camellia sinensis oleifera

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ne.....am avut altele doua anul trecut in gradina si au suprvietzuit fara protectie... dar ulterior au crescut semnificativ mai incet si mai putin decit restul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Scrie in majoritattea formulrilor de spcialitate care le-am citit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da-ne si noua macar un link te rog Geo ca e interesant de vazut .Poate putem aplica si noi niste sfaturi adaptindu-le la conditiile noastre.
Multu .
:D
 

bionut

New Member
Buna seara!
Eu stiam ca din Camellia Sinensis se face ceaiul verde... care e diferenta dintre sinensis si oleifera?
Eu caut se mult timp seminte de Camellia Sinensis dar nu am gasit nicaieri ls un pret rezonabil pentru un student:-) vreau sa ajung sa imi cresc propriul ceai pentru Kombucha, sa nu il mai cumpar.
Daca imi puteti da un link catre un magazin cu seminte v-as fi recunoscator. Eu am cautat pe ebay.co.uk dar nu sunt tocmai ieftine. Mi-e ca daca iau 5 seminte risc sa nu germineze nici una...pentru 5 seminte sunt oferte acceptabile.
 

poxicuta

Active Member
bionut a spus:
Buna seara!
Eu stiam ca din Camellia Sinensis se face ceaiul verde... care e diferenta dintre sinensis si oleifera?
Eu caut se mult timp seminte de Camellia Sinensis dar nu am gasit nicaieri ls un pret rezonabil pentru un student:-) vreau sa ajung sa imi cresc propriul ceai pentru Kombucha, sa nu il mai cumpar.
Daca imi puteti da un link catre un magazin cu seminte v-as fi recunoscator. Eu am cautat pe ebay.co.uk dar nu sunt tocmai ieftine. Mi-e ca daca iau 5 seminte risc sa nu germineze nici una...pentru 5 seminte sunt oferte acceptabile.

Are Diana de vanzare, am luat si eu de la ea:
http://dianadia.sunphoto.ro/NOUTATI_-RARITATI/83432619
 

bionut

New Member
Mersi, din pacate nu am avut rabdare sa imi rapsunda cineva si mi-am comandat aseara 4 seminte de pe ebay.fr cu 3 euro. Daca se dovedeste asa de greu de crescut din seminte o sa apelez la ea pentru un copacel:-).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Citeste intii cu atentie despre cum trebuie puse aceste seminte.Da o cautare si vei avea raspuns pertinent.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am o camellia sinensis cumparata din Anglia de vreo 3 ani dar nu ii merge bine, anul asta a facut vreo 4 flori, dar a chelit, mai are 2-3 frunze si nu a crescut aproape deloc de cand am cumparat-o, a ramas un bat si nu stiu daca isi va mai reveni. Acum am facut comanda la Dianadia de inca una, poate asta sa fie mai cu noroc. La voi cum le merge? Eu am tinut-o in aceleasi conditii ca pe celelalte camelii (din care nu mi-a murit nici una in ultimii 4 ani, una singura e cam anemica, restul sunt bine infrunizite si au facut si flori anual, desi nu prea cresc ele si le mai cad bobocii), e adevarat ca a mai suferit un pic uneori de seceta, nu am udat-o mereu la timp, asta sa fie motivul?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine in gradina au murit dupa o iarna mai rece si o vara torida.

Cele din casa o duc rezonabil, dar nu ideal.
 

LadyBug

Well-Known Member
popgeo a spus:
La mine in gradina au murit dupa o iarna mai rece si o vara torida.

Cele din casa o duc rezonabil, dar nu ideal.
Nu stiu cum am putea sa facem noi ceai din ele, din moment ce cresc asa de greu, sincer, doar dupa ce infloresc fac si ele niste muguri si-si mai intind nitel crengutele. Sper ca asta noua sa fie mai binevoitoare.
Imi pare f rau ca acum un an sau doi am facut o mare boroboata: tocmai le dadusera frunze noi cameliilor, toate aveau multe cresteri noi si le-am lasat afara prin martie-aprilie cand erau sub 5 grade. A doua zi tot ce era nou-crescut s-a dus pe apa sambetei, Am zis merci sa portiunile vechi nu prea au fost afectate, dar acum imi e teama sa le mai tin la rece.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Trebuie sa fie mari ca sa poti recolta ceva de pe ele. Poate cine are curte interioara sau sera poate sa le aduca in stadiu de maturitate, altfel... destul de greu. Numai un microclimat cu ierni mai blande si fara veri toride le poate face sa ajunga la maturitate.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata ca au inflorit pt prima oara cele din semintze: (camelia oleifera)

 

LadyBug

Well-Known Member
E ciudata camelia asta pentru ca are frunzele ca celelalte camelii, a mea sinensis nu are frunzele asa mici si groase, ci mai subtiri si mai mari si verde mai deschis. Acum nu-i merge bine, dar a inflorit in primavara cu niste flori mici, prapadite, de atunci i-au mai cazut din frunze si cred ca au atacat-o si melcii si omizile, dar a supravietuit, acum e in proces de revenire, e insa anemica rau.
 
Sus