Bulbi gloxinia

MERY

Active Member
Cornelia ,nu rade ca am facut comanda de 100 RON pentru bulbi de begonii si acu' vine piticu pe orhidee... :x
 

cory_helen

Active Member
pot fi plantati acum bulbii de gloxinie? i-am pus la pastrare, am zis sa-i plantez in martie, cand este luna in crestere... :wink:

sa-i las in balcon sau in casa? dupa ce-i plantez? nu am mai avut gloxinie si vreau sa fac totul ca la carte... multumesc... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mery din experienta iti spun, nu te napusti la cumparaturi. Droaia de begonii comandate or sa-ti manance tot timpul disponibil. O sa mai faci rost si de ceva gloxinii. Daca te mai bagi si pe orhidee o sa injuri in fiecare zi ca nu mai ai timp de nimic altceva. Crede-ma, e mai bine s-o iei usurel si sa savurezi fiecare etapa prin care trec floricelele tale.
 

Roxana

Active Member
cory, daca vrei poti planta bulbul de gloxinie.
daca ii plantezi acum trebuie sa-i tii in casa, pentru ca pe balcon este prea frig.
 

cory_helen

Active Member
mersi, roxana... am sa-l plantez in weekend... sper sa iasa si sa aiba floricele frumoase... o sa le vedeti, desigur si voi... :D
 

MERY

Active Member
Cory nu este tarziu nici in martie dar cei care au pus bulbii mai demult si i-au tinut in casa ,deja plantele sunt maricele.Gloxinicile mele au cateva frunzulite.In curand il prind pe Erwin... :rofl: :rofl: :rofl:
 

MERY

Active Member
Cornelia ,imi pare rau ca m-a apucat nebunia cu begoniile dar acum este prea tarziu,trebuia sa merg in continuare pe marea mea dragoste ''gloxiniile,, si poaaate orhideele. Nu stiu prea multe despre orhidee dar imi plac tare mult si astea. :wink:
 

cory_helen

Active Member
gata, am plantat ieri gloxiniile in ghivece... sunt albe cu roz pe margine... am sa pozez poza de pe ambalaj... or sa fie frumoase... am mai plantat si un bulbisor de crin...

sper sa fie bine... :D
 

nutilepadat

Active Member
Deocamdata nu am decat 3 culori de gloxii ,dar vreau sa le triplez numarul in acest an mie una imi plac tare mult aceste plante
 

MERY

Active Member
Nuti ,piticul ala ...fir-ar el sa fie, cand se pune n-ai ce face ,e clar esti omul meu... :cry:
 

albela

Active Member
Cat de mare trebuie sa fie ghiveciul in care se planteaza un bulb de gloxinie? De 14 cm e bun?
 
Sus