Cactusi cu flori lipite

helisananca

Member
am si eu o mica intrebare si o mare nelamurire :D am primit in data de 24.08.2009 un mamilaria micut inflorit,avea atunci 4 floricele albe mari,intre timp au trecut lunile el a mai crescut un pic darrrr florile sunt aceleasi :eek: nimic schimbat la ele,nu s-au uscat nu nimic e normal de atatea luni??
http://s799.photobucket.com/albums/yy27 ... mag023.jpg
poza nu este foarte clara din pacate nu am cum sa fac alta poza e in septembrie facuta acum termin octombrie si are exact aceleasi flori
 

Kati

Active Member
Anca, sunt flori de paie. Le poti indeparta de pe cactusi, cu grija, sa nu ranesti plantele.
 

Kati

Active Member
Ce anume nu intelegi? Probabil nu ai vazut inca (,) cactusi cu flori de paie infipte in motul lor?!
Ia un cutter si taie florile. Daca nu, in primavara cactusii nu o sa se poata dezvolta normal.
 

gino

Member
Pai daca sunt inflorite de atata timp, ar fi normal sa faca si seminte la un moment dat, dar semintele vor fi ca si florile : tot artificiale ! :D
Nu ma injurati de gluma, florile probabil ca sunt lipite sau infipte.
Daca sunt infipte, ar trebui sa iasa prin smulgere.
Daca sunt lipite, atunci trebuie folosita acetona pentru desprindere, dar cu mare atentie.
 

enya

Member
lipseste-te de o floare,fa un sacrificiu si rupe o floare si atunci ai sa vezi daca sint adevarate...din cite am observat eu florile de cactus se deschid in timpul zilei si seara se inchid...iar daca la tine florile ramin la fel si mai ales pt atita timp...sustzin ceea ce au spus kati si gino...spun asta pt ca am patzit-o si eu...cactusul meu avea infipte in el vreo 6 floricele mici,albe...scoate-le pt ca dauneaza plantei...
 

helisananca

Member
:( :( fetelor am facut ceea ce mi-ati spus aseara,adica sa scot florile si cu stupoare am aflat ca erau lipite :cry: :cry: s-a rupt si motul la cactus,era un lipici foarte gros,nu stiu cum de nu l-am vz pana acum :( :( ..cum pot face asa ceva florilor???oricum multumesc..oare o sa moara acum pt k s-a rupt motul?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ei inventeaza, asa cum ai spus, ca sa vanda, dar noi cumparatorii ce facem? Achizitionam tot ce ne ia ochii? Poate ar trebui sa fim un pic mai selectivi in asta!
 

andre

Member
Ca tot vorbim de flori lipite, mi-am adus aminte de o doamna care avea un cactus care murise demult, era uscat. Avea flori lipite pe varf, iar ea incerca sa ma convinga ca e inca viu, ca atunci cand ii dadea apa, florile de inchideau... :rofl:
Asta e legat de materialul din care erau facute imortelele, nu aveau nici o legatura cu cactusul.
 

gino

Member
Helisananca, ce zicea Cioran ?
Parca zicea asa, nu ? " 'Parfumul este istoria unei flori "
Ei acum, florile au ajuns...istorie ! :D O istorie din care sper ca ai tras invatamintele de rigoare.
Morala :
Nu toti cactusii au flori de ...stamba ! ...numai unii adusi din Olanda !!! :D
 

dr Cactus

Member
Din pacate horticultura e tot mai mult o industrie in loc sa fie arta. Totul este gandit, standardizat astfel incat eficienta sa fie maxima netinand cont deloc de soarta plantei dupa parasirea serei de productie, sau chiar dimpotriva, gandind lucrurile astfel incat planta respectiva sa moara la noul proprietar si acesta sa ramana cu impresia ca el a facut ceva gresit si sa cumpere alta si tot asa. Sunt plante crescute foarte artificial si in conditii ca de farmacie care odata ajunse in lumea reala rezista cu greu noilor conditii; desi le luam in ghivece si cu radacini, sunt gandite la productie si la livrare ca florile taiate: sa ne bucuram de ele ceva vreme si apoi sa le aruncam si sa luam altele. Ca producatorii procedeaza astfel e oarecum de inteles, fiindca urmaresc profitul maxim; ca beneficiarii platesc pentru astfel de produse si le cumpara.......nu fac decat sa intretina sistemul.
A vinde sub numele de cactusi infloriti plante cu flori infipte in ele este de fapt un fals (sa trecem peste cruzimea la adresa plantelor mutilate si incleite) si poate ar trebui sanctionat ca atare; e datoria unor locuri publice ca acest forum sa instruiasca vizitatorii si membrii si sa ii puna in garda legat de aceste practici comerciale.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
enya a spus:
am un cactus,nu stiu cum se numeste dar e ceva interesant cu el...cind l-am cumparat avea niste flori micutze albe-crem care sint si acum la fel...pe atunci nu stiam ca se lipesc flori,ochi si toate prostiile astea pe cactusi...florile cactusului meu au aspect de hirtie mai ales la atingere...deci probabil sint lipite...acum citeva zile am observat ca iasa un bobocel de culoare tziclam care azi a inflorit...aia e floarea lui cu sigurantza...mai am unul la fel...in fine nelamurirea mea este ca atunci cind ploua sau il stropesc din greseala cu apa isi inchide acele flori de hirtie,lipite...de ce se intimpla asta daca nu sint florile lui ci doar lipite?m-am tot gindit dar nu gasesc raspuns...daca nu facea acea floricica credeam ca floricelele albe sint ale lui...iata doua poze........
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
gino a spus:
Enya, nu stiu daca sa rad , sau sa plang....
Dumnezeule Mare...nu mai cumparati cactusi din florarii, mai ales daca nu stiti ce sunt si ce flori fac...
Sunt destui producatori romani cinstiti si onesti...
Fara sa am cea mai mica intentie de a te supara, dar de cand ma ocup eu de cactusi si suculente, adica de aproximativ 25 de ani, nu am mai intalnit o astfel de intrebare. :D
Ar trebui ca cineva sa-ti acorde un premiu de excelenta...
Si ma ofer eu. Iti alegi de la mine 3 plante pe care le vrei si le vei avea gratuit. Dar nu mai cumpara plante olandeze !!!
Flori lipite. Flori infipte cu ace....
Eu i-as' impusca pe cei care fac o astfel de blasfemie, batandu-si joc de niste nevinovate fiinte nevinovate.
Explicatia pe care o doresti si pe care nu as fi vrut sa ti-o dau niciodata este simpla.
Probabil materialul din care sun facute florile intra la apa in momentul udari, de aici si fenomenul descris de tine.
Ii admir pe olandezi pentru inteligenta in afaceri, dar ii urasc nespus pentru mutilarea plantelor !
 
Sus