Campanula

doina

Member
Daca este din cea alba, nici a mea nu are flori.
Abia de 1-2 saptamani au inceput sa apara boboceii.
 

Roxana Peled

Active Member
Fetelor, campanula sunt plante montane, cresc prin rocarii si la marginea padurilor de munte. E o planta careia ii place ...frigul. Se descurca mai prost cu caldura din cate stiu eu decat cu temperaturile scazute. N-ar trebui sa aiba absolut nici o problema la iarna in gradina. Au nevoie de umbra mai ales cand sunt nevoite sa supravietuiasca in baraganul nostru incins, pe crestele muntilor le mai vezi si pe cate un bolovan complet insorit.
Trebuie studiat dar ma indoiesc ca exista "campanule exotice" care sa nu reziste la inghet ... va sfatuiesc insa sa nu le lasati in ghiveci afara, sa le plantati in gradina intr-un sol foarte bine drenat - ca si ferigile, le place apa dar nu baltita.
 

Mariabt

Member
Este superba piticuta ta alaturi de celelalte frumuseti ! Sa te bucure cu multe si diafane flori !
 

Dea

Active Member
Doina, sunt absolut superbe campanulele tale!!! Am o reala slabiciune pentru ele!!
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu una roz in ghiveci si una dubla mov in gradina (care s-a cam trecut). Oare or sa mai rasara si la anu'?
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc, aia roz i-am cumparat infloriti si trebuie udati zilnic, altfel se pleostesc imediat. Cei mov sunt din radacina de la polonezi si au facut multe flori, chestia e ca mi-ar parea f rau sa le pierd la anu, din cate am inteles sunt plante bianuale, ori sunt si unele perene?
 

LadyBug

Well-Known Member
am luat-o si eu acum cateva zile, dar esti sigura ca asa se numeste? Am poza aici, facuta cu telefonul si nu e de calitate, dar culorile sunt mai aproape de realitate https://orhidee.sunphoto.ro/flori_frumoase/106912346
Eu credeam ca este Elizabeth Oliver' (cochlearifolia), parca nu avea nume pe eticheta, nu stiu daca e perena, dar cred ca da... si nici cum se inmulteste nu stiu, prin seminte sau prin separarea tufei? Chiar imi place la nebunie, am avut anul trecut alba dar s-a dus...
 
Sus