, si pe drum spre compost am facut carare :), astfel ca acum mi-au rasarit o gramada de plantute
acum am aflat ca este de camera asa ca acum le las acolo unde sunt (adica prin gradina), si in toamna pe pun in ghiveci si le duc in casa/garaj/pod :rofl:
 

bibacj

Member
Ce bine ca au rasarit. Si eu am primit si nu au incoltit deloc. Mai am cateva si o sa incerc sa le plentez acum.
 

bibacj

Member
Cum le-ai plantat? La mine nu a iesit niciuna desi am primit din 2 locuri diferite. Le-ai pus la germinat in apa?
 

schlucky

Member
pai nu le-am plantat deloc, primele seminte le-am pus in pamant si au iesit relativ usor planta am mutat-o in gradina, in toamna in urma activitatilor de "pase cu mingea" :rofl: capsulele nimerite s-au imprastiat, apoi am zmuls palnta si am dus-o la compost, dar ca in drumul ei a poposit 2-3 zile pe un scaun, in soare, unde unele capsule au puscat si la miscare semintele s-au scuturat
asa ca acum am muulte plantute, nu am crezut ca o sa iasam, ma gandeam ca o sa inghete peste iarna, dar iarna a fost blanda, am pastrat acum cred ca vre-o 10 fire, restul le-am zmuls si aruncat, caci altfel puteam sa ies cu ele la piata :rofl:

daca ai nevoie de seminte, iti trimit, foarte serios vorbesc! nu vreau nimic, nici in schimb, si eu le-am primit si daca pot sa dau si eu la cineva o fac cu cea mai mare placere

ah! mi-am amintit marti am pus pt. o prietena de aici la posta un pachetel cu lastarei de capsuni, care i-am pus in servetel ud si apoi in punga, langa i-am pus si niste seminte de floarea soarelui si regina noptii si brugmansia, apa din punga s-a scurs si a spus ca miercuri cand i-a ajuns pachetul semintele de brugmanasia erau deva crepate si crede ca incepeau sa germineze.... le-a pus direct in pamant
 

schlucky

Member
cum crezi, daca totusi te razgandesti...nu te sfii, da un pm si se rezolva, iar de deranj nici nu se pune problema....e din partea casei :rofl:
 

camic

Member
Brugmasia am vazut-o prima data prezentata intr-o revista si ma gandeam cu sotul de unde putem face si noi rost de asa o frumusete!!! Pana am realizat ca are nasa nostra, care ne e si vecina....deci vedeam planta zilnic....doar ca ea a primit-o si o tinea in casa, asa incat nu a avut flori. Am facut schimb, ea mi-a dat un lastar si eu informatii despre ingrijire.

Am taiat lastarul in doua, unul pus in apa a murit, cel pus in pamant cu sticla in cap in doua zile mi-a dat frunzulite.....si creste vazand cu ochii.
Asa arata acum o luna:
http://i207.photobucket.com/albums/bb30 ... resize.jpg

Asa arata acum:
http://i207.photobucket.com/albums/bb30 ... C04168.jpg
 

bibacj

Member
Brugmansia mea se dezvolta f bine pe balcon dar cam ocupa loc. As putea sa o scot pe casa scarii? Ati experimentat careva asa ceva?
 

sicamin

Member
Eu le-am dus in gradina ,ca iarna le tin in balcon.Sint si acum pline cu flori si au si boboci multi. Cred ca poti sa le lasi in casa scarii dar sa aiba lumina buna.
 

gildi1

New Member
brugi

ma alatur si eu voua cu doua trompete in care cu siguranta n-o sa suflu :rofl: ,acum doi ani am primit doi butasi pe care le-am inradacinat in apa de ploaie (cam 20-25 cm lungi),mi s-a spus ca nivelul apei trebuie pastrat la acelasi limita,completat cind scade iar anul acesta deja am facut cadou doi butasi inradacinati unor vecine...le-am plantat in gradina si le place f mult.ceea ce va pot sfatui in cazul in care nu va puteti permite plantare in gradina este sa le completati pamintul din ghiveci,astfel ele isi dezvolta multe radacini subtiri care ajuta planta in dezvoltare,deasemenea le place umiditatea si ingrasamintul.
iat-o pe mica solista

salutare tuturor
 
Sus