Caesalpinia Gilliesii

ghia_don

Active Member
Nici la mine n-au trecut de 10 cm...le-am tinut asa pina in al treilea an, cind au murit fara explicatii :cry: ...
 

Aura

Member
Multumesc ! :D
Cred ca am aceasta plantuta de o luna si un pic ... am si transplantat -o ca plantasem semincioarele intr-o cutie de icre care nu era adanca ...au rezistat mutarii :D acum are in jur de 12-15 cm...
Am mai plantat in primavara si nu mi-au germinat semincioarele..dar nu m-am lasat si am plantat inca o data (tot din acelasi plic cu seminte ) iar de asta-data a fost mai cu noroc :D

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a incoltit si la mine , nu mai tin minte cate seminte erau dar a incoltit , acum sa vad daca trecem de perioada de "bebelus" :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o Caesalpinia, dar nu stiu de care e, poate pulcherima. Am primit un pui obtinut din seminte de Iudit,seminte aduse din Grecia, prima iarna a stat in beci dar toamna trecuta am lasat-o in gradina, ca nu am mai avut chef de transplantari :mrgreen:

Undevoiam sa ajung...la faptul ca azi m-am uitat la ea si pare foarte...vie cu toate -25 grade care au fost la mine :eek: Are niste mugurei mici si parca pufosi, seamana cu cei de la vita-de-vie :? Mor de curiozitate sa mai treaca un pic sa fiu convinsa ca e in regula...ca nu am rupt din ea ca sa verific ca nu m-am indurat, dar e elastica, nu se rupe ca ce e uscat :?
 

fixpix

Active Member
Claude din experienta mea, cred ca e cam moarta daca a avut parte de -25. In cel mai fericit caz da de jos cum am patit eu cu 1 lasata in gradina.
A murit (s-a uscat), am rupt betele uscate si spre toamna (destul de tarziu) am obs. ca a inceput sa dea ceva verde si mic de jos.
N-a crescut mai mult de 10 cm.
Am si eu una lasata afara dar in ghiveci.
SI inca una tot in ghiveci tinuta intr-o camera la foarte rece.
Tinand cont ca le am de vreo 3 ani si inca nimic, is cam dezamagit cu ele. Daca mor, mor.
AM ce pune in ghivecele alea!
8)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O sa va anunt ce si cum, acum abia astept sa vad ce se va intampla cu ea...a mea a crescut mai maricica, are 50 cm :roll:
 
Sus