Bulbi gloxinia

D

dyayzh

Guest
Da..frunzele si tulpinile de gloxinie fac repede radacini in apa :wink: :D Insa..apa putina coar cat sa atinga capatul tulpinei :wink:
 

cataliny

Member
elenaraluca a spus:
Cand i-am plantat, unul dintre mugurasi era crescut stramb, foarte subtire la baza si ingrosat in sus si am decis ca decat sa-l las sa se dezvolte asa,mai bine il rup... (l-am pus intr-un pahar cu turba, dar numai de curiozitate...)
Am gresit?Poate afecta bulbul rana aceea mica?
Era stramb pentru ca el saracu s-a orientat in acea punga dupa lumina si oricat de invartiti sunt , atunci cand cresc din ghiveci la lumina cresc drepti si vigurosi. Daca ce ai pus in turba e lastarul sunt slabe sanse ca acesta sa prinda radacini cand e foarte mic. Iar despre rana , are planta arme , doar bulbii taiati si netratati prezinta riscul de a fi atacati .
 

Erwin

Member
elenaraluca a spus:
Cand i-am plantat, unul dintre mugurasi era crescut stramb, foarte subtire la baza si ingrosat in sus si am decis ca decat sa-l las sa se dezvolte asa,mai bine il rup... (l-am pus intr-un pahar cu turba, dar numai de curiozitate...)
Am gresit?Poate afecta bulbul rana aceea mica?
Cati cm are? Daca nu are macar 5 cm... degeaba il rupi ca nu face radacini.
 

MERY

Active Member
in ce magazin ati gasit bulbi de gloxinie?eu am gasit in Metro niste bulbi olandezi care erau putrezi. :(
 

elenaraluca

Member
Nu are 5 cm, are vreo 3... l-am mutat in apa dar nu trag mari sperante...am zis sa fiu impacata ca nu l-am maltratat definitiv si irevocabil... :mrgreen:
adica l-am rupt ca sa nu se rupa el mai tarziu si i-am dat o sansa sa traiasca...daca nu a profitat,pierderea lui...
 

Roxana

Active Member
al meu a avut vreo 7 cm, l-am pus in apa si dupa ce a facut radacini l-am mutat in pamant, dar dupa scurt timp s-a "topit".
 

mycka_rose

Member
am gasit bulbi de gloxinii la brico, am luat si eu 2 de gloxinie mov(13.99) cu margini albe, acum sper sa iasa si ce scrie...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da zau....chiar nu ai ce lucra???
Sa nu-mi zici ca si pe asta o ai!!!De unde??? :x
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Apa multa cumva?Sau sa fi fost socul mutarii.
Nu am avut si nu stiu ce conditii necesita,dar cautand dupa ea,mi-a placut.
 

emundin

Member
iudit a spus:
Apa multa cumva?Sau sa fi fost socul mutarii.
Nu am avut si nu stiu ce conditii necesita,dar cautand dupa ea,mi-a placut.
am inteles de la cineva ca am greseala a fost pamantul trebuia ceva putin acid si cu fosfat insa nici acum nu sunt sigur apa avea o data la 3 zile numai dimineata
 

marean

Active Member
emundin a spus:
iudit a spus:
Apa multa cumva?Sau sa fi fost socul mutarii.
Nu am avut si nu stiu ce conditii necesita,dar cautand dupa ea,mi-a placut.
am inteles de la cineva ca am greseala a fost pamantul trebuia ceva putin acid si cu fosfat insa nici acum nu sunt sigur apa avea o data la 3 zile numai dimineata
O data la 3 zile mi se pare des pt un pui ... pacat,arata interesant .
 

MERY

Active Member
cineeee imi da un bulb de gloxi roz -dublu degrade ??? dau la schimb mov cu bordura alb ! va rogggggggggg :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Chiar bulb,nu stiu daca vei primi acum,in perioada asta.Dar spre vara,cand vor fi detul de mari frunzele,facem schimb de frunze.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Perfecta dreptate!
Toate frunzele ce le-am pus in apa la sfarsitul verii,sau chiar toamna,au facut radacini si acum am plantute destul de mari.Sper sa faca si flori la vara,daca nu ,la anul sigur!
 
Sus