Camellia de ghiveci/container

Nicola

Member
Felicitari pentru floricelele frumoase si pentru curajul de a va ocupa de ele.. Eu niciodata nu am indraznit, mi s-au parut sensibile. Aici, in florarii e plin de camelii superbe, toata lumea cumpara si de multe ori stau si ma gandesc cate vor rezista..
Inca odata, felicitari fetelor si sa va faca floricele cat mai multi ani!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca eu una in afara de cateva fete (printre care mi-au atras atentia Viovett care era maestra la capitolul camelii si Lelia, care are maini de aur si ce flori am vazut la ea inflorite, mai rar!) nu-mi aduca aminte sa fi vazut prea multe camelii trecute cu bine peste iarna si reinflorite.
E tare dificila floricica asta daca n-ai loc potrivit sa o iernezi, daca nu ii potrivesti bine substratul...multe chichite!

Eu una am persistat in a planta camelii afara, in gradina, si a incerca sa le trec peste iarna (ba infofolite, ba lasate in plata Domnului)...rezultatul: zero! Si hotararea de a ma limita sa le admir la altii pana cand imi voi face o sera speciala pentru ele
 

LadyBug

Well-Known Member
Vai, dar eu am camelii demult, nu mor! La inceput a fost mai greu dar acum nu am treaba cu ele. Si in fiecare toamna incep sa faca boboci. Daca am grija primavara sa nu sufere de sete sau de caldura prea mare, fac flori care tin mult. Le trebuie lumina multa.
Eu ma zbat cu anumite orhidee care in casa o duc bine, dar cand le duc in sera nu prea, alea, da, sunt foarte pretentioase. Dar nu si cameliile.
Eu cu hibiscusii nu mai reusesc sa ma impac, deoarece iarna in sera e prea frig pentru ei. Dar cameliile nu sunt nici pe departe asa dificile in privinta asta, rezista si la temp aproape de 0, altele si la -18, depinde acum de soi. E adevarat ca la cele care nu-s foarte rezistente la frig cresterile noi, fragede, ingheata si mor, insa ramane restul plantei cand sunt putine grade cu minus.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia, draga mea, tu le tii la racorica peste iarna? E atat de frumoasa floarea...
Rasfoind imaginile ti-am vazut si lamaiul - Doamne, pai cand a inflorit, la cate fructe are, cred ca a fost nebunie de parfum!!! :h:
Nu cred ca am vazut vreodata un lamai atat de plinde fructe - eu stiam de mult ca tu ai degete verzi, Lelia, ca multe frumuseti am vazut la tine de-a lungul timpului :)
 

lelia

Well-Known Member
Mada,mulțumesc pentru cuvintele frumoase ....am răsfoit și eu zilele astea paginile forumului .....ce mai vremuri ,plante ,atmosferă,căldură ,oameni dragi ....e inorat și am devenit melancolică....gata! Să vorbim despre camelii ,da, stau la răcoare ,în același loc iarna/vară ,hărnicuță asta împlinește 6 ani de când e la mine ,o iubesc mult ,le iubesc pe toate ,iubesc acest forum unde am cunoscut(virtual) cei mai frumoși oameni din viață mea ,am fost fericită(încă sunt) ,am admirat și descoperit minunată lume a plantelor. Flori frumoase tuturor!:hug:
 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma minunez vazandu-ti an de an cameliile inflorite!, lelia! Splendide florile astea care isi raplatesc an de an minunata stapana!
 

lelia

Well-Known Member
Adina si eu ma minunez ,fiecare serie de flori e inca o batalie castigata in greaua incercare de a facce din camelii plante adaptabile conditiilor din casele noastre .Imi doresc mult asta ,sunt speciale .

