Buchete de mireasa

sorina

Active Member
pai asta e problema Horea ca omul vrea tot timpul anului cale si orhidee :suparat:
cind foarte bine
iarna poti lucra cu trandafiri , orhidee , proteea , suculente , hipeastrum etc
primavara cu zambile , fresii , magnolii, lacramioare , liliac , irisi , lalele , ornitogalum , bujori , bambus etc
vara cu tuberose , minirose , gladiole , crini , astilbe
toamna cu solidago , gerbera , crizanteme , floarea soarelui .. multe altele
 

veretregn

Active Member
Sunt de acord cu tine Sorina. În fiecare sezon există plante care pot fi folosite. Bineînțeles că orice cultură pentru floricultură trebuie protejată. Cât despre plante de grădină, poate nu în România. Și asta este păcat pentru că țara noastra a avut tradiție în floricultură. Este comun aici să vezi buchete de mireasă din lalele, spânz, narcise, lathyrus odoratus, echinacea, bujori, trandafiri vechi, lăcrimioare, liatris, ghiocei și multe alte flori clasice de grădină. Posibil să fie doar o modă de întoarcere la varietățile și speciile tradiționale. Întodeauna am considerat floristul undeva între artizan și artist, partea de artizan ține a forma buchete cu materialele disponbile, partea de artist prin a surprinde și a încânta și asta nu cred că se poate face doar prin achiziții via FloraHolland.

*

Acest lucru mă duce cu gândul la faptul că eu încă nu am cunoscut niciun floricultor român. Nu spun că nu există, spun doar că văd o gaură în piața românească de flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Floristul roman (adica cel care si cultiva si care face si buchete/aranjamnete )nu cred ca exista in Ro. din mai multe motive pe care nu as dori sa le dezvolt aici fiindca nu e cazul :) dar unul din ele ar fi si cel financiar care cred ca poate fi pus pe loc fruntas .
Pina sa se umple aceasta gaura va mai dura si nu cred ca se va realiza prea curind.

Sorina...nu cred ca ai uitat de cind ai plecat sau cel putin in Buc asa e:eek:rhideele sunt la indemina oricui ,ieftine tare,chiar si a unui pensionar care vrea sa faca cadou o floare ,mai ales in perioadele cu sarbatori si apoi...sunt ORHIDEE :mrgreen: .Crezi ca mai conteaza variatia??? :mrgreen:
In fine cert este ca trebuie convinsi oamenii ca se poate face si altceva
 

ghia_don

Active Member
Pentru ca in familia mea a avut loc un eveniment foarte important, nunta baiatului meu :) , nu pot sa nu va arat aranjamentele la care am lucrat cu mare drag :D ..
Buchetul miresei si luminarile



Aranjamentele de masa au fost toate la fel inclusiv la prezidiu, foarte vesele, cu exceptia faptului ca au avut galetuse de mai multe culori.



:) :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Casa de piatra!
Ti-au iesit perfect (nici nu ma asteptam sa nu-ti iasa!!)
Foarte frumoase buchetul de mireasa si lumanarile, ti-au iesit perfecte.Imi place foarte tare si combinatia de culori si de texturi. La aranjamentele de masa eu as fi pus mai multa verdeata dar e doar chestie de interpretare :D
Una peste alta, daca asa ti-a iesit prima incercare, nu te opri aici, sigur te-ai descurca foarte bine intr-o afacere de genul asta!!
 

ghia_don

Active Member
Multumesc fetelor pentru urari ! :D
Madalina, orice sugestie, critica, e binevenita, mai ales ca nu am de gind sa ma opresc aici :) . Am multe de invatat, dar eu de felul meu sint perseverenta :rofl:!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:clap: :clap: :clap: Doina....... sunt foooooooooooooarte frumoase.Nu stiam cine e pe Fb cu numele acela minunat .Tot ce ai postat acolo este superb,de foarte mult bun gust .Culori,aranjament in buchet,alaturare de flori ,etc....
Stiu ca esti perseverenta si TREBUIE sa continui caci ar fi pacat sa nu iti faci de ce nu si o meserie din asa ceva.

Si acum pot sa urez si eu tinerilor casa de piatra iar voi sa va bucurati de ei si de urmasii lor.
 

nick1971

Active Member
Casa de piatra!!! Sa fie sanatosi si fericiti!
Frumoase aranjamentele, le-am admirat si pe FB dar nu stiam ca-s facute de tine :clap:
 

ghia_don

Active Member
Multumesc mult !! Ma bucur ca va plac "lucrarile' mele :oops: :D !
Am inceput intr-o doara la solicitarea cuiva si cind am vazut ca rezultatele au placut, mi-am zis...de ce nu??? :)
 

veretregn

Active Member
hmmm... ghia_don se pare că urmărești moda. îmi plac toate pentru că sunt simple, însă îndrăznețe și gay. fain, fain!
 
Sus