Bunatati de Sarbatori

interval

Active Member
Mai, copiii Moshului, de Craciun cea mai buna bunatate este bunatatea

"... si nu uita, cand esti voios, Romane, sa fii bun ... "
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gata si eu cu bucataritul: am facut sarmale, doua prajituri (o amandina si o prajitura cu crema de vanilie) si cozonaci :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia varsati cosul de bunatati pe care le veti face in acest an.In afara de sarmale si cozonaci cam la ce v-ati mai gindit ? :? .
Marturisesc ca pina si eu voi face sarmale :) (stiu prietenii de ce spun :mrgreen: ) iar cozonac...evident la masina.Cu muuuuuuulta nuca si mac :salivat: .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sarmale,supa de gaina cu taitei de casa,salata de boeuf neaparat si prajituri(inca nu stiu de care,dar una musai cu ciocolata!)Si atat ca nu intra zilele in sac si nu-i musai sa ne ghiftuim.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cam tot ce a enumerat Iudith :) iar la prajituri nu m-am hotarat inca ,vreo trei feluri ,unu sigur o sa fie beigli cu nuca si mac :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Supa nu cu taitei multi? :eek: ...eu parca asa stiam.Se numeste lashca cumva?sau asta e altceva? :roll:
Chiar asa Ano ce sunt praji alea???
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Beigli e cozonac nedospit.Foarte bun!!
Supa cu taitei,normala,nici multi nici putini.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E un cozonac specific ardelenesc. Seamana cu o rulada cu nuca sau mac. Nu e si cu nuca si cu mac, acelasi cozonac.
Bun, bun. :salivat: :salivat: :salivat: :roll:
 

miki70

Active Member
Salata boeuf, salata de icre, salat de ciuperci cu maioneza si usturoi, piftie de curcan, sorici taiat taietei ( dupa ce a fost tinut la saramura cu usturoi), sarmale, friptura curcan (bio de la Penes curcanul ) , cozonac de la nea Nicu (numai in Craiova), tiramisu, tuica fiarta, vin rosu de tara si apa
 

tamara

Member
Ana, vreau si io reteta, in romaneste, ca mi-am prins urechile :rofl: cum o faci tu :hug:

Miki, cine-i nea Nicu, sa stiu si eu la o adica? ;-)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Scri-o aici,te rugam!
Nu stiu cum facea mama umplutura cu ciocolata,tre sa o intreb.
 

miki70

Active Member
tamara a spus:
Miki, cine-i nea Nicu, sa stiu si eu la o adica? ;-)

Nu stii cine e nea Nicu? :) Un nene care face cozonaci buni-buni, mult rahat, nuca, dulci.... ca ai lui bunica . ;-)
Este patronul unei patiserii de pe Brestei, prin spatele lui Billa
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Beigli cu nuca[ mac]
aluat :
600 gr faina
1 margarina [ eu folosesc Rama cub]
1 plic drojdie uscata
6 galbenusuri de oua
2 lingurite de zahar
coaja dela 1 lamaie rasa
un praf de sare
faina se amesteca cu drojdia ,zahar , margarina si coaja de lamaie dupa care se adauga galbenusurile

daca aluatul e prea uscat puteti sa adaugati un pic de lapte ,cat sa obtineti un aluat moale usor de lucrat cu el ,formati 6 bile din aluat [ 3 o sa fie umplut cu nuca ,trei cu mac] acoperiti cu un prosop de bucatarie si lasati 30 min ''sa se odihneasca'' in timpul asta faceti umplutura .


umplutura
200 gr nuca +200 gr zahar
200 gr mac +200 gr zahar
6 albusuri de oua
zeama de la 1 lamaie

pt umplutura cu nuca : bateti 3 albusuri de oua cu 200 gr de zahar pana cand obtineti o spuma tare , adauagati zeama de la jumatate de lamaie si adaugati nuca .

la umplutura cu mac procedati la fel .
macul trebuie macinat !

aluatul se intinde subtire in forma de dreptunghi si se unge cu umplura si se ruleaza !
asezati ruladele in tava si le ungeti cu oua[ bateti un oua ca pt omleta ]lasati o jumatate de ora la odihnit si mai ungeti odata ,dupa a doua ungere e bine sa-l mai lasati 30 min dar la rece in frigider sau camara .
se coace cam 30-40 min [ asta in functie de cuptor]

pont : inainte sa le bagati in cuptor ,intepati cu o furculita fiecare rulada in lateral ,asta ca sa nu se crape in timpul coacerii .
nu se deschide usa cuptorului in timpul coacerii.
pofta buna :D




eu de Craciun fac beigli doar in 24 ca sa se simta mirosul in casa :) in plus daca fac cu o zi doua mai repede ,baiatii mei il termina pana cand vin colindatorii :roll:
 

georgiana georgiana

Active Member
Sarmale, piftie de curcan, ciorba de perisoare acrita cu zeama de varza, friptura de purcel
La desert, placinta cu branza dulce, iar mama face cozonac
 
Sus