Camellia de ghiveci/container

lelia

Well-Known Member
Ma bucur mult ca va plac!

Doinita sa stii ca asta-i secretul ....nu le dau nimic sa pape ......am ucis cu ingrasaminte ,o multime de plante .In perioada de crestere ,folosesc o data pe luna solutie de1/2ml de atonika la 2l de apa pentru sol si 2ml la 2l apa foliar, o data la 14 zile .
Le place insa unde stau ,vara temp. nu trece de 25* si iarna nu scade sub 5*,umiditate potrivita si doar pamant acid .Pana acum si-au facut treaba ,sper sa-si tina obiceiul.
 

LauraT

Member
La camelutele mele se maronesc unele frunze pe margini cu toate ca le pulverizez zilnic,sa fie oare caldura de vina ?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cred ca da!Le bate cumva soarele?
Ale mele sunt la umbra totala,le pulverizez si eu zilnic,si deja incep sa se formeze bobocei noi dupa ce prima data au ramificat frumos.
 

LauraT

Member
Nuuuuu ,nici pomeneala de soare ,cred ca-i prea cald pentru ele pe balcon ,dar din pacate alt loc mai racoros nu am de unde sa le ofer Si ele au facut bobocei ,sunt vrednicute .dar ma supara frunzele , asta e :D
 

lelia

Well-Known Member
Pana acum iarna a fost blanda ,daca va fi la fel pana la sfarsit ,speram la floricele....

 

puffy80

Member
Am luat si eu de la Lidl o Camelie care are si doi boboci.

O tin la 10-15 grade si am o intrebare: ar trebui sa o transplantez acum sau sa astept sa treaca florile ( in speranta ca se vor si deschide bobocii :) )? Sunt ceva radacini care ies prin gaurile ghiveciului. Multumesc
 

puffy80

Member
Din ce am mai studiat aici, am inteles ca pamant acid,amestecat cu scoarta marunta pt orhidee si ghiveci mai inalt si mai ingust. E corect?
 

puffy80

Member
Saptamana trecuta s-a deschis floarea la Camelia luata de la Lidl. Arata asa

Acum floarea a cazut si vreau sa o transplantez. Intrebarea mea este: curat din pamantul in care era sau o pun doar in alt ghiveci mai mare si completez cu pamant? Multumesc
 

lelia

Well-Known Member
Ce forma si culoare frumoasa are ! :visator: Sa-ti traiasca !
Depinde de cat de multe radacini are ,daca acestea au impanzit gaiveciul poti s-o transplantezi ,daca are radacini putine poti s-o lasi pana primavara urmatoare .Radacinile sunt foarte fragile si daca incerci sa le dascalcesti se vor rupe ,mai bine completezi doar cu pamant proaspat .
 

puffy80

Member
Multumesc, Lelia! Radacinile ies prin fundul ghiveciului, de aceea m-am gandit sa o mult. Voi urma sfatul tau si nu voi umbla la radacini.
 

camelia vlad

New Member
camelia cu floare roz

mi-am cumparat o camelie. as avea nevoie de cateva sfaturi de ingrijire a ei. in trecut am mai avut 2 camelii care mi-au murit. cred ca erau degerate cand le-am cumparat.
pe aceasta o tin in apartament, in lumina, dar nu in soare. stiu ca nu prea ii prieste apa de la robinet. in rest...
astept sfaturile voastre


camelia
 
Sus