Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu si eu celor zise de voi.Probabil ca a fost prea multa umezeala si a stat si la o temperatura mai mica sau fara lumina multa si s-a format.
 

CristianG

Well-Known Member
Mucegai este de la prea multa umiditate....Vezi sa nu apara si in interiorul ghiveciului.Daca apare si in interior, radacinile vor putrezi.Pur si simplu ciupercile nu mai lasa radacinile sa respire.Vorbesc din proprie experienta. :(
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
okay, am inteles
multumesc :D
Tina are dreptate! Arunca de la suprafata tot ce este mucegait si adauga scoarta...Asta in cazul in care mai ai de la alte orhidee! Important este sa nu apara mucegai si in interiorul ghiveciului pentru ca este de rau. Pur si simplu vei vedea cum bacteriile vor invada tot tesutul sanatos al plantei.In curand toate radacinile vor pierii... :( :|
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce minunatie galbena ai tu acolo!
Pacat ca pozele nu sunt de o calitate foarte buna ca sa se vada mai bine floarea pentru a-i putea cauta denumirea.
Sa ai parte de ele si felicitari sotului pentru gestul frumos!
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunata galbena ta si ma tot chinuiesc sa o identific numai ca parca nu seamana cu nimic din ce am gasit eu.
Pare a fi o Wilsonara Tiger numai ca din poze nu imi dau bine seama daca are sau nu picatele floarea.
:? :? :?
Ce sa fie?Ce sa fie?
 

andra444

Member
ce-i drept, florile sunt pe trecute dar am rabdare sa infloreasca iar mai ales ca mai are un pui langa ea. cu multa dragoste si grija sper la vara sa infloreasca iar. am si eu o intrebare : floarea matura care are deja doua tije mai infloreste sau doar puiul, cand se va mari va inflori?
florile sunt galbene cu cateva pete maro in mijloc si pe ultima petala.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Flori va face psudobulbul tanar iar cei batrani care deja au inflorit nu vor mai inflori.
Sa ai parte de ea ca e minunata!
 

sarselia

Active Member
Moderator
andra444 a spus:
a doua intrebare se refera la o cambrie care din cauza frigului e 99% moarta... i-au cazut frunzele si nu a ramas decat pseudobulbul. am scoso din pamant acum doua zile si spre surprinderea mea are niste radacini foarte viguroase si bogate. oare cum sa o fac sa renasca? :cry:
 

danya

Active Member
Vreau sa o salvez, credeti ca se mai poate? Are radacini. A avut 2 pseudobulbi care erau negri si i-am indepartat. Am facut bine?
Pseudobulbul pe care il are acum e cam "zbarcit" si nu stiu ce sa-i fac si de ce a ajuns asa?


 

sarselia

Active Member
Moderator
sarselia a spus:
andra444 a spus:
a doua intrebare se refera la o cambrie care din cauza frigului e 99% moarta... i-au cazut frunzele si nu a ramas decat pseudobulbul. am scoso din pamant acum doua zile si spre surprinderea mea are niste radacini foarte viguroase si bogate. oare cum sa o fac sa renasca? :cry:
Daca spui ca bulbul este inca in regula adica e tare si nu moale la pipait poti incerca sa il pui din nou in scoarta si doar o data la 2-3 zile sa il pulverizezi cu apa nicidecum sa il uzi.
Eventual arata-ne daca poti o poza cu el pentru a putea discuta mai bine pe baza ei.
Multa bafta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus