Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am deschis acest topic pt ca cred ca trebuie sa facem o diferentiere intre cele doua tipuri de bujori.
Daca mai e deschis undeva topicul asta, va rog sa imi spune-ti/corectati.

Iata niste bujori arbustivi infloriti intr-un parc special cu bujori din Oshawa(linga Toronto), Canada.











 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta ceva a mincat mugurii la apropae toti bujori arbustivi din gradina. Unul singur a scapat cu mugurii intacti si a inflorit...

High Noon:


 

laural

Well-Known Member
Doamne frumosi mai sunt :clap: :clap: :clap:
Am inteles ca cei arbustivi la inceput cresc mai greu decat cei obisnuiti, dar in timp devin mai mari si au si florile mai mari. Asa e nu ? Am vrut si eu sa-mi comand de la Anthesis, dar m-am trezit tarziu si nu mai aveau decat alb :(
 

riana

Active Member
sunt foarte frumosi,cred ca am sa achizitionez si eu anul acesta cativa. poate imi spuneti si mie de unde pot sa cumpar.
 

bradut

Well-Known Member
Riana, eu am cumparat bujorul de la City Garden. Mai am inca 3 cumparati de la anthesis.ro
 

ghia_don

Active Member
Ce frumosi sint !!
Cei arbustivi infloresc toata vara, sau au doar acum o perioada ca si ceilalti?
 

adrianam

Well-Known Member
Sunt foarte frumosi amandoi, Bradut!
Eu stiu ca au tot un singur val de inflorire.
Cam cat dureaza ar putea sa ne spuna Geo si bradut!
 

bradut

Well-Known Member
Doina, infloresc doar in aceasta perioada. La cel roz florile dureaza vreo 3-4 zile, dar isi deschide pe rand noi boboci. Cel alb, cu flori simple, are o inflorire mai indelungata.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In general infloresc doar odata pe an, sfirsitul lui aprilie pina la mijlocul lui mai......in general inaintea bujorilor ierbosi.

High Noon mai face citeodata flori minimal in August/Septembrie, dar foarte putine... si ii trebuie si ceva conditii mai bune ca sa reinfloreasca .



ghia_don a spus:
Ce frumosi sint !!
Cei arbustivi infloresc toata vara, sau au doar acum o perioada ca si ceilalti?
 
Sus