Campsis radicans

elianna

Well-Known Member
La voi a inflorit campsisul? Anul trecut am avut flori la unul plantat primavara dar acum nu se vede nimic. A crescut si era ca o tufa. I-am mai taiat din ramuri in speranta ca asa va inflori dar nu se vede nici un semn. Am vazut la unii deja infloriti dar si alti tot numai frunze. Nu stiu ce sa mai cred.
 

lili

Member
Draga Elianna ,
zona geografica ne poate da multe batai de cap :wink: .....la noi, totul este mai intarziat si afectat de ger, inghet tarziu (bruma) si alte neajunsuri meteo ...prea putin depinde de stiinta gradinarelii noastra ..depinde doar de doamne, doamne !!!!: :ingeras: :wink:
Nu dispera :nu-i nimic: ...avem o provocare!!!!.....nu ne bucuram prea usor :wink: ...Cand ajungem acolo unde ne dorim....Satisfactie maxima!!!! :giggle: :petrecere:
Si la mine,trompetele (lulea turcului) acum se desfasoara pe pereti....flori mai pe vara!!!!...ca doar nu-i graba mare :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc de incurajari. Rabdare am dar ma gandeam sa nu fie afectat de altceva decat ger. Doamne ajuta sa ne infloreasca campsisii :rugaciune:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al meu are 3 ierni deja si nu a inflorit niciodata. Esti o norocoasa ca l-ai avut inflorit din primul an :D.
Anul acesta este pentru prima oara cand i-am vazut un lastar cu boboci (care inca sunt mici). Cred ca la Iasi, s-ar putea sa dureze ceva mai mult pana apar florile.
 

attila

Member
Nu va suparati ca ma bag an discutia voastra
Dar la mine o am cam de vreo 10 ani dar niciodata nu am avut probleme cu ea an fiacare an ca si anul aceasta am avut mii de flori pe ea si am avut si de vanzre din ele am si trimis si an tara la multi de mai multi ani ultima data am trimis de cateva zile la cineva tocmai in navodari cateva plante de 80 cm doar 80 cm ca a trebuit sa le tau anapoi ca sa pot trimite .
Desi la noi iarna asta era foarte grea si primavara a venit doar prin mai nu au patit nimic au crescut ca niciodata .
eu mai faceam din ele si din astea aproape zilnic
Acum deja sunt mai putine dar si acum pot sa zic ca sunt sute de flori pe ea cea galbena ansa si la mine este fitoasa anca nu a facut nimic .Maine am sa fac poze din ce a ramas .
Eu cum am observat ai place an locuri unde partea de jos mai umed este an umbra totala si anca ceva eu la toamna le tau anapoi cat mai mult si asa abia o pot stapani si acum sunt crengi care deja au ajuns peste 8 metri .
http://i265.photobucket.com/albums/ii21 ... =121434535
 

mg

Member
Desi asemanatoare eu am observat ca sint doua tipuri , sau cel putin asa am eu .
Una este cu lastari lemnosi greu de modelat si crestere mai temperata , una face lastari moi , care se lemnifica greu si poate fi modelata dupa plac . Aceasta are o crestere mai rapida . De inflorit ambele infloresc identic , n-am observat alte diferente .
Cert este ca prima nu poate fi dirijata asa cum ne dorim pe unele garduri .
http://s675.photobucket.com/albums/vv11 ... 4QQtppZZ20 planta din stinga este cea mai " flexibila " se poate modela , cea din dreapta , ma chinui sa duc pe stilpul de lumina si nu reusesc . Cert este ca sint doua tipuri diferite .
 

elianna

Well-Known Member
Cred ca asa e pentru ca am si eu doua bucati. Una a crescut repede si este cu trunchiul gros, cealalta s-a ramificat mult, are lastari subtiri insa n-a inflorit deocamdata - este de anul trecut. Cea cu lastarii mai grosi tocmai mi-a doborat-o furtuna (a rupt tutorele de sprijin). Avea peste 3 m si asteptam s-o conduc pe marginea terasei pentru ca lastarii noi ii pot arcui. Astept sa se potoleasca ploaia sa vad ce mai pot face cu ea.
 

Pocalinda

Member
Gabiuta, campsis-ul de la tine a crescut cam un metyru si face flori...3 bucati dar tinand cont ca e plantata in primavara e mai mult decat o surpriza! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur mult :hug:
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de florile lui multi ani de aici inainte!
 

ica

Member
Daca ma poate ajuta cineva:astept sa creasca "luleaua" mea de de vreo 5 ani; f anemic creste,frunzele sunt tot ingalbenite,de inflorit ce sa mai vorbim???!!!!Poate ma ajuta si pe mine cineva....
 
Sus