Camellia de ghiveci/container

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gata!A trait destul in gradina.Am prea mult soare la ea............Nu o sa stau sa ud un "cort" de citeva ori pe zi ca sa nu sufere domnisoara :) .Asa ca o s-o transfer in ghiveci.Doamna profa camelista ce ziceti?
 

michaela

Active Member
Pana iti raspunde Vio....

Ale mele celor din gradina le merge mult mai bine.... chiar daca sunt udate apa nu fierbe in ghiveciul respectiv....... gandeste-te ca la umbra sunt gradele care sunt!!
Toate camelliile mele din ghiveci sunt in ceramica........ tocmai pentru a nu "fierbe" radacinile bietelor.
Dar- daca o vei tine la interior cu aer conditionat in camera......sunt convinsa ca-i va merge bine!


In ceea ce priveste ingrasamantul... celor din gradina: am pus granule (au eliberare lenta si nu trebuie sa stam toata ziua cu ingrasamantul pe ele,le-am putea arde cu cel lichid si oricum se pierde in mai mare masura.... iar celor din ghiveci solutie diluata, asta la 10-14 zile
 

michaela

Active Member
lelia a spus:
Cum se numeste cel pt acitofile? as vrea pt gardenie
Sunt diferite marci insa este specificat ca este un ingrasamant special pentru plantele acidofile, de regula vei gasi pt rhododendroni , azalee... insa vei putea folosi si la celelalte acidofile, chiar si hortensii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Michaela chiar ma gindeam sa le bag in casa in perioada asta asa de calduroasa.Eu la mine in casa ( sufragerie,birou) nu am nevoie de AC fiindca este racoare chiar si in zilele toride.Tocmai de aia am si facut un scenariu:ia camelia,na camelia.......afara-inauntru.........

Multumesc Dna profa nr. 2 ....sau 1 cum vrei tu..............

Cea din gradina are insa destul de mult soare.Si dimineata si dupa amiaza .Dar daca ma gindesc bine cele care sunt la vinzare pe la diverse florarii cum stau in soare si nu au nimic?Nici macar frunze patate?
 

michaela

Active Member
Si ai observat ceva in neregula la cea din gradina??? sau e o ingrijorare preventiva?

Referitor la "profe".......... io nu sunt, prefer colega :wink:
 

Viovett

Member
Gabiutz, tu cu profele... :rofl: " te punem la colt "...

Hai s-o luam pe rand - fiindca e forum si nu doctorat :rofl: , impartasim experiente si invatam unii de la altii ...

In gradinarit eu aplic doua tipuri de abordari :
- aplicata - intai documentare serioasa si apoi incerc pe cat posibil sa ma incadrez in "instructiunile de folosire"
- experimentala - cand, dupa ce ma documentez, constat ca nu pot oferi plantei conditiile "ideale" dar jinduiesc dupa m'neaei si atunci " incerc marea cu degetul" :) indiferent de consecinte

Rezultatele sunt de cele mai multe ori cele asteptate adica pierd "experimentul" si plantele crescute in parametrii constatati de zeci, poate sute de ani de altii, sunt vioaie si florifere. Dar nu e regula generala, se mai intampla si invers :rofl: .

Zilele astea cameliile mele stau cam in soare, le-am curatat de flori si le- am spalat de polenul de la tei si nu mi-a mai venit sa le pun la locul lor ca sa n-o iau d'a capo cu spalatul a milioane de frunze in weekend. Categoric nu mi se par la fel de fericite ca atunci cand erau la umbra cu soare filtrat printre frunzele copacului. Prin urmare le voi pune la loc, cat mai apropape de idealul lor, dar in conditiile mele.

Bagatul in casa ma gandesc ca ar putea afecta formarea bobocilor - au nevoie de caldura pt a-i forma si nu uita ca te mai lovesti de un impediment mare - umiditatea.

Pe de alta parte afara venind 40 de grade va trebui sa le stropesti mai des si sa ai grija sa nu bata vipia pe ghiveci/container. Am pus la Camellia resurse online - gradina lui Bob Erhard din California unde sunt peste 40 de grade frecvent - dar le tine sub copaci sau umbrit, mai uitati-va pe link :) si a juns la 600 de exemplare ( daca-mi amintesc bine).

