Callistemon

Luciana35

Member
mi-am cumparat vara trecuta un callistemon mov iar acum a pierdut aproape toate frunzele . L-am tinut in geam la o temperatura de 13-15 grade si l-am udat destul de putin....frunzele s-au innegrit treptat si au cazut...tulpina este inca vie.L-am adus in dormitor si l-am udat dar dupa doua zile a pierdut si ultimele frunze. Mi-am dorit tare mult aceasta floare si nu as vrea sa o pierd. :cry: Ma puteti ajuta cu niste sfaturi...poate nu e prea tarziu...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N-ai procedat bine.

Daca l-ai tinut initial la 13-15 grade el nu era in repaus asa incat sa-l uzi putin. Este un mirtaceu care intra in repaus la temperaturi pe la 5 grade. Anul trecut si al meu a pierdut frunze destul de mult, dar nu pe toate. Mutatul in dormitor la caldura n-a fost deloc inspirat.

Al meu e in balcon, la temperaturi de 15 grade. Il ud cand vad ca are nevoie, uneori si de 2 ori pe saptamana. Si e bine. N-a pierdut frunze deloc. Ba chiar are muguri noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta care necesita un sol acid asemanator rododendronului.

Cu ce fel de apa ai udat-o?Poate si asta sa fie o cauza.Nu suporta apa calcaroasa.Iarna se uda cu apa la temperatura camerei si de preferinta de ploaie.Si nu are voie sa aiba solul umed pe timp de iarna.Udarea se face cu mare grija.Afineaza pamintuil si incearca eventual un strop de ingrasamint pentru acest tip de plante.

Chelirea chiar nu stiu daca este normala sau nu dar fiindca este planta mediteraneana este posibil ca acest fenomen sa fie unul obisnuit.
Asteapta si alte pareri de la cine are o planta mai "batrina".

Cred ca sfatul Corneliei a venit in acelasi timp cu al meu.......... :rofl:
 

Luciana35

Member
se poate sa fie si apa de vina...in zona mea apa are un continut ridicat de calcar...in vara-toamna l-am udat cu apa de ploaie dar de cand e frig l-am udat cu apa de la fantana. Adevarul este ca nu prea ma pricep si mai am tare multe de invatat :eek:f:
 

Luciana35

Member
floarea mea a pierdut si ultimele frunze....am facut o mare greseala aducand-o la caldura :rofl: ...am dus-o inapoi la locul ei si astept o minune...poate nu a murit chiar de tot :rugaciune:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mirtaceele sunt plante rezistente. Eu zic ca are sanse sa-i dea muguri noi in primavara.
 

mymo

Active Member
Pe vremea asta? saracutul de el,inseamna ca-i place afara pe terasa.Multam fain Cornelia,mi-ai facut ziua frumosa!
 

mymo

Active Member
Pe al meu imbobocit,l-am adus in apartament de vreo 4 zile.Acum spineti-mi daca "spalatorului de sticle" ii place aproape de calorifer si 25 grade in casa.Pana acum nu a cazut nici o frunza,la ce sa ma astept?
 
Sus