Cam asa arată bonsaiul meu.... Ce sa fac?

crysty

Active Member
Buna ziua, copacelul este 80% compromis ,se vede din poze si daca zgariati cu unghia crengutele fara frunze cred ca sunt complet uscate sub coaja .
Nu e vina dumneavoastra , plantele din comert au foarte mici sanse de viata odata aduse acasa din cauza ca ele sunt invatate ani de zile cu un mediu de sera controlat si poate chiar cu temperaturi mai scazute asa cum vedeti in florarii vara . La florarii le scad temperatura ca sa supravietuiasca plantele pana sa le vanda.
Omul acasa nu poate asigura exact conditiile in care a fost crescuta planta si nici regimul de hrana adica sa ii dea acei stimulenti de crestere cu care a fost invatata planta. Am pierdut si eu destule plante din comert si vorba aia am experienta si am si investit si bani in stimulente de crestere dar degeaba . Singurele plante care se pare ca le foarte bine si se adapteaza sunt orhideele si am si un schefflera dar tot e sensibil si ii cad frunzele la frig sau cum am uitat sa ii pun apa . Am cumparat si Amalgerol de la fitofarmacie care este un antistres pentru plante dar tot nu ajuta mai ales daca planta este compromisa .
Singura cale de a prelungi viata din cate am observat este sa ii asigurati plantei aer proaspat adica sa o tineti la un geam deschis . Ca daca sta in interior cu pamantul umed mereu si nu apuca sa se mai zvinte atunci planta o sa aiba de suferit .
M-am lecuit si nu mai cumpar plante din comert mai ales din florarii si daca totusi vreau sa imi fac un bonsai ma duc la dedeman si cumpar un pui de buxus sau de ienupar care au stat afara pana sa se vanda. Buxusul sau ienuparul sunt plante care sunt adaptate la clima din tara si rezista si iarna la inghet si pot sta afara .
Concret daca v-as recomanda sa stropiti cu Amalgerol sau Cropmax ar insemna sa cheltuiti vreo 12-15 lei sau cu Atonik care costa 30 de lei suta de mililitri si sa ramaneti cu el daca nu aveti si alte plante sa le stropiti periodic cu asa ceva. Asa ca incepeti prin a-l muta afara la aer , il stropiti pe frunze si crengi dar lasati un pic pamantul sa apuce sa se zvinte sa fie umed sa nu mai stea ud . E o diferenta intre umed si ud. Si cand vedeti ca acelk pamant umed incepe a se usca ii turnati apa iar. Apa daca este tinuta in bidon e mai buna asa ca tot timpul sa aveti apa intr-un bidon sa nu udati cu apa de la canal proaspata si nici sa fie rece , ci la temperatura camerei. Altceva nu cred ca il poate ajuta nici macar daca ii schimbati pamantul pentru ca astea din comert sigur vor avea un soc mare cand se schimba pamantul imediat . De aceea se mai recomanda ca adaptarea la un nou pamant sa se faca cu cate o lingura de pamant pus peste cel din comert , o lingura odata la cateva luni de zile.
Cand cumparati plante recomand sa cumparati specii care se pot adapta usor si de la amatori din piata sau de pe siteuri gen olx. Acele plante sunt deja adaptate dar tot sa tineti cont de specie. Sunt frumosi bonsaii ,si ei atrag pe raft dar totul e o chestiune de bani pentru ei , astfel de plante nu se pot adapta de aceea as recomanda sa va faceti propriul bonsai , ori din buxus ori din ienupar sau chiar din trandafir chinezesc sau pui de lamai. Pentru ca asta este conceptul bonsaiului, de fapt este un copacel "chinuit" adica crescut in vas mic ,ceea ce il va face sa ramana pitic. Deci bonsai se poate face din orice arbust . Nu incercati cu trandafiri, trandafirii pitici de la ghiveci din comert si astia nu supravietuiesc.
Aici in postarea asta https://egradini.ro/forum/threads/ficus.21260/#post-768185 am scris ce plante se adapteaza usor in casa omului https://egradini.ro/forum/threads/ficus.21260/#post-768185 . Nu am inclus arbustii precum buxus, ienupar dar merg si ei. Poate mi-au mai scapt cateva in lista dar de regula daca nu sunt acolo atunci nu va chinuiti de pomana cu de exemplu dracaena , bambusi, palmieri , avocado, ca probabilitatea e foarte mica sa supravietuiasca mai ales iarna cand geamurile sunt inchise si nu mai este aer proaspat si lumina destula pentru plante.
 
Ultima editare:
Sus