bulboase

Viovett

Member
Lasa-i, e o ocazie sa experimentezi :D . Dupa ce se trec nu taia imediat frunzele, dar nu-i mai uda ci pune f putina apa in farfurie. Sa se "inzraveneasca " bulbul "obosit" dupa inflorire. Asa am sa fac si eu cu un ghiveci. Si apoi il pun in pivnita.
 

emundin

Member
carmenn a spus:
in gradina de bulboase merg si trandafirii ?
carenn se pot pune numai anumiti bulbi. in general lalele, Anemone, Akelei, Astilbe Calla si Crini. La distanta de 10 cm in treptele de inaltime.

Daca ai bulbii deja in gradina ii poti muta si acum eu am mutat o gramada chiar daca au incoltit ii iei cu tot cu pamantul lor in gen patrat sau rotund cu 5 cm in plus in laturile bulbilor. In Cazul in care vrei sa pui si Dalii care merg de minune pe langa trandafiri ai grija sa combini putin pamantul cu ceva nisip.!

Spor la gradinarit !
 

emundin

Member
isabella a spus:
Astazi sunt foarte entuziasmata :D Am fost invitata in gradina unei doamne foarte , foarte amabile care mi-a spus sa ma servesc cu ce vreau si-mi place :D :D :D Am luat cativa bulbi de lalele, narcise, ghiocei, zambile si 3 crini albi + 2 lamaite ...sunt incantaaaaaaaaaaaaata ! Abia astept sa o pot servi si eu cu ceva :D
Sa nu plantezi narcisele langa lalele :) insa poti face un coltisor cu combinatia Lalele zambile crini si lamaite:) In rest Ghioceii merg cu zambilele de minune.

Explicatia narcisele au bulbii toxici in primi 2-3 ani si apa care o sustrag ajunge si inapoi in pamant si poate ataca alti bulbi avand in vedere ca este si acida :p


Spor la Gradinarit
 

emundin

Member
albela a spus:
La mine au rezistat puii mici de gladiole care au fost uitati in pamant cand am scos bulbii toamna. Anul urmator au facut frunzulite.
Nu toate gladiolele se scot din pamant. daca sunt la 8-9 cm in pamant si acoperi cu rumegus atunci nu ingheata. Unele specii de Gladiole care nu sunt hibrizate sau au culori mai normale nu albastre, negre sau albe trebuiesc sscoase in primi 2 ani de viata apoi cand se intaresc si bulbul are dimensiunea de 5-6 cm atunci rezista peste iarna. La fiecare 2-3 ani trebuiesc scosi pentru a colecta bulbii pitici de la mama. Eu se tin la rece peste iarna si se planteaza in martie :) primul an nu fac floare decat frunza pentru ca trebuie sa creasca. Din al 2-lea an fac floare :)

Bafta la Gradinarit
 

emundin

Member
simali a spus:
Am citit o poveste despre bulbi care nu stiu cat este de reala. Cum ca bulbii (de orice, dar in special de lelea) sunt si ei de mai multe feluri in functie de hibrizi. Unii pot sta in pamant la nesfarsit, le face chiar bine, altii sunt special conceputi sa fie scosi toamna (cica nescoase din pamant degenereaza soiul in timp si raman dupa cativa ani lalelele originale, din care s-a obtinut sa zicem soiul dantelat sau cel sifonat, sau negru, sau mai stiu eu ce).
Este adevarat 100% :) in general lalelele romanesti suporta sa stea peste iarna in gradina insa cele hibride in special din Danemarca, Olanda, Germania trebuiesc scoase din pamant. Eu am peste 20 de specii de lalele pe care nu numai ca le scot din pamant insa asa le si multiplic la fiecare 2 ani fac cate 2-3 bulbi anexa care se indeparteaza de mama si se pun in pivnita peste bulbi se pune nisip uscat. Daca lalelele au bulbul de culoare galbena sunt hibrizi daca sunt albi sunt normali:p In general ceea ce se gaseste in Romania in calitate de bulbi nu sunt hibrizi:)
Sunt anumite lalele care au nu numai pretul ridicat dar si floarea arata extraordinar.

Spor la Gradinaritt !
 

isabella

Active Member
emundin a spus:
isabella a spus:
Astazi sunt foarte entuziasmata :D Am fost invitata in gradina unei doamne foarte , foarte amabile care mi-a spus sa ma servesc cu ce vreau si-mi place :D :D :D Am luat cativa bulbi de lalele, narcise, ghiocei, zambile si 3 crini albi + 2 lamaite ...sunt incantaaaaaaaaaaaaata ! Abia astept sa o pot servi si eu cu ceva :D
Sa nu plantezi narcisele langa lalele :) insa poti face un coltisor cu combinatia Lalele zambile crini si lamaite:) In rest Ghioceii merg cu zambilele de minune.

