Callistemon

angela draganoiu

Active Member
doamne in Spania si Portugalia cresc in parcuri ca gard viu, chiar erau tunsi ca gard viu si erau infloriti, iar noi ne chinuim cu ei ca unde sa-i punem sa le fie mai bine. cum or fi traind acolo, frate ?
 

angela draganoiu

Active Member
nu Mymo ca acolo, spre deosebire de la noi, spatiile verzi sint foarte apreciate si de aceea ingrijite cu mare atentie. am vazut oameni special angajati sa curete uscaturile din straturile cu flori din oras. aia municipalitate nuuuu .................
 

mymo

Active Member
Da,ai dreptate dar nici acolo nu fac cum facem noi:mutat ba la stanga ba la dreapta,pus la soare,mutat la umbra....cred ca noi ne prea agitam :x
 

Floria

Active Member
mymo a spus:
Pe al meu imbobocit,l-am adus in apartament de vreo 4 zile.Acum spineti-mi daca "spalatorului de sticle" ii place aproape de calorifer si 25 grade in casa.Pana acum nu a cazut nici o frunza,la ce sa ma astept?
Luciana35 a spus:
floarea mea a pierdut si ultimele frunze....am facut o mare greseala aducand-o la caldura :rofl: ...am dus-o inapoi la locul ei si astept o minune...poate nu a murit chiar de tot :rugaciune:
 

angela draganoiu

Active Member
eu i-am vazut plantati sub un copac mare intr-un parc. erau taiati ca un gard viu si erau infloriti. m-am mirat tare pt ca ii stiam plante sensibile. dar acolo n-aveau treaba dupa cum aratau le placea unde erau plantati. de altfel am intilnit si alte plante prin parcuri si noi le tinem in ghivece is le bibilim si nu mai stim ce sa le facem sa le fie bine.
 

mymo

Active Member
Al meu sa faca bine sa se alinieze la conditiile de bloc,ca nu mai am unde sa-l mai duc si pe el.
 

Tina

Active Member
Si eu am vazut in Grecia, afara si infloriti de nu aveau treaba.. :mrgreen:

Mymo, mie nu mi se pare o planta mofturoasa.... eu pe al meu il tin la soare, il ud cind i se usuca pamintul si a fost cuminte asta vara si a inflorit.. de 2 ori chiar.. si sta chiar deasupra caloriferului.. :) :)
 

byby_anka_w

Member
angela draganoiu a spus:
nu Mymo ca acolo, spre deosebire de la noi, spatiile verzi sint foarte apreciate si de aceea ingrijite cu mare atentie. am vazut oameni special angajati sa curete uscaturile din straturile cu flori din oras. aia municipalitate nuuuu .................
oooo la noi azi le planteaza si la noapte se roaga sa se usuce,sa moara ca sa poate "achizitiona"altele.adica sa le mai bage alte miliarde in buzunerele prietenilor,fratilor etc.

acum cateva luni intrebasem o cunostinta de la urbanism daca am vreo sansa(cu ajutorul ei,bineinteles)sa prindem o licitatie pt amenajarea spatiilor verzi. raspunsul:ce ai inebunit? si nemurile primarului ce fac,mor de foame si nu isi termina casa(palatul)?
 

mymo

Active Member
Rog frumos posesorii acestei floriciuni sa-mi spuna daca mai am vreo speranta:

Am tuns mult din el dar n-am dat decat de uscaciune :( ,radacinile sunt bune,i-am schimbat pamantul si ghiveciul si acum astept.....nu mai am mari sperante :nu stiu:
 

Roxana

Active Member
eu nu mai am callistemon, dar daca zici ca radacinile sunt bune si crengutele sunt inca verzi, poate o sa-si revina.
 

Tina

Active Member
Daca l-as mai avea, l-as trimite si pe al meu.. ca a suferit aceleasi "simptome".. numai ca eu l-am aruncat.. :x :x
Eu am banuit ca l-am udat prea tare.. la voi tot din aceeasi cauza ? :D
 

mymo

Active Member
Tina draga,eu stiu doar efetul....cauza habar n-am care e,la al meu radacinile sunt bune,de la pa cred ca putrezeau,nu?
Al tau mai avea radacini?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mymozo,speranta moare ultima.Asa ca minca niste rabdaruici :)

Ptiu,ptiu,ptiu...piertiti d'icisa piezelor.....
Al meu are mugurasi noi-nouti :oops: .Ma uit la el ca la un soare :oops: sper sa nu pateasca nimic ca mi-a mai murit unul si pe asta il vreau si cu flori :D
 
Sus