Ledy e superba culoarea ,iti vine s-o mananci ,bineanteles dupa ce o privesti zile ,nopti,zile .....
E putin trist ca au pierdut boboci, insa este important ca plantele sa fie bine ,va veni si vremea cand te vei bucura de florile lor .
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc, ale mele nu se compara cu plantele pe care le ai, ale tale sunt foarte mari si frumoase, de lamai nici nu mai vorbesc, e un vis. Eu majoritatea cameliilor le-am cumparat la stadiul de betisor de 15-20-25cm, dar nici nu prea vor sa creasca, mai ales daca fac boboci stagneaza complet, abia dupa ce trece inflorirea incep sa creasca, unele 10-15cm pe an, dar tot ca un bat, altele mai putin, . In principiu, cameliile cresc foarte foarte incet si am avut probleme cu ele doar din cauza ca nu le-am udat, chiar mi s-au uscat vreo 3 vara trecuta din acest motiv: cand e foarte cald eu le tin afara si se usuca foarte repede pamantul asa ca trebuie udate zilnic.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia, ne omori cu zile!! :D:inlove::visator:
Cand incepi tu sa ne arati nebuniile tale, toate pline de flori, iar imi vine sa ma duc sa-mi cumpar camelii (desi stiu ca la mine mor). Esti senzationala!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Experta noastra in camelii!! Aplaudam si ne bucuram si noi alaturi de tine, Lelia draga! Se vede ca le iubesti mult...iar ele sunt pline de boboci. Cea alba, imaculata, e sublima :inlove:
 

LadyBug

Well-Known Member
Si ale mele :rofl: am pus poze pe sunohoto mai demult. Iar cele care nu infloresc au cresteri noi. Sunt niste plante foarte rezistente, multe sunt de cativa ani la mine si au rezistat desi nu am avut conditii prea bune pt ele, nici vara si nici iatna: vara se usuca repede si se cam ard frunzele, iarna e cam frig si nu prea au lumina mai deloc. Am unele de un rosu extraordinar si cu fliare mare dar in poze nu iese nuanta exacta, din pacate. Le-am scos afara dupa ce au inflorit, la sf de martie inceput de aprilue si unora le-au cazut din boboci si din flori, patesc asta destul de des. Acum incepe greul pt ca vara mai se ard si se usuca rau pamantul de la soare... iarna e mai usor cu ele, sunt rezistente la frigul moderat din camera unde le tin si la lipsa luminii.
 
Ultima editare:

ianos10

Member
Buna seara! Cu gandul ca minunatele voastre camelii au boboci deja....la fel si a mea, indraznesc sa va cer cateva sfaturi despre ingrijirea acestei pretentioase flori. In primul rand trebuie spus ca o am de vreo 5 ani si nu a inflorit niciodata. Doar acum spre iarna se umple de boboci iar incet, incet ...pana vin sarbatorile sau chiar mai devreme, ii pierde , spre marea mea tristete si ciuda, evident. Nu mai stiu ce soi este, stiu doar ca este alba, cel putin asa era pe cutia in care am cumparat-o....din Carrefoure. Avea pozat pe colet o floare mare, alba....posibil cu un rand de petale, si intr-adevar era doar un bat subtire dar cu multi muguri. Am pozitionat-o pe o terasa orientata spre est, cu soare pana la 12, 13, apoi umbra. Doar anul acesta am mutat-o din septembrie intr-o zona insorita mai pe toata durata zilei si am lasat-o afara pana mai ieri cand am mutat-o intr-un hol cu pozitie spre est langa o fereasta. Holul nu este incalzit decat atunci cand temperatura scade sub 2, 3 grade si o mentin pana spre 6, 9 grade. In acest hol isi pierde bobocii dar nici nu am alta posibilitate de a o intretine pe timp de iarna. Evident ca am incercat si in camera incalzita pana maxim spre 15 grade cel mai cald dar tot si-a pierdut bobocii. Cred ca va fi 2018 ultimul an in care o mai pasuiesc....sa zic asa. Stiam ca este foarte pretentioasa dar am incercat. Incerc sa pun cateva fotografii facute cu putin timp inainte de a o baga in casa. Multumesc pentru viitoarele sfaturi ce mi le veti da.20171119_105946.jpg 20171119_110001.jpg 20171119_110040.jpg
 
Sus