Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Subscriu celor spuse de Sarselia....In ceea ce priveste Cymbidiumul,...., asteapta sa treaca florile.Primavara este un moment prielnic de a schimba substratul orhideelor.Este indicat sa ii schimbi si cymbidiumului substratul primavara.Depinde de cum arata planta si cum arata radacinile....Nu in toate cazurile este necesar sa fie schimbat substratul. Este posibil ca in ghiveci sa existe bureti care sa retina apa.Cymbidium are radacini groase dar sensibile la exces de apa.Acestea putrezesc rapid.Prin urmare atentie!! :D
 

Simonilela

Member
Singura mea Cambria a trecut prin n experimente de cand o am. In prima faza i-am schimbat substratul (Agro). Pe deasupra substratul mi s-a parut mucegait, asa ca am zis sa o trec pe hidrocultura, desi avea 3 radacini noi si puternice. Hidrocultura...esec total in cazul ei. Am mutat-o iar in substrat si azi am vz ca are cel putin o radacina noua :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vaaaleu chiar ca ai experimentat puternic cu ea!
Dar daca face o noua radacina e pe calea cea buna.
:D
 

Simonilela

Member
Da. E o luptatoare. mi-am dat seama ca e pe drumul cel bun pt ca ii creste in continuare psbulbul tanar si nici nu e „sifonat”
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am mari dubii in legatura cu experimentul hidro dar am vazut si pe net rezultate uimitoare asa.
Totusi cel mai sigur e sa fie pusa in scoarta.Daca vrei sa experimentezi si ai mai multe de un fel poti incerca si hidro dar asa e riscul mare.
 

CristianG

Well-Known Member
Cred ca hidrocultura se aplica doar in sere...Metoda este folosita de oamenii cu experienta...In conditiile noastre de apartament, este destul de dificil.... :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Buna fetelor! :D A venit primavara, caldurica, in sfarsit...Va doresc o primavara superba alaturi de floricelele voastre dragi. Chiar daca am probleme cu spatiul, am cumparat si o Beallara "Eurostar" ieri. Vroiam sa va intreb daca e mofturoasa, ori ba :wink:
http://bebeiris.sunphoto.ro/plante_de_interior/12409944
http://bebeiris.sunphoto.ro/plante_de_interior/12410025
Ce frumusete!
Sa ai parte de ea dar am o nelamurire.Sigur e o Beallara?
Mie imi seamana mai degraba cu un Zygopetalum.
:? :? :?
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc mult de tot, miroase de ma innebuneste, superb!!! :D
Eu am citit la pag 2 a topicului denumirea, de aia am botezat-o
ca in magazin scria pe eticheta : Orhidee :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Du-te repede si citeste la Zygopetalum despre ea ca ai un minunat Zygopetalum.
Daca e si parfumata sigur e un Zygo.
Sa ai parte de el!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm dupa ce am scris l-am mai studiat un pic si parca parca la bulbi nu seamana a Zygo.Dar florile sunt tare asemanatoare si mai ales dimensiunea lor.De obicei la hibrizii de Cambria nu sunt florile atat de mari.Si parfumate in general nu sunt foarte multe.
:? :? :?
Tu zici ca nu e Zygo?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
sarselia a spus:
Hmmm dupa ce am scris l-am mai studiat un pic si parca parca la bulbi nu seamana a Zygo.Dar florile sunt tare asemanatoare si mai ales dimensiunea lor.De obicei la hibrizii de Cambria nu sunt florile atat de mari.Si parfumate in general nu sunt foarte multe.
:? :? :?
Tu zici ca nu e Zygo?
Florile sunt mult mai mari decat la un zygo. Iar orhideele beallara sunt parfumate.
 

Kati

Active Member
Caramell, si eu am o Beallara (alba) si nu e parfumata.
Cred ca pana la urma sunt atat de multi hibrizi, incat olandezii ne pun pe noi la treaba, sa le gasim denumirile :( , in loc sa le scrie denumirea corecta pe eticheta. Acest lucru nu prea il pot intelege :x
In schimb, daca te uiti pe un site olandez cu orhidee, sunt atatea denumiri ale hibrizilor care - lucru foarte interesant - se gasesc doar pe site-ul lor, nu si pe propriile lor produse.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu ma gandeam la Beallara mea care la fel ca si a lui Kati nu e parfumata.Si nici florile nu sunt atat de mari de aceea m-am repezit cum ca ar fi Zygo.
Dar cu atatia hibrizi si denumiri nici nu mai stim de noi.
In orice caz e superba orhideea!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa e, am uitat de Tahoma Glacier, care nu e parfumata. Tocmai acesta e motivul pentru care nu am fost tentata sa o cumpar.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus