Brugmansia

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Belissima, si eu am plantat intr-un an in gradina si a inflorit superb ,doar ca a facut niste radacini :eek: de abia am putut sa-l scot toamna ,de atunci nu-l mai pun in gradina. :)
 

happy

Well-Known Member
Adina-Ioana a spus:
Sorina, nici la mine nu ies mereu bine din pivnita. Esti sigura ca a decedat? Mie mi-au dat atunci lastari noi din radacina.

Apropo, Happy, Anna, ati avut noroc cu butasii trimisi? La mine s-au prins foarte bine si au rezistat pana acum doar cei portocalii.
Adina s-au prins 4 din cei 5 butasi trimisi.Una din ele am plantat-o azi in gradina deja are aproape 1m.Multam foarte mult.As vrea sa cumpar si duble de la Starkl(roz si galbene).Au transportul gratuit pana luni la ora 10.
Eu m-am lecuit cu tinutul la subsol.Le tin in balcon inchis cu termopan si unde am un mic calorifer.Stau excelent.Bouga portocalie este inflorita de 2 luni si anul trecut abia in august a inflorit!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur de reusita, hapy! :D Daca e asa de avansata, nu dureaza mult pana la inflorire. Ai sa vezi ca astea duble infloresc in continuu, nu in valuri ca cele simple.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nici la mine nu mai sunt infloririle atat de bogate. Poate e de vina vremea schimbatoare, poate ar trebui intinerite plantele... Astept pozele cu nerabdare!
 

geodezia

Well-Known Member
na si la mine au trecut
poze nu am ca am avut pozaru dat dar au fost super frumoase
naspa e ca mi-a halit ceva frunzele la vreo 3 din astea fitoase au ramas doar tulpinele
curios este ca am pus la inmultit acum in primavara citeva bete si mi-au inflorit acum din butasi pusi si tot asa am plante mature de 3 ani care nu fac floare na nu stiu cum sa mai zic cu ele
asa ca rup continuu la alastari si pun in pamint doar doar or face floricele sa le vad ochii
ma enerveaza la maxim treaba asta cu infloritul lor dupa nu stiu citi ani
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Anul asta le-am transplantat si am redus coletul de radacini. Nu am fost nici asa de generoasa cu ingrasamintele ca anii trecuti. In plus am ales sa le mut pe toate din soare plin pe o noua pozitie cu soare pana la pranz (maxim ora 13) din cauza ca trebuia sa stai cu ochii pe ele ca pe butelie cand e cald si se dezhidrateaza rapid. Asa ca nu ma mira ca nu au atat de multe flori. Totusi infloresc!
 

geodezia

Well-Known Member
da eu fiind cu bolaa asta le-am neglijat asta e adevarul unele le- am in soare soare altele la umbra na cele de la umbra au fost halite de inamici
lasa ca acum a venit iar mama acasa si o sa aiba grija de ele
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce mai fac brugmansiile voastre, dar ale mele au innebunit. Nu mai au atatea frunze cati boboci au aparut. Toata vara nu au inflorit asa cum infloresc odata cu noptile astea reci. Sper sa nu dea bruma, ci sa continue vremea calda sa ma si bucure cu flori. De protejat nu am cum deoarece sunt imense. Poze deocamdata nu am...
 

geodezia

Well-Known Member
da sunt pline de flori la mine pe acuuwather anunta 5-6-7 noaptea 1 grad asa ca trebuie sa bag florile in casa nu am ce face am inceput deja cu vasele mici de 1-2 kile acum trec la cele de 3-4 kile si in we la cele mari
 

belisima

Well-Known Member
eu! mi-am marit colectia cu alte cateva, numai cea veche intarzie cu frunzele.nu prea stiu cum sa o mai dau cu ele, ba in gradina ba in ghiveci. vreau sa vad si eu ploaie de flori :) anul asta
 

geodezia

Well-Known Member
si eu am citeva feluri dar acum sunt chele
incep sa le dea frunzulitele
am tuns citeva si lastarii I-am pus in vase linga fiecare poate poate se prinde veunul doi acolo sa le mai inmultesc
m-as fi bucurat daaca venea coletul de la polonezi eu aveam multe brugmansii acolo
dar oricum imi inoiesc colesctia cu vreo 2 de la gommer
niste ciufulite cublera http://www.kwekerijgommer.com/webshop/shop_show_product_details.php?productID=320000
si shredded with http://www.kwekerijgommer.com/webshop/shop_show_product_details.php?productID=376500
inca nu au sosit nici astea dar a confirmat gommer ca dupa 1 mai le trimite
ne-a intrebat daca suntem liberi ca sa nu le trimita si sa ramina plantele prin curierat
asa ca sper saptamina viitoare sa apara
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cine mai creste mastodonti de brugmansii?:D
Si eu am vreo 5-6 din acestia! Abia, abia am scos ghivecele din pivnita. Tot imi propun sa pun noi plante la prins sa ii inlocuiesc, insa nu am destul grija de ele si le pierd peste iarna. Ori poate e intentionata treaba, fiindca-mi plac uriasii incarcati de flori...? :-D
 

geodezia

Well-Known Member
na tu pai numai atit ca la mine deja au 2 m inaltimesi deja ale batrine au bamle sa faca flori
de-abia le astept
acum ma uit cu drag la alea 10 luate de la gommer si polonezi ca s-au prins si au frunzulite noi
si cea variegata are frunzulitele date imi e tare draga
 
Sus