Cactus bolnav

thankssweet

New Member
Buna, am impresia ca cactusul meu este bolnav so nu stiu ce sa ii fac.Acesta are pui si vreau sa ii separ de el ca sa nu se raspandeasca.Daca stiti cum sa ii separ say sa il insanatosesc pe cel afectat va rog spuneti-mi.1585131962950..jpg1585132055387..jpg1585131987223..jpg
 

matei02

New Member
Buna! Legat de separarea cactusului, eu una as incerca sa il distantez f putin, pt a vedea daca a facut radacinute. Daca da, as incerca sa il separ cu grija, cu un cutitas mic, incat sa nu se rupa radacinile. Il lasi cateva zile pana se formeaza acea crusta si apoi il plantezi normal. Daca nu are, il lasi intr-un servetel, la umbra, pana face acea crusta si apoi il plantezi. Cand cactusul meu a avut pui, eu asa am procedat si a mers.
Legat de cactusul in sine, este moale? Se poate sa fie problema de la radacina, fie vreun parazit, fie o udare excesiva, iar apa nu ajunge sa fie filtrata. Pamantul e special de cactus? Ii tii la soare?
 

crysty

Active Member
dupa cum arata cactusul mare in poza 3, ca este jumatate negru acolo sigur este stricat si m-as mira daca incercati sa il taiati daca o sa mai recuperati vreo portiune cu tesut sanatos pentru inradacinat de la jumatatea care pare verde de deasupra.
Daca cactusul mijlociu si cel mic sunt puii astuia mare ar trebui separati cat mai repede posibil, ca nu mai sunt sanse de recuperare pentru asta mare.
Ati udat cactusul prea abundent sau prea des si ghiveciul nu a fost destul expus la aer proaspat ceea ce a dus la aparitia de bacterii rele, de putrefactie.
Separati cu grija cum v-a spus @matei02 si daca la desprindere a fost tesut expus (s-a rupt vreo bucatica) la cei 2 pui ii lasati sa cicatrizeze bine pe un ziar, nu stiu cat, ar putea dura si o saptamana, si apoi ii puneti in nisip sau un amestec de 2 parti pamant si una nisip dar de preferat nisip curat la inceput (pentru ca nisipul zvanta repede excesul de apa) asta pana or sa le dea mustati. Nisipul sa fie foarte usor umed .
Cactusii in general trebuiesc udati cu zgarcenie, ei cresc in desert unde daca ploua o data pe luna sa zica bodaproste. Daca pamantul era mai mult uscat decat ud sau mai bine zis mai mult timp uscat decat este ud, sunt sigur ca nu se ajungea la asa ceva.
Ghiveciul trebuie sa aiba destule gauri de scurgere nu va bazati doar pe cele 3 gauri din fabrica. Eu maresc numarul de gauri si le largesc un pic la ghivecele de flori cu o surubelnita inrosita la aragaz.
Banuiesc ca nu aveti de unde procura nisip si nu trebuie sa va riscati viata pe timp de criza cautand nisip, si ca probabil nu aveti de unde cumpara substrat de cactusi sau macar substrat cu turba sau ideal niste nisip asa ca singura solutie temporara pe timp de starea de urgenta este ca sa scoateti pamantul din ghiveci sa il insirati pe un nailon si sa il lasati sa se usuce pana fac crusta puii si sa refolositi pamantul dar sa nu il udati deloc , adica mai mult pulverizata apa pe sol .
Edit: Ca sa stea drept cactusul/cactusii pe suprafata solulului/nisipului pe durata testului de inradacinare, legati cu un elastic de fiecare cate un betigas cu rol de atela si infigeti betigasul in ghiveci.
 
Ultima editare:
Sus