Explicatia narcisele au bulbii toxici in primi 2-3 ani si apa care o sustrag ajunge si inapoi in pamant si poate ataca alti bulbi avand in vedere ca este si acida :p


Spor la Gradinarit
Hmmm, exact asta am facut, astept sa le treaca vremea si le mut...multumesc frumos emundin.
 

coral

Member
Anul asta vreau sa am o gradina colorata,asa ca am cumparat o gramada de bulbi de primavara:acidanthera,iris,liatris,tigridia,ornithogalum,ranunculus,gladiole pitice,incarvillea,hymenocallis,crini, plus niste radacini de coada soricelului,dicentra si asclepia,iar unii dintre bulbi au cam inceput sa vegeteze.De plantat in gradina nici nu poate fi vorba,deci as putea sa-i plantez in ghivece iar apoi sa-i mut in gradina?Oare le place transplantarea?
 

isabella

Active Member
Succes cu gradina coral, sper sa iasa asa cum iti doresti :D
Eu ieri mi-am luat din piata de la babute 5 bulbi de crini albi de gradina :D Oare am sanse sa infloreasca anul asta?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Coral, mult succes! Dar de ce nu-i poti planta in gradina? La noi pamantul e demult dezghetat, deja trandafirii pe care i-am plantat in februarie am vazut ca au intrat in vegetatie deci planteaza cu incredere...
Isabella, sigur iti vor iesi crinii, eu stiu ca se planteaza in martie-aprilie.
Am si eu o sacosa de bulbi de vara pe care n-am apucat sa-i plantez dar o voi face zilele urmatoare: frezii, tigris, crini, gladiole, hosta, margaritar (dar care infloreste in mai).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gradinar the first :D pentru gladiole si frezii nu e devreme saptamina viitoare?
Tigris sau tigridia (la repezeala s eintimpla de multe ori :oops: )?

Ieri am plantat de experiment doi bulbi de cale. :mrgreen:
I-am primit ,i-am plantat :)
 

IZA

Active Member
isabella a spus:
Succes cu gradina coral, sper sa iasa asa cum iti doresti :D
Eu ieri mi-am luat din piata de la babute 5 bulbi de crini albi de gradina :D Oare am sanse sa infloreasca anul asta?


Ai toate sansele sa infloreasca bulbii de crini cumparati. Eu i-am primit in aprilie si erau de 15 cm crescuti si au inflorit.
 

mihai63

Member
Gabiuta sa inteleg ca am facut bine ca nu am plantat deocamdata bulbii de :gladiole,frezii si restul?
 

isabella

Active Member
IZA, multumesc. In ce luna infloresc ?
Am plantat bujorii in aceeasi zi in care i-ai adus , sper sa se prinda.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Freziile se planteaza primavara? :( Ca eu le-am plantat in toamna, asa scria pe plic. Si erau asa frumoase in poza... Sper sa nu le pierd.
Crinii infloresc in anul in care ii plantezi. Cresc foarte repede. Eu ii las in gradina peste iarna si vara urmatoare infloresc. De fapt asta am aflat-o cand am uitat de un bulb intr-un an, si anul urmator m-am trezit cu crinul de toate frumusetea.
Nu stiam ca nu se pun narcise langa lalele. Eu am pus anul trecut si n-au patit nimic.
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Flor ... 4752668610
Dar nu vreau sa fiu eu un exemplu negativ. Oare anul asta mai infloresc? ca nu i-am scos din pamant.
 

iris

Active Member
Nici eu n-am stiut ca nu se pun lalele langa narcise :( M-am gasit si eu okosa sa le intercalez :aoleu:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Gradinar the first :D pentru gladiole si frezii nu e devreme saptamina viitoare?
Tigris sau tigridia (la repezeala s eintimpla de multe ori :oops: )?

Ieri am plantat de experiment doi bulbi de cale. :mrgreen:
I-am primit ,i-am plantat :)
Gabiuta, pe pachet scrie ca se planteaza in martie, aprilie, mai - asa ca eu zic ca le pot planta... si da, ai dreptate, am incurcat denumirea si-am botezat tigridia ca mi s-a parut a fi feroce :rofl:
Apropo de experimente: am plantat la sfarsitul lunii ianuarie (pe cuvant) niste bulbi de iris de care am uitat asta toamna. Si au vazut ca au inceput sa-si iteasca capsorele de sub pamant :D . Aici, la Ploiesti, e bine si n-a mai inghetat pamantul de vreo 3 luni ...oricum, iarna a fost blanda anul asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te cred fiindca irisii sunt rezistenti dragii de ei.Eu am citeva feluri si daca nu i-am mutat prin gradina de ici colo de i-am innebunit :rofl: .I-am replantat in bucatele chiar si primavara devreme si toamna tirziu si observ ca tot reusesc sa supravietuiasca :)
In privinta celorlalte bulboase......... :? deh,stiu eu?Fiecare cum simte ca e mai bine.Eu vreau sa vaz rezultatili :twisted:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Punem "pozili" cand vor inflori si atunci sa vezi "rezultatili" :rofl: :rofl:
In rest, azi am plantat crinii dar nu mi-au placut bulbii deloc, intrasera deja in vegetatie, hosta si margaritarul.
Vom vedea, wish me good luck!
 
Sus