Pt cea din gradina nu pot spune decat ca trebuie sa te decizi cum vrei s-o cresti : exerimental sau aplicat . Iarasi, daca ma mai tine memoria, era o varietate pe care n-o stiai exact, deci in cazul ei pe langa c-o zapacesti dandu-i soare de Baragan toata ziua pe timp de vara va trebui s-o protejezi si iarna caci nu stii daca e hardy sau nu ... deci ori experiment : ramane si vezi daca se adapteaza si cum evolueaza /ori aplicat : o transplantezi in ghiveci si-o pui la umbra acum si la 5 grade la iarna.

Acestea fiind spuse, cocluzia nu poate fi decat una : la plantele matale aplici solutiile matale si ne spui si noua rezultatul ... :)
 

michaela

Active Member
Asa Vio Tu ai cuvinte mai multe........ :rofl:
Eu le am pe toate din gradina la faza de experiment....... ca e prima oara cand le tin in gradina dar sa stiti, sincer cea care am avut-o in ghiveci la interior atatia ani........ arata demential cu soarele asta de dimineata, care este destul de puternic, dupa mine totusi.........
-Iarna au trecut-o
- primavara au lastarit foarte frumos
- acum ca vine caldura inca stau pe pozitii , fara sa de-a semne de suparare
- verile calduroase trecute, cand 3 dintre "fete" au petrecut-o in ghiveci au stat la umbra dar tot cu soarele de dimineata si udari zilnice fara farfurie
Acum sa vedem cum trecem si vara in gradina......... :wink:
deocamdata alor mele le merge super
vedem, experimentam..... ca suntem incepatori.... :) :wink:
 

vivi23ro

Member
asa mi s au facut toate frunzele la camelie, dupa ce am mutat o de la soare , cit a stat acolo nu aeva asa, de la ce o fi oare?
 

michaela

Active Member
Dupa cum arata, pare a fi o fertilizare excesiva.... sau chiar o infestare cu fungi la nivelul radacinilor........partea proasta e ca se trateaza destul de greu....(radacinile incep sa putrezeasca si nu mai alimenteaza planta ok) frunzele devin verde galbui, ulterior maronii, cad iar ramurile incep sa se usuce.
Sper sa ma insel.....
 

Viovett

Member
vivi23ro a spus:
sa o pun din nou la soare?
Ce inseamna soare ? Cateva ore dimineata devreme - ok sau filtrat de ceva dupa 11, iar ok. Altfel, daca citesti fisa plantei camellia nu vrea decat foarte putin soare. Desigur ca poti s-o tii si in alte conditii dar asumandu-ti riscurile experimentarii.


Daca a prins o ciuperca trebuie tratat urgent, atfel moare.

Si eu am probleme cu o camellie de ghiveci care are ciuperca. Am stropit cu Bravo 500 - clorotalonil- dar nu s-a stopat caderea frunzelor.
Micha mi-a recomandat Bavistim pe care nu l-am gasit si azi merg sa iau Topsin ( tiofanat metil).
Am sa pun fotografii in weekend.
 

michaela

Active Member


- radacini de camellie sanatoasa.....
daca nu sunt albe ci au culoare maro-rosiatica, sufera de o infestare cu ciuperci sau chiar viroze....partea proasta ca se trateaza destul de greu.
unele vin deja infestate din pepiniere :(

eu prefer ghivecele din lut pentru ca nu "incing" asa de tare....
dupa cum se stie un mediu umed si cad.... este propice dezvoltarii ciupercilor......... :x
 

Viovett

Member
N-am avut timp de bolnavioara mea, doar am "scaldat-o" in antifungic si sper ca zilele astea sa reusesc sa umblu si la radacini.
Pare ca pierde mai putine frunze - dar inca mai pierde ...
 

michaela

Active Member
Doar ridicat coletul din ghiveci.... ca nici nu e recomandat o scuturare...
P.S- poza am pus-o si pt tine Vivi - mai ales ca ai zis ca a stat la soare.....
asta este o verificare foarte simpla..... :wink:
 
